Spletna stran Smucisca.net je namenjena predvsem rekreativnemu smučanju, razmerah na smučiščih, smučarskih izletih in aktualnem dogajanju, zanimivem za rekreativne smučarje in deskarje. Ta področja so povezana tako z zgodovino smučanja, kot tudi z organizacijami smučarjev, kakršna je ZUTS.
V sledečem sporočilu Aleš Guček kot predstavnik ZUTS odgovarja na pripombe na slovensko šolo smučanja, ki jih je podal Iztok Belehar v člankih v Poletu.
Mnenje avtorja tega sporočila, Aleša Gučka, ne odraža nujno stališča uredništva Smucisca.net, niti ni namen sporočila spodbujanje razprave o tej temi na Smucisca.net. Moebitne poglede lahko pošljete na uredništvo Poleta ali Slovenskih Novic.
Aleš piše:
Že stari so Bločani... (te omenja Iztok Belehar v Poletu, ZUTS pa ne …)
Upokojeni učitelj smučanja Iztok Belehar je bil zelo aktivno vpet v Združenje učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije (ZUTS), tedaj še Zbor vaditeljev, učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije in dal svoj opazni prispevek k razvoju poučevanja smučanja. Tako je nadaljeval delo predhodnikov. Za svoje delo s še 14 učitelji smučanja ga je ZUTS nagradil s stekleno vazo za življenjsko delo ob 60 letnici ZUTS. Belehar ni prišel na podelitev leta 1995, niti se opravičil. Sam ve zakaj.
Priloga DELO – POLET je objavila njegovih pet nadaljevanj, kot jih je na kratko poimenoval »Luthrovih 37 tez« Lovro Kastelic, novinar Slovenskih Novic. Belehar jih je pribil na smuči članov ZUTS. Vodilni učitelji in trenerji smučanja v pokoju in še aktivni so zmignili z rameni in mi rekli le: »Škoda časa«! Pa ni čisto res! Smučarji boste z zanimanjem prebrali Beleharjeva razmišljanj v nekaj prispevkih v časopisih in revijah v preteklosti in zadnje. Kaj ga je vodilo za takšno pisanje, je razumljivo le njemu samemu. Belehar se je prvič srečal s smučmi na Visoki šoli za telesno kulturo v Ljubljani (VŠTK), ker je bilo smučanje obvezno za vse študente. Do takrat je plezal in igral košarko. Po smučarskem tečaju VŠTK je dobil naziv učitelj smučanja. Pogoj je bila visoka ocena na praktičnih in teoretičnih izpitih iz alpskega smučanja. Kriteriji za točke oz. ocene praktičnega za pridobitev naziva učitelj smučanja so bilki usklajeni z ZUTS, kar sta poskrbela prof. Marjan Jeločnik z VŠTK in Tehnična komisija ZUTS. Teoretični del je bil na VŠTK zahtevnejši od ZUTS-a. Enako diplomo za naziv učitelja smučanja je študentom VŠTK in članom ZUTS podelila VŠTK(!), s čimer je bila vrednost dokumenta večja, kot če bi jo podelila športna organizacija (univerzitetni naziv pač). Ta seveda ni veljal za uveljavitev izobrazbe, ker ni bilka končana univerza, pač pa del programa te.
Dejstva in rezultati govorijo za sebe, da smo slovenski učitelji od leta 1922 v Tehničnem odboru Jugoslovanske zimsko športne zveze (TO JZŠZ) in od leta 1935 samostojnega Zbora smuških učiteljev v okviru JZŠZ do danes naučili smučati številne tečajnike in naučili mlade alpske tekmovalce tehnike smučanja ter ji uvedli v skrivnosti osnov tekmovalnega smučanja. Ne bom našteval uspehov pred drugo vojno in po vojni, tudi številnih kolajn, ki jih ne bi dosegli brez slovenske šole smučanja. Ta je dolga časa sledila avstrijski, od leta 1969 pa krenila po svoji poti. Ne z revolucionarnimi idejami, temveč samostojno in po dogovoru na delovnih sestankih ter INTERSKI kongresih učiteljev smučanja.
Opozoril bi le, da ne gre kriviti ZUTS za tekmovalne neuspehe, kar je pokazal tudi že prej Forum Alpinum in pred kratkim SportForum na temo krize tekmovalnega alpskega smučanja.
Suho besedilo ne more ilustrativno predstaviti bralcu, kaj je kaj. Zato sem pripravil primerjalno slikovno gradivo, pri čemer sem upošteval Beleharjevo citiranje literature in priročnikov ZUTS ter avtorjev, ki jih je priznala ZUTS.
SMUK!
Aleš Guček – Smuček
Samopromocijsko: Alpski reprezentant, demonstrator, vodja demonstratorske vrste ZUTS, vodja komisije za učne načrte ZUTS, vodja Tehničnega odbora ZUTS, predsednik ZUTS (vse bivši) in danes aktivnost zgodovina smučanja