Kako izbrati smuči

Napisano dne 16.11.2011.

Nasveti pri izbiri smučiKer se na forumu pogosto pojavljajo vprašanja v stilu "kakšne smuči naj izberem", smo se odločili na kratko opisati to področje. Vprašanja so še vedno dobrodošla, lahko pa vam to pisanje pomaga k morebitni razširitvi ideje o tem, za kaj pri izbiri smuči v grobem sploh gre; morda si s prebiranjem tega sestavka razčistite odgovor na morebitno vprašanje, morda pa boste samo lažje zastavili boljše vprašanje. Pri opisu se bomo omejili na rekreativno alpsko smučanje.

1) Kje želimo smučati?
Alpsko smučanje se je skozi leta razvilo v več smereh, mi se bomo omejili predvsem na to kar nam rekreativcem nudijo sodobna smučišča doma in v tujini. Tako nekateri radi režemo loke po steptanem smučišču z zarezno tehniko, drugim je ljubša zabava na skakalnicah in objektih v smučarskih parkih, spet tretji si ne moremo kaj da ne bi "narisali" tiste prve linije v cel sneg izven teptanih območij.
Za različne namene tako uporabljamo različne smuči: za smučanje po urejenih smučiščih potrebujemo torzijsko trše smuči za boljši oprijem robnikov, ki jih lažje vodimo iz zareznega zavoja v nov zarezni zavoj ter so zgrajene tako, da nudijo čim boljši oprijem robnikov.
Za zganjanje norčij v snežnem parku si po drugi strani želimo smuči, ki so oblikovane in zgrajene na način, da nam olajšajo uporabo objektov in jih manj uničujejo, omogočajo lažje pristanke in se peljejo vzvratno skoraj tako dobro kot naprej.
Ko nasipa svežega snega, pa potrebujemo nekaj, kar nas bo obdržalo na površini: široko in nekoliko mehkejšo smučko z namensko obliko, ki nam olajša smučanje v teh razmerah.
Tukaj se bomo omejili predvsem na smuči za smučanje po urejenem smučišču. O ostalih dveh prej omenjenih skupinah smuči pa morda kdaj drugič, da ne bo ta članek predolg.

Proizvajalci smuči ponavadi grupirajo glede na namembnost, tako da ko smo razčistili tole, smo na dobri poti k nadaljnim izbiram.

2) Kako želimo smučati?
Odločiti se moramo, ali radi ležerno uživamo na zimskem dopustu z družino, ali se vsako jutro za nekaj hitrih spustov odpravimo na bližnje smučišče, ali smo vikendski užitkarji ki polnimo baterije pred novim delovnim tednom? Nam ustrezajo kratki ali dolgi zavoji? Nam smučanje predstavlja predvsem zabavo, rekreacijo, druženje, ali kar vse skupaj? :)
Glede na to bomo skušali izbrati najprimernejše.

Fizika?
Smuči za smučišče imajo poudarjen stranski lok, ki nam omogoča izpeljavo zareznih zavojev po robniku. S tem, ko smučko postavimo na robnike in jo obremenimo, se smučka upogne in ko upognjena smučka drsi skozi zavoj posledično zavija. Bolj jo glede na podlago nagnemo in obremenimo, bolj se bo upognila, bolj bo zavila. Žal se upogiba tudi tako, kot mi ne bi želeli (torzijsko), ampak v to se zdaj ne bomo spuščali. Zato se bomo malo nižje posvetili izbiri trdote smučke, tukaj pa samo beseda ali dve o tem, kakšne so razlike glede geometrije oziroma oblike smuči.
Zaradi različno poudarjenega stranskega loka smučka pri določeni obremenitvi in nagibu različno zavije. Če bi zavoj opisali s krožnico, bi bila oddaljenost točk na krožnici za različne smuči različna, torej krožnice bi imele različne radij. Ta podatek torej opisuje radij smuči.

Radij
Pri trgovinskih smučeh za slalom se glede na dolžino (daljša kot je smučka, večji je radij) le-ta giblje okoli 12 metrov, pri trgovinskih veleslalomskih pa okoli 19 metrov, čeprav so številke različne. Vmes imamo pa veliko množico različnih smuči za rekreativno smučanje po urejenih smučiščih, namenjenih za vse vrste zavojev med veleslalomskimi in slalomskimi, pa še kakšne. Tudi takšne, ki po besedah proizvajalcev "zmorejo" več radijev zaradi svoje strukture, pa takšne ki so asimetrične oblike in podobno. Za kratke zavoje torej iščemo manjši radij smuči (kar bo zelo utrudljivo, če bomo to lastnost izkoriščali), za daljše zavoje večjega, za "nekaj vmes" pa tam okoli 15-16 metrov. Točno geometrijo in radij določenega modela smuči pri določeni dolžini objavljajo proizvajalci.

Kaj je radij na smučeh?
Radij smučke nam pove, del kako velikega kroga je polkrog (ali del kroga), ki predstavlja naš zavoj.



Dolžina
Pri smučeh za smučišče nas bo zanimala primerna dolžina smuči, ki je odvisna od naše telesne višine; za kratke zavoje bodo (trgovinske slalomske) smuči 10 do 20 cm krajše od nas, za dolge zavoje pa bodo (trgovinske veleslalomske) smuči nekje tako dolge kot mi, morda celo kaj daljše. Ali se bomo poslužili raje smuči, ki so nekje vmes med tema dvema skupinama? V tem primeru je dolžina odvisna od tega, ali se bolj nagibamo k počasnejšemu ali hitrejšemu smučanju, če smo dokaj nevtralni pa lahko iščemo smuči, ki so okoli 10 cm krajše od nas.

Kaj je stranski lok smučke?
Smučke imajo različno poudarjen stranski lok in posledično različen radij pri isti dolžini. Bolj, kot je stranski lok poudarjen, manjši radij ima smučka.



Trdota
Večina proizvajalcev smuči z določeno geomerijo oziroma obliko ponuja različno trdoto teh smuči. V splošnem povejmo takole: težji kot smo, boljše kot obvladamo in v boljši fizični kondiciji ko smo, trše smuči so smiselne za nas. Za upogib trše smučke potrebujemo več energije, vendar se bo trša smučka manj upogibala tudi na način, ki ga ne želimo (torzijsko upogibanje) in robniki bodo posledično tudi pri večjih silah nastavljeni kot si sami želimo; na trši smučki se ne bomo počutili tako nestabilno tudi pri nekaj višjih hitrostih. Po drugi strani bomo z mehkejšo smučko hitreje napredovali v znanju tehnike in bolj uživali z manjšim vložkom: upognili jo in zavoj izpeljali po robniku bomo že z manj energije in gibanja in jo posledično lažje vodili po smučišču. Za začetnike so tako primerne mehkejše smuči, vendar se moramo pri izbiri trdote v osnovi najprej omejiti že s težo smučarja, ki jih kupuje, šele nato z njegovim znanjem.
Različni proizvajalci imajo sicer za minimiziranje torzijske upogibnosti in obenem doseganje mehkejše upogibnosti po dolžini različne metode in trike.

Želeno upogibanje smučke
Upogibanje smučke po dolžini nam zaradi oblike smučke omogoča, da smučamo v zarezni tehniki in zavoje izpeljemo po robniku.



Neželeno upogibanje smučke
Smučka se upogiba tudi po širini, kar nam ni všeč, saj zaradi tega upogiba izgubimo kontrolo nad nastavkom robnikov. Inženirji in matematiki bodo to upogibanje opisali kot "torzijsko zvijanje".



Specifike
Poznamo tudi posebne smuči za predstavnice nežnejšega spola. Čeprav marsikatera zahtevnejša smučarka v preteklosti s temi specifičnimi modeli ni bila zadovoljna zaradi omejene ponudbe, se stvari spreminjajo in ponudba specifičnih ženskih smuči ni več omejena zgolj na vstopne in srednje modele, pač pa najdemo tukaj tudi že boljše rekreativne smuči s posebnimi dizajni in prilagoditvami. Te smuči so prilagojene ženski konstituciji, velik poudarek pa je na izgledu teh smuči.

Na naših smučiščih in v okolici je pozimi kar nekaj testov smuči, kjer jih lahko preizkusimo. Tako najlažje vidimo, kaj je za nas in kaj ne.

Če izgleda vse skupaj dokaj komplicirano, naj za konec povemo, da ni. Vse smuči so namenjene drsenju po snegu in naši predniki so smučali brez takšne diverzitete opreme, kot je na voljo danes. Razvoj opreme je šel naprej, kar je posledica tega da smo se marsikaj naučili o tem našem športu. Danes imamo torej samo več možnosti, da izberemo res tisto, kar nam najbolj ustreza, ter se na tak način bolj zabavamo in uživamo pozimi.