Smučanje po starem ne sme biti maškerada

Dne 29.03.2011 napisal Aleš Guček
Smučanje po starem ne sme biti maškeradaRadijski novinar Črt Kanoni je s profesorjem na Visoki šoli za telesno kulturo (VŠTK, danes Fakulteta za šport) Marjanom Jeločnikom vpeljal prireditev smučarskih »old-timerjev«. Kako je motila beseda »old-timer«, kot da bi bili smučarji stari dizl avtomobili. Mladi zgodovinar Borut Batagelj je končno uspel uveljaviti namesto »old-timerjev«, starosvetnih ali staroveških in starodobnih smučarjev s slovensko ustreznico smučarji in smučanje po starem. Smučarji po starem so se dobivali enkrat na leto v 80-ih letih v Kranjski Gori, kjer je budno Jeločnikovo oko ocenjevalo usklajenost smučarke opreme s tehniko smučanja, ki so jo bolj ali manj vešče prikazovali udeleženci. Kanoni je vsakega smučarja spremljal s »svežimi« komentarji. Radijec je za RTV Ljubljana posnel dokumentarec, da bi vzpodbudil še druge ljubitelje smučanja k ohranjanju zaprašene smučarske opreme in k udeležbi na teh prireditvah.
Več...


Muzej Kongsberg, Norveška

Dne 20.03.2011 napisal Aleš Guček
Skimuseum/Bergwerkmuseum, Kongsberg, NorveškaŽalostna zgodba za Smučarski muzej v Kongsbergu, odkoder so prišli najboljši skakalci na svetu tridesetih let prejšnjega stoletja, kot so bili Ulland, Sørensen, Dahl, bratje Ruud - Sigmund, Birger in Oivind … Kraljevali so na vseh skakalnicah, osvajali olimpijska odličja, premagovali kot za šalo konkurenco. Domov v Kongsberg so nosili številne pokali, ki so šibili od leta 1987 vitrine smučarskega muzeja v Kongsbergu. Pokali niso bili navadni, posebej ne za nagrade na tekmah na Norveškem.
Več...


Smučarske karikature, 3. del

Dne 04.03.2011 napisal Aleš Guček
Smučarske karikature 3Objavljamo tretji šopek karikatur, ki nam jih je posredoval Aleš Guček. Karikature so nadaljevanje članka Smučarski svinčnik, tuš in barvice, oglejte si tudi drugi del.
Več...


Smučarske karikature, 2. del

Dne 27.02.2011 napisal Aleš Guček
Smučarske karikature 2Objavljamo drugi šopek karikatur, ki nam jih je posredoval Aleš Guček. Karikature so nadaljevanje članka Smučarski svinčnik, tuš in barvice.

Več...


Smučarski svinčnik, tuš in barvice

Dne 20.02.2011 napisal Aleš Guček
Smučarski svinčnik, tuš in barviceSmučarji se ravno ne morejo pohvaliti, da so slikarji pogosto izbrali smučanje za svoje umetniške navdihe. Zato pa je našla karikatura posebno mesto z zimskimi motivi, ki so jih sami doživeli. Slikarji, novinarji, učitelji smučanja, smučarski tekmovalci in smučarski odborniki so vtisnili v grafične podobe iskrive misli, ki so jih navadno brez besed objavljali v knjigah, revijah in časopisih. Seveda o lastnih doživljajih.

Več...


Muzej Lilienfeld, Avstrija

Dne 09.02.2011 napisal Aleš Guček
Lilienfelder Ski Museum, LilienfeldZibelka alpskega smučanja je na samem vzhodnem koncu Alp v Lilienfeldu v Avstriji. Mathias Zdarsky, po poklicu slikar, je zvedel za norveško smučanje. Vedenje o tem je botrovalo poletno prečenje leta 1888 na smučeh otoka Grenlandije Fridtjofa Nansena s spremljevalci. Zdarsky je naročil smuči in ko jih je dobil, je bil jezen, saj smučem ni bilo priloženo navodilo o uporabi te naprave za drsenje po snegu. Brez vsakega znanja smučanja ali zgledov je kar štiri leta poskušal vse mogoče. Naredil je tudi preko 200 parov različnih smuči in kovinskih vezi, saj so se mu zdele dolge norveške smuči preokorne in cevno streme neustrezno.
Več...


Muzej Mürzzuschlag, Avstrija

Dne 26.01.2011 napisal Aleš Guček
Wintersport Museum Mürzzuschlag, MürzzuschlagAvstrijski štajerski Mürzzuschlag je bilo že od nekdaj pomembno železniško križišče. Proga Dunaj – Trst je bil izjemno važna povezava avstrijskega imperija z morjem. Bližina rudnikov železne rude v Eisenerzu na hribu Erzberg in železarn Leobnu so prav tako koristile drugo pomembno železniško progo, ki je prav tako vodila skozi razmeroma majhno mestece Mürzzuschlag.
Več...


Po Batageljevih gazeh in smučinah po Celju in okolici

Dne 21.01.2011 napisal Aleš Guček
Po Batageljevih gazeh in smučinah po Celju in okoliciBorut Batagelj, prvi doktor zgodovine smučanja v Sloveniji, je pripravil razstavo z naslovom Zima v prostorih Zgodovinskega arhiva v Celju. Odprtje razstave je bilo na prvi zimski dan 21. 12. 2010, ki jo je z nagovorom predstavil številnim obiskovalcem direktor arhiva mag. Bojan Cvelfar. Med druščino je bilo presenetljivo veliko število mladih, ki jih zanima preteklost zimskega življenja Celja in okolice. Podnaslov razstave Od strahu k veselju je dalo slutiti, da je starka zima bila nekoč velika nadloga in osovražena med prebivalstvom, saj je prinesla s seboj težko prevozne poti, mraz zunaj, pretnja s smrtjo. Zima je po drugi strani prinesla nov način življenja in kakor piše avtor razstave v uvodu lepo oblikovanega kataloga
Več...


Interski 2011- 60 let

Dne 11.01.2011 napisal Aleš Guček
Interski 2011INTERSKI je mednarodna organizacija učiteljev smučanja, ki je bila ustanovljena leta 1951 s kongresom v St. Antonu. Po 60-ih letih bo INTERSKI kongres zopet istotam na Tirolskem. Če so učitelji smučanja začeli na začetku sodelovanje zaradi enotnega zadovoljevanja turistov po svetu, ki naj bi si pridobili zaupanje učiteljev smučanja. Turisti namreč niso več počitnikovali v istem kraju, temveč so menjali smučišča in bili tam deležni poučevanja različnih tehnik alpskega smučanja. Nato pa so želele »nacionalne šole smučanja« dobiti na svoje smučarske poljane »zapravljivčke« zaradi svojih posebnosti, ki niso služile ničemur, predvsem ne enostavnemu smučanju.
Več...


Muzej Ottawa, Kanada

Dne 29.12.2010 napisal Aleš Guček
Canadian Ski Museum, OttawaCanadian Ski Museum, Ottawa. Samo nekaj kilometrov vzhodno od mesta Ottawa, kjer meji francosko govoreča država Quebec se turist z lahkoto pomeni v njihovem materinem jeziku. Nato pa, kot bi odrezal nekaj kilometrov naprej, nihče ne razume ali noče razumeti francosko. Angleščina je edini pogovorni jezik, vendar to ni moteče, saj je pokrajina enkratna in tudi ljudje zelo prijazni. Tudi hrana je neprimerno bolj okusna kot v ZDA. Kanadski smučarski muzej je na obrobju mesta v hiši, kjer gostuje z drugimi poslovnimi pisarnami.
Več...


<< Novejše vsebine Starejše vsebine >>

Arhiv vsebin

Smučarski muzeji
Muzej: Franconia, New Hampshire, ZDA
Muzej Kongsberg, Norveška
Muzej Lilienfeld, Avstrija
Muzej Mürzzuschlag, Avstrija
Muzej Ottawa, Kanada
Muzej Vermont, ZDA
Muzeja Lahti in Helsinki, Finska
Muzej Umea, Švedska
Muzej Alta, Norveška
Muzej Lillehamer, Norveška
Muzej Tromsø, Norveška
Muzej Trondheim, Norveška
Muzej Morgedal, Norveška
Muzej Holmenkollen, Oslo, Norveška
Smučanje brez snega - uvod in muzej Tržič
Smučarski muzeji doma in po svetu


Zgodovina smučanja
Simpozij o Rudolfu Badjuri
Zaključek - Zimske olimpijske igre
Sapporo 1972
Grenoble 1968
Innsbruck 1964 in 1976
Squaw Valley 1960
Cortina d'Ampezzo 1956
St. Moritz 1948 in Oslo 1952
Garmisch-Partenkirchen 1936
Lake Placid 1932 in 1980
St. Moritz 1928 in 1948
Zgodovina zimskih olimpijskih iger
Učitelji smučanja, 8. del
Učitelji smučanja, 7. del
Učitelji smučanja, 6. del
Učitelji smučanja, 5. del
Učitelji smučanja, 4. del
Učitelji smučanja, 3. del
Učitelji smučanja, 2. del
Učitelji smučanja, 1. del
Ull in Skadi, smučarska bogova živita še danes
Muzej Planegg, Smučarska zveza Nemčije
Nevidena smučarska oprema 3
Nevidena smučarska oprema 2
Nevidena smučarska oprema 1
Tu taku leti, da kar sneg praši
Odkrivanje belih puščav
Ali je to tudi smučanje 2?
Ali je to tudi smučanje 1?
Smučanje po starem ne sme biti maškerada
Smučarske karikature, 3. del
Smučarske karikature, 2. del
Smučarski svinčnik, tuš in barvice
Po Batageljevih gazeh in smučinah po Celju in okolici
Interski 2011- 60 let
100 let FIS
Začetki turnega smučanja
Smučanje z očmi umetnikov
Pozabljeni planiški teden
Neznana znana Planica
Vrste smučanja
Netopirski plašč
Prelomnice smučarskih zavojev
Malo prostora za pustne šeme
Pohorski smučar namesto kurentov
Olimpijska krila v boju s hlačami
Smučarski portret Marjana Jeločnika
Ameriška rudarska zabava pozimi
Stoletja smučarskih capic
Slalom ni padel z neba
Smučarske zvrsti
Kratke smuči
Od krivinga h karvingu
Prva slovenska šola in arlberška tehnika
Arlberška tehnika, Hannes Schneider
Brez sape v hrib - razvoj smučarskih žičnic
Odkod alpsko smučanje
Oče telemarka
Preko Grenlandije na smučeh
Streme in vez
Prispevki o zgodovini smučanja
Smučke iz lesa, aluminija in steklenih vlaken
Pojav smučanja že v prazgodovini
Slovensko smučanje v svetu

Na forumu lahko avtorju prispevkov zastavite vprašanje o zgodovini smučanja!