|
Učitelji smučanja, 8. del
Napisal Aleš Guček dne 19.05.2013.
|
|
 | Oglasi za nočitve, izkaznice, našitki, znaki, znamkice o plačani članarini učiteljev in trenerjev in kristalna izdelka za življenjsko delo zaključujejo poglavja o delu učiteljev smučanja. |
Aleš Guček - smuček |  Oglas za Dom Ilirija v Planici, v smučarskem koledarju 1956.
 Oglas za Sport hotel na Pokljuki, smučarski koledar 1936.
 Oglas za I. jugoslovansko stalno smučarsko šolo, smučarski koledar 1936.
 Oglas za Smučarski dom Polževo, smučarski koledar 1936.
 Oglas za Sport hotel na Pokljuki, brošura Ob 10. letnici Smučarskega kluba Ljubljana 1938.
 Izkaznica Jugoslovanske zimsko športne zveze predsednika Anteja Gnidovca – Botra.
 Izkaznica Smučarskega kluba Ljubljana ob ustanovitvi leta 1928.
 Izkaznica iz leta 1936 Jugoslovanske zimsko športne zveze člana Slalom kluba 34. Zaradi olimpijskih iger je bila izkaznica dvojezična. Rado Istenič je bil član olimpijskega moštva.
 Izkaznica Turistovskega kluba Skala, članice iz Jesenic (pred 2. svetovno vojno).
 Še ena izkaznica iz leta 1939 Jugoslovanske zimsko športne zveze člana Rada Isteniča. Številki izkaznic istega člana iz leta 1936 in 1939 sta enaki – 197.
 Izkaznica člana Smučarskega kluba Bohinj (1939-1940). Na žigu je še prejšnji slovenski naziv SMUŠKI klub Bohinj. Tako so bili tudi imenovani smuški učitelji, nato smučarski učitelji in po letu 1963 učitelji smučanja. Razlog: slavistična razlika med slovenski učitelj in učitelj slovenščine. Na izkaznici je žig, ki opozarja, da so lastniku izkaznice omogočeni popusti (ugodnosti) Slovenskega planinskega društva (n.pr.: cenejše nočitve).
 Notranjščina izkaznice Smučarskega kluba Bohinj (1939-1940). Plačilo članarine je potrjeno z žigom kluba.
 Smučarski klub Enotnost je bil ustanovljen v Ljubljani takoj po 2. svetovni vojni. Bil je lastnik Hotela Vitranc v Podkornu. Člani so imeli tam popust. Izkaznica iz 1949.
 Osnutek izkaznice Zbora smučarskih učiteljev, Smučarska zveza Slovenije, ki ga je leta 1948 narisal prvi načelnik Zbora Robert Kump.
 Izkaznica Smučarske zveze Slovenije iz leta 1949, ustanovljena 1948. Zanimivo je, da je edini uradni dokument na sodišču v Ljubljani, da je bila ustanovljena leta 1951.
 Izkaznica Smučarske zveze Slovenije (SZS), ki je bila hkrati izkaznica smučarskih klubov in društev. Na sliki žig Smučarskega kluba Enotnost iz Ljubljane in znamkica plačane članarine Smučarske zveze Jugoslavije (SZJ). Dokument potrjuje, da je bil šport organiziran centralistično, ker je član sicer pripadal klubu (žig), izkaznica je bila od SZS, znamkica pa z oznako SZJ.
 Izkaznica smučarskih učiteljev 1949.
 Izkaznica učiteljev smučanja z žigi o plačani članarini (1963).
 Izkaznica učitelja smučanja iz 1968. Barva izkaznice trenerjev smučanja je bila modre barve, vaditeljev smučanja po letu 1971 pa zelena.
 Znamkici, nalepljeni na zadnjo platnico izkaznice – potrdilo o plačani članarini Zboru učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije.
 Tekstilna nalepka INTERSKI kongresa, Aspen, ZDA, 1968. Jože Uršič je bil edini Slovenec, ki se ga je udeležil. Nastop slovenske vrste je preprečila Smučarska zveza Jugoslavije (sedež v Beogradu), čeprav so demonstratorji sami zbrali denar za pokrivanje stroškov kongresa.
 Izkaznica učitelja smučanja s prvo znamkico v Sloveniji Mednarodnega združenja poklicnih učiteljev smučanja (1968-1969).
 Znamkici Mednarodnega združenja poklicnih učiteljev smučanja.
 Izkaznica učitelja smučanja (prvič izdana 1963).
 Nemška izkaznica učitelja smučanja. Številka izkaznice in kovinske značke sta enaki.
 Slovenca Jože Uršič in Aleš Guček sta prva opravila izpit za nemškega učitelja smučanja na povabilo nemškega Zbora učiteljev smučanja (1970).
 Platnici izkaznice Mednarodnega združenja amaterskih učiteljev smučanja (IVSI) iz leta 1997.
 Notranja lista Mednarodnega združenja amaterskih učiteljev smučanja (IVSI) iz leta 1997.
 Izkaznica Zveze učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije (1997).
 Izkaznica mednarodne zveze poklicnih učiteljev smučanja (ISIA, 2000). Številka 262 je zaporedna nacionalna, številka 24 728 je zaporedna mednarodna številka.
 Miro Dvoršak in Marjan Lavtižar sta okoli leta 1985 organizirala prvo dvodnevno druženje učiteljev smučanja – veteranov (starost nad 50 let) v prvem tednu oktobra v Kranjski Gori. Prvi dan pohod v hribe, nato turnir v balinanju. Zvečer je Marjan Lavtižar prikazoval enkratne diapozitive Zgornjesavske doline (Štirje letni časi). V nedeljo je bil turnir dvojic v tenisu. Veterani so se imenovali Borovci, po Borovški vasi, kot se je Kranjska Gora imenovala v preteklosti. Na sliki izkaznica Področnega zbora ZUTS Borovci, ki jo je izdala Zveza učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije. Predsednik ZUTS Dušan Videmšek jo je popisal.
 Smučarska zveza Slovenije je »prislila«, da so morali obvezno postati člani Modre kartice tudi učitelji in trenerji smučanja. Od svoje članarine so morali obvezno odvesti SZS zajeten delež članarine. S tem je bila ukinjena skoraj 70 let uveljavljena posebna izkaznica učiteljev smučanja. Vsak član Modre izkaznice, največ prostočasnih smučarjev je imela enako izkaznico, ki so kupili skoraj v vsaki »trafiki«. Učitelji in trenerji smučanja so imeli s to kartico »izjemne« popuste za nakup smučarske opreme – celo 10 odstotkov! Tak popust je imel vsak smučar, član Modre kartice. Večinoma njih celo večje popuste v istih trgovinah po drugih poteh (sezona 2005-2006). Kar je dobro uvedla, je bilo v članarino nezgodno zavarovanje.
 Modra kartica. Izjemna »izboljšava«, da so imeli trenerji in učitelji smučanja kasneje svojo sliko na izkaznici, za razliko od drugih smučarjev. Kot da ne bi videli vsak dan zjutraj svojega obraza v ogledalu. Če bi bila ta kartica le za člane ZUTS, je slika imela svoj namen – prepoznavnost z izkaznico ZUTS in z osebnim dokumentom pri nakupu smučarske opreme pri proizvajalcih, ne v trgovini. Uradna oblačila so bila še vedno na prodaj učiteljem in trenerjem smučanja pri dobaviteljih.
 Napake so povsod. Tako so se nekateri z neustreznimi dokumenti o opravljenem izpitu za učitelja in trenerja smučanja vpisovali dolga leta v članstvo ZUTS. Tako so morali leta 1997 vsi izkazati z originalnim spričevalom Visoke šole za telesno kulturo in kasneje Fakultete za šport, da so opravili izpit. Predsednik ZUTS Duša Videmšek je to potrdil s svojim podpisom na hrbtu izkaznice, kar je razvidno iz slike.
 Našitek učitelj I, bivši vodnik smučanja (2004).
 Našitek učitelj II, prejšnji vaditelj smučanja (2004).
 Našitek učitelj III (2004).
 Našitek Slovenija Ski Demo Team, namesti pravilnega naziva Slovenian Ski Demo Team ali Demo Team of Slovenia (2004).
 Tudi člani državne izpitne komisije ZUTS so imeli našitke (2004).
 Našitek učitelj trener (2004). Vse našitke je oblikoval Sandi Murovec – Muri.
 Našitek učitelj 1, bivši vodnik smučanja, najnižja stopnja učitelja smučanja (2012). Vse znake naprej je oblikovala Snežana Madič Lešnik.
 Našitek učitelj smučanja 2, bivši vaditelj smučanja (2012).
 Našitek učitelj 3 (2012).
 Našitek trener (2012).zahtevana usposobljenost od leta 2010 je učitelj 2 in izpit za klubskega trenerja.
 Našitek trener pro/fesionalec/ (2012). Zahtevana usposobljenost učitelj 3 in izpit za (državnega) trenerja.
 Našitek člana demonstratorske skupine Združenja učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije (2012).
 Malo v zgodovino: prvi našitek učitelja smučanja, ki ga je oblikoval okoli leta 1955 Boris Kobal.
 Plastična nalepka za vetrovko učitelja smučanja. Boris Kobal ga je oblikoval leta 1967.
 Zaradi lažjega prepoznavanja smučarskega znanja učencev je Mednarodno združenje učiteljev smučanja uvedlo na koncu tečaja teste treh stopenj. Učenci so prejeli kovinsko značko nacionalnega združenja učiteljev smučanja »Mednarodni test«. Dogovorjeni so bili kriteriji ocenjevanja. Učenec je prišel k učitelji smučanja na naslednji tečaj in ta je takoj vedel, kako učiti smučanje svojega klienta glede na njegovo znanje. po enotnih kriterijih. Na sliki je splošni osnutek značke, v praksi pa je bil dodan še napis Test International I, Test International II in Test International III. Danes tega pravila ni več.
 Kovinska značka učitelja smučanja, ki jo je moral obvezno pripeti pripeti vsak učitelj smučanja, ko je poučeval smučanje. Leta 1968 je moral pod njo pripeti še kovinsko ploščico s priimkom in imenom, da je učenec takoj zvedel, kdo ga uči. Značko je oblikoval okoli 1960 Boris Kobal, izdelovalo pa Graverstvo Jeraša iz Ljubljane.
 Arhitekt in učitelj smučanja Sandi Škerlavaj je leta 1968 izdelal plastični znak učitelja smučanja. Izdelovala ga je tovarna Bertoni iz Milana, ker v Sloveniji ni bilo ustreznega materiala, niti možno doseči ustrezne kakovosti. Problem je bil v posebnem dovoljenju Beograda za pridobitev deviz in uvoz ustreznih surovin.
 Kovinska značka učitelja smučanja, oblikovalec Sandi Škerlavaj, izdelava Bertoni iz Milana (1968). Obrazložitev glej pod plastični znak (1968). Plastični znak je bil prišit na puhasto bundo pod ramenom levega rokava, značko je učitelj smučanja pripel na pulover na sredini prsi.
 Značka učitelja smučanja 1988, izdelana v Sloveniji.
 Značka učitelja smučanja – veterana (2000).
 Značka francoskega poklicnega učitelja smučanja najvišje stopnje iz leta 1969. Prvo leto izdelave te značke z motivom učitelja smučanja s položajem telesa (novega zavoja« (nouveau virage), ki so ga Francozi uvedli v šolo smučanja. Prejšnje značke so imele podobo učitelja smučanja s francosko vrtilno tehniko.
 Značka nemškega učitelja smučanja (1970).
 Značka ameriškega poklicnega učitelja smučanja.
 Značka člana Mednarodne zveze poklicnih učiteljev smučanja.
 Kristalna vaza, delo Steklarne Rogaška Slatina, ki jo je ZUTS podelil leta 1996 šestnajstim učiteljem smučanja za življenjsko delo.
 Kristalna snežinka, delo Steklarne Rogaška Slatina, ki jo je podelil leta 2005 za življenjsko delo učiteljem in trenerjem smučanja.
|
Na forumu lahko avtorju prispevkov zastavite vprašanje o zgodovini smučanja! |
|
|
|