|
Poenotenje zimskih počitnic |
« Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » |
Ali podpirate poenotenje zimskih počitnic za vse šolarje? |
da |
|
13% |
[ 10 ] |
ne |
|
81% |
[ 59 ] |
ne vem |
|
4% |
[ 3 ] |
|
Skupaj glasov : 72 |
|
Avtor |
Sporočilo
|
gost2 |
Objavljeno: Čet Okt 21, 2010 5:55 pm Naslov sporočila: Poenotenje zimskih počitnic |
|
|
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Okt 2005 17:45 Prispevkov: 681
|
Ena malce starejša 'novica', pa vseeno morda kar 'dobra kost za glodanje' pred nekim 'uradnim' pričetkom sezone.
http://www.rtvslo.si/slovenija/zimske-pocitnice-za-vse-solarje-spet-ob-istem-casu/232885
Zimske počitnice za vse šolarje spet ob istem času
Otroci iz iste družine se pogosto šolajo v več regijah
19. junij 2010 ob 12:16
Ljubljana - MMC RTV SLO/STA
Prihodnje šolsko leto bodo zimske počitnice za osnovnošolce in dijake po vsej Sloveniji ob istem času, in sicer se bodo začele tretji ponedeljek v februarju.
Tako namreč odloča sprememba področnih pravilnikov o šolskih koledarjih. Enotedenske zimske počitnice so do zdaj, kot je znano, v zaporednih tednih potekale ločeno za Ljubljano in Maribor ter za preostalo Slovenijo. Predlog o poenotenju je minister za šolstvo in šport Igor Lukšič napovedal že marca.
Na ministrstvu pojasnjujejo, da so se za spremembo odločili iz več razlogov. Kot menijo, proti različnim datumom počitnic govorijo že primeri šolanja otrok iz iste družine v različnih regijah, kar onemogoča skupno počitnikovanje. Težava s pojavi tudi, če je, denimo, eden izmed staršev učitelj v ljubljanski regiji, živi pa v Kranju, navajajo.
40 dni za javno razpravo, pripombi le dve
Pretehtalo je tudi bistveno manjše število šolajočih se otrok, kar, kot pravijo na ministrstvu, zmanjšuje tudi vrvež pri različnih počitniških dejavnostih. Obenem so se s poenotenjem izognili tudi kulturnemu prazniku in informativnima dnevoma, še pojasnjujejo.
Predlog spremembe pravilnika je bil v javni razpravi 40 dni, kot pravijo na ministrstvu, pa so v tem času prejeli le dve pripombi.
E. S.
http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/zelenim-zimam-in-krizi-ob-bok-se-enotne-pocitnice/233552
Zelenim zimam in krizi ob bok še enotne počitnice
Gorenjski turistični delavci protestirajo
28. junij 2010 ob 18:48
Kranjska Gora/Ljubljana - MMC RTV SLO
Odločitev ministrstva za šolstvo in šport, da zimska počitniška tedna poenoti, je med turistično srenjo vzbudila veliko negodovanja.
Največ, razumljivo, imajo povedati na Gorenjskem, kjer pričakujejo, da bo ukrep močno oklestil prihodke zimske turistične sezone. S protestnim pismom se je na pristojno ministrstvo zato obrnil prvopodpisani kranjskogorski župan Jure Žerjav, njegovemu mnenju pa se je pridružila množica gorenjskih turističnih delavcev, poroča Radio Slovenija.
Če država Slovenija na eni strani podpira razvoj turizma in namenja znatna sredstva za promocijo, pa z odločitvami, kot je ta, pravi Žerjav, ves svoj trud in finančni vložek v trenutku izniči. Prve izračune škode, ki bi lahko nastala z "enostransko odločitvijo ministrstva", že pripravljajo na Slovenski turistični organizaciji, pravi njena predsednica Eva Štravs Podlogar. Odločitev ni prijazna ne do turistov ne do turističnih delavcev. Poleg tega so v istem terminu tudi angleške in del nemških počitnic, dodaja Podlogarjeva.
Škoda naj bi samo v Kranjski Gori dosegla 2 milijona evrov.
Turistični delavci zato odgovornim v državi polagajo na srce, naj take odločitve v prihodnje sprejemajo poglobljeno in z upoštevanjem vseh posledic, ki jih lahko prinesejo. Tokratna - o združevanju počitnic v dveh delih, kar je bil po mnenju turističnih delavcev primer dobre prakse - je namreč tipičen primer neodgovornosti in kratkovidnosti. Odločitev, da bi zimske počitnice potekale v enem tednu, bo gorenjske turistične centre udarila močneje kot vsaka zelena zima ali kriza, še poroča Radio Slovenija.
Spomnimo ...
Prihodnje šolsko leto bodo zimske počitnice za osnovnošolce in dijake po vsej Sloveniji ob istem času, in sicer se bodo začele tretji ponedeljek v februarju. Enotedenske zimske počitnice so do zdaj, kot je znano, v zaporednih tednih potekale ločeno za Ljubljano in Maribor ter za preostalo Slovenijo.
Na ministrstvu pojasnjujejo, da so se za spremembo odločili iz več razlogov. Menijo, da proti različnim datumom počitnic govorijo že primeri šolanja otrok iz iste družine v različnih regijah, kar onemogoča skupno počitnikovanje. Pretehtalo je tudi bistveno manjše število šolajočih se otrok, kar, kot pravijo na ministrstvu, zmanjšuje tudi vrvež pri različnih počitniških dejavnostih. Obenem so se s poenotenjem izognili tudi kulturnemu prazniku in informativnima dnevoma, še pojasnjujejo.
Predlog spremembe pravilnika je bil v javni razpravi 40 dni, kot pravijo na ministrstvu, pa so v tem času prejeli le dve pripombi.
L. D.
http://www.rtvslo.si/slovenija/enotne-zimske-pocitnice-korist-za-druzine-ali-udarec-turizmu/233971
Enotne zimske počitnice - korist za družine ali udarec turizmu?
Protestna pisma za ministrstva
4. julij 2010 ob 16:01
Kranjska Gora/Bled/Ljubljana/Celje - MMC RTV SLO/STA
Turistični delavci skušajo doseči razveljavitev spremembe pravilnika, po kateri naj bi vsi slovenski učenci v istem tednu uživali v zimskih počitnicah. Bojijo se velikega izpada prihodkov.
Pravilnik o šolskem koledarju, ki po novem združuje zimske počitnice, je med turističnimi delavci po vsej Sloveniji vzbudil val ogorčenja. Smučarska središča in druge zimske turistične destinacije naj bi skupaj utrpele kar za 13 do 15 milijonov evrov škode, medtem ko šolsko ministrstvo zagotavlja, da je novost prijazna do družin.
Protestna pisma za ministrstva
Prejšnji teden so na ministrstvo za šolstvo in šport ter ministrstvo za gospodarstvo začela deževati protestna pisma z vseh strani - s kranjskogorske občine, Združenja slovenskih žičničarjev, odbora za turizem in šport pri Svetu gorenjske regije ter Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. "To, da bodo vsi slovenski učenci naenkrat odšli na počitnice, pomeni za teden dni krajši vrhunec zimske turistične sezone," meni kranjskogorski župan Jure Žerjav.
"V tujini država pomaga gospodarstvu"
Po izračunih Združenja slovenskih žičničarjev izpad enega tedna zimskih počitnic za njih pomeni okoli 9,5 milijona evrov izpada dohodka. "V tujini je ravno obratno in države tudi z razporeditvijo zimskih počitnic na neki način pomagajo oslabljenemu gospodarskemu sektorju," je pojasnil Dušan Božičnik iz žičničarskega združenja. Direktorica Turizma Bled Eva Štravs Podlogar pa je izpostavila, da so "že tako zime postale milejše in se žičničarji spopadajo s pomanjkanjem snega, sedaj pa nas je udaril še ta pravilnik o počitnicah."
Direktor Lokalne turistične organizacije Bohinj Klemen Langus opozarja še na en vidik združitve počitnic, ko se bo v enem tednu nakopičilo počitnikovanje vseh slovenskih šolarjev. Vsem, ki bi si želeli, sploh ne bo omogočeno preživljanje zimskih počitnic v Sloveniji. Hkrati je lahko ogrožena tudi sama varnost smučarjev.
Tudi Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč je na ministrstvo za gospodarstvo že posredovalo podatke o škodi, ki bi nastala zaradi izpada pri nočitvah domačih gostov. "Najmanj bi to sicer čutili v Portorožu in drugod na obali, precejšnje izpade pa bi imeli na primer v Zrečah in v Laškem," je dejal direktor Skupnosti Iztok Altbauer in dodal, da bodo skupaj s preostalimi turističnimi panogami te izračune posredovali tudi šolskemu ministrstvu in mu predlagali, da se sprememba pravilnika vendarle ne uveljavi.
Ministrstvo: Pravilnik v korist družin
A na ministrstvu za šolstvo odgovarjajo, da so prejete pripombe že pretehtali, zaenkrat pa sprememb ne bo. Po njihovem je bila sprejeta sprememba pravilnika v korist družin, saj so upoštevali "šolanje otrok družine v različnih krajih oziroma regijah, kar onemogoča skupno počitnikovanje, bistveno manjše število šolajočih otrok, kar zmanjšuje vrvež pri različnih počitniških dejavnostih in enakomerna porazdelitev počitnic prek celotnega šolskega leta."
Z ministrstva za šolstvo in šport medtem na vprašanja odgovarjajo, da so pripombe, ki so jih prejeli, že pretehtali in da zaenkrat sprememb ne bo. Minister za šolstvo Igor Lukšič bo v petek, 9. julija, ob 11. uri gost MMC-jeve spletne klepetalnice. Če mu želite postaviti kakšno vprašanje, se nam pridružite.
Kdo je bil seznanjen s pripravo pravilnika?
Hkrati na ministrstvu opozarjajo, da je bil predlog spremembe pravilnika o šolskem koledarju 45 dni v javni razpravi in da so v tem času prejeli dve pripombi. Turistični delavci na drugi strani zagotavljajo, da o spremembah pravilnika niso bili seznanjeni, saj bi sicer že prej podali argumentirane pripombe. "Ne vem, ali je bil sploh kateri akter v turizmu vključen v pripravo pravilnika," je kritičen Altbauer. Božičnik pa dodaja, da jih je nenadna sprememba povsem vrgla iz tira, saj niso vedeli, da se pripravlja.
"Glede na to, da se je pravilnik tako brez pretiranih problemov sprejel, računam, da se ga lahko prav tako tudi izniči in da obvelja dosedanja praksa, ki je bila primer dobre prakse. Tako iz poslovnega vidika za turistične kraje, kot tudi za goste, saj se jim lahko bolj posvetimo," je še dodala Štravs Podlogarjeva.
A. S.
http://www.rtvslo.si/slovenija/tudi-skupnost-obcin-slovenije-kriticna-do-zdruzenih-pocitnic/234398
Tudi Skupnost občin Slovenije kritična do združenih počitnic
"Številne občine se veliko preživljajo s turizmom"
10. julij 2010 ob 11:03,
zadnji poseg: 10. julij 2010 ob 11:57
Maribor - MMC RTV SLO/STA
Potem ko so ogorčenje nad spremembami šolskega koledarja, ki po novem združuje zimske počitnice, že izrazili turistični delavci, so se jim pridružili tudi v Skupnosti občin Slovenije.
Opozarjajo, da bo ta, na videz majhna sprememba, povzročila hudo gospodarsko škodo. Zaradi izpada tedna počitnic v posameznih občinah v SOS-u ocenjujejo škodo tudi na dva milijona evrov. Skupna škoda zimskih turističnih destinacij pa naj bi po mnenju turističnih delavcev presegala 13 milijonov evrov.
SOS: Ministrstvo je izbralo trenutno najslabši način reševanja problematike
Nekatere občine so že individualno opozorile ministrstvo na pomanjkljivosti novega pravilnika, to pa odgovarja, da je bil pravilnik spremenjen v korist družin in otrok. V Skupnosti občin Slovenije (SOS) so prepričani, da tega "ne gre enačiti s pomenom izpada dohodkov, ki jih bodo na ta račun trpele lokalne skupnosti", in da je omenjeno problematiko mogoče reševati na več načinov, ministrstvo pa je izbralo "za slovensko gospodarstvo ta trenutek najslabši in neugoden način".
Številne slovenske občine se preživljajo tudi s prihodki od turizma. Z združevanjem počitnic ministrstvo za šolstvo in šport "povzroča lokalnim okoljem izjemno gospodarsko škodo, saj predstavlja zimski turizem velik del gospodarskega mozaika", opozarja SOS. Ker prihaja v času gospodarske krize, odločitev predstavlja še posebej "nesprejemljivo in neodgovorno" ravnanje države, so zapisali v izjavi za javnost.
Turizem ena glavnih dejavnosti občin
Država po eni strani podpira razvoj turizma in za njegovo promocijo doma in v tujini namenja sredstva, a po drugi strani "svoj trud s posrednimi aktivnostmi izniči". Sprejetje pravilnika, po katerem bodo zimske počitnice združene na en sam teden, "kaže na to, da nihče na strani države ni pomislil na finančne posledice, ki jih takšna odločitev prinaša", trdijo v SOS-u.
V SOS-u so v razmislek ministrstvu navedli to, da "je turizem ena glavnih, propulzivnih slovenskih dejavnosti v občinah, v katero lokalna okolja vlagajo veliko energije, pozornosti in kapitala". Ministrstvo za šolstvo in šport pozivajo k "odgovornemu ravnanju", saj se poleg nalaganja vedno novih obveznosti "občinam zdaj še s posameznimi zakonskimi in podzakonskimi predpisi ukinjajo možnosti posrednega ustvarjanja pozitivne gospodarske rasti".
Ministrstvo: Pravilnik v korist družin
Kot je znano, bodo po novem pravilniku prihodnje šolsko leto zimske počitnice za osnovnošolce in dijake po vsej Sloveniji ob istem času, in sicer se bodo začele tretji ponedeljek v februarju. Enotedenske zimske počitnice so do zdaj v zaporednih tednih potekale ločeno za Ljubljano in Maribor ter za preostalo Slovenijo.
Na ministrstvu za šolstvo so že v začetku meseca pojasnili, da so prejete pripombe pretehtali, zaenkrat pa sprememb ne bo. Po njihovem je bila sprejeta sprememba pravilnika v korist družin, saj so upoštevali "šolanje otrok družine v različnih krajih oziroma regijah, kar onemogoča skupno počitnikovanje, bistveno manjše število šolajočih otrok, kar zmanjšuje vrvež pri različnih počitniških dejavnostih in enakomerna porazdelitev počitnic prek celotnega šolskega leta."
An. Ma., A. K.
http://www.dnevnik.si/novice/aktualne_zgodbe/1042392803
Turistični delavci: Glede zimskih počitnic se je nekdo odločil na horuk
Poslanci jutri o predlogu, da bi zimske počitnice ostale v dveh delih - Minister Igor Lukšič to možnost za letošnje šolsko leto izključuje
Slovenija - torek, 05.10.2010 Tekst: Tatjana Pihlar
Ljubljana - Nameravate zimske počitnice, ki bodo od 21. do 25. februarja 2011, preživeti v enem od apartmajev v Kranjski Gori, na Rogli ali Mariborskem Pohorju...? Če si počitnic niste rezervirali že zgodaj poleti, boste pri rezervaciji potrebovali zelo veliko sreče, saj so prenočitvene zmogljivosti za to obdobje povečini že zasedene.
Žičničarji svarijo pred neznosno gnečo in povečano nevarnostjo na smučiščih, če bodo zimske počitnice za vse slovenske šolarje hkrati, šolski minister Igor Lukšič pa je poleti v parlamentu ocenil, da varnost na smučiščih zaradi tega ne bo ogrožena. ?Ko gre petdeset tisoč ljudi za en dan v Planico, je to varnostno zahtevna operacija. Gotovo sem in tja pride tudi do kakšne prometne nesreče, ampak zaradi tega planiškega dogodka ne razporejamo na pet dni,? je bil slikovit minister.
To je posledica junijske spremembe pravilnika o šolskem koledarju, s katerim je šolsko ministrstvo zimske počitnice vseh slovenskih šolarjev potihem združilo v isti teden. Turističnim delavcem je zavrela kri, saj so izračunali, da bodo imeli zaradi združenih zimskih počitnic okoli 15 milijonov evrov neposredne škode, zato od jutrišnje skupne seje parlamentarnih odborov za gospodarstvo in za šolstvo, posvečene tej problematiki, pričakujejo streznitev.
Skoraj dve desetletji so bile zimske počitnice v dveh zaporednih tednih - v enem za Ljubljano in Maribor ter v drugem za preostalo Slovenijo. Ker pa se nekateri otroci iz iste družine šolajo v različnih krajih oziroma regijah, njihovo skupno počitnikovanje ni bilo mogoče. To je bil glavni razlog, da se je ministrstvo za šolstvo in šport odločilo, da bodo imeli vsi slovenski šolarji zimske počitnice od zdaj v istem tednu. "V Sloveniji nimamo dovolj prenočitvenih zmogljivosti, da bi lahko hkrati sprejeli tolikšno množico ljudi, velikanska gneča bo tudi na smučiščih. V Unior Turizmu smo letos v hipu prodali zimske počitnice, zato bodo tisti, ki si ne bodo mogli privoščiti tujine, in tisti, ki niso pohiteli z rezervacijo, prisiljeni ostati doma," meni Damjan Pintar, direktor Unior Turizma.
Popustila bo tudi varnost
Dušan Božičnik iz Zbornice gorskih centrov opozarja na dodatne nevšečnosti zaradi združenih zimskih počitnic: "Smučarske centre bomo natrpali z rednimi gosti, ki bodo razočarani, saj bo na smučiščih gneča že zaradi dnevnih smučarjev. Skrbi me, da bo zaradi tega popustila tudi varnost." Tudi Iztok Altbauer, sekretar Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, ki skupaj premorejo 8500 postelj v hotelih in 1500 v apartmajih, opozarja, da gneči zaradi enotnih zimskih počitnic ne bodo kos. "Že zdaj smo imeli oba tedna počitnic zmogljivosti zasedene skoraj stoodstotno, zato bo preprosto zmanjkalo prostora za vse, ki bi nas želeli obiskati. Lahko se celo zgodi, da bo treba zaradi gneče omejiti vstop v bazenske komplekse. Slovence bomo s tem ukrepom šolskega ministrstva prisilili, da si bodo prenočišča v času zimskih počitnic v večji meri iskali v tujini," svari Altbauer. Prepričan je, da bi moralo šolsko ministrstvo pred takšno odločitvijo upoštevati njene posledice na turistično gospodarstvo, in obžaluje, ker je v tem primeru izostal dialog, ki je za takšno odločitev po njegovem nujen.
"S stališča potovalne industrije in s človeškega stališča se mi zdi, da je ministrstvo za šolstvo in šport s spremembo pravilnika o šolskem koledarju pokvarilo dobro rešitev," pa meni Mišo Mrvaljevič, vodja prodaje in marketinga v Kompasu. Prepričan je, da ta sprememba vsem povzroča glavobole. "Z njo se je prepolovila možnost, da si ljudje v času zimskih počitnic poiščejo ugodno namestitev, če se bo vsa Slovenija v enem tednu zgrnila v nekaj turističnih krajev, bo to vplivalo na dvig cen, bolj bodo obremenjene tudi ceste, vsi starši pa bodo hkrati želeli na dopust, kar bo povzročalo težave preostalemu gospodarstvu," ugotavlja Mrvaljevič in dodaja: "Nekdo se je v tem primeru odločil na horuk!"
"Nepremišljena in nerazsodna odločitev"
Poleg turističnih podjetij tudi občine šolsko ministrstvo pozivajo, naj pravilnik o šolskem koledarju čim prej vrne v prvotno stanje, poslanska skupina SDS, ki je zahtevala sklic jutrišnje nujne seje odborov za gospodarstvo in za šolstvo, pa meni, da je bila odločitev ministra Igorja Lukšiča o združitvi šolskih počitnic "nepremišljena in nerazsodna".
"Te počitnice so bile na dva dela razdeljene zato, ker je šolska politika ocenila, da nimajo vsi otroci dostopa do smučišč. To je bilo v letih, ko še ni bila uveljavljena možnost, da lahko starši vzamejo otroka kadar koli za pet dni iz šole in gredo z njim smučat takrat, kadar želijo, in tja, kamor želijo. Poleg tega je bila takrat šolska populacija približno dvakrat manjša, kot je danes, zato so strahovi, ki jih sprožajo žičničarji, po moji oceni odveč," je že julija na poslansko vprašanje odgovoril minister Igor Lukšič. Opozoril je tudi, da je bil pravilnik o šolskem koledarju, ki je združil zimske počitnice, 45 dni v medresorskem usklajevanju in da pripomb, kakršne se pojavljajo danes, nanj ni bilo.
A to po navedbah turističnih delavcev ne drži. Zbornica gorskih centrov je šolskemu ministrstvu že 10. maja (pravilnik je bil sprejet sredi junija) poslala pismo, v katerem je utemeljila svoje nasprotovanje poenotenju počitnic v enotedenske za vso Slovenijo. Tudi Marjan Hribar, direktor direktorata za turizem na ministrstvu za gospodarstvo, zagotavlja: "Na možne negativne posledice smo opozarjali že maja, pred sprejetjem pravilnika, ko jih je še bilo mogoče preprečiti. A nas na ministrstvu za šolstvo in šport niso bili pripravljeni poslušati. Tega dokumenta niso usklajevali, niti ga niso želeli usklajevati."
Hribar priznava, da so v tem primeru zastopali interese gospodarstva, saj jim je to posredovalo podatke o velikih negativnih učinkih združenih zimskih počitnic. Hribar spomni, da imajo počitnice razdeljene po regijah tudi druge države in da bo Hrvaška - v prid svojega turizma - poletne počitnice podaljšala kar na tri mesece (od 15. junija do 15. septembra). Slovensko turistično gospodarstvo je po Hribarjevih zagotovilih pripravljeno na kompromis: da bi zimske počitnice razdelili drugače kot do zdaj, ko sta jih imela Ljubljana in Maribor en teden, en teden pa preostala država. "Slovenijo bi lahko v tem pogledu razdelili na vzhod in zahod, kar pomeni, da bi imeli zimske počitnice Štajerska, Posavje in Zasavje v enem terminu, preostali del pa v drugem. Tako bi bilo bistveno manj primerov, ko bi imeli otroci iz iste družine ločene počitnice," je prepričan Marjan Hribar.
O možnosti, da bi na jutrišnji seji v državnem zboru našli rešitev, ki bi bila v prid turističnemu gospodarstvu, pa Hribar dvomi. "Po informacijah, ki jih imam, je sprememba skoraj nemogoča, kajti šolsko ministrstvo ima v pravilniku zapisano, da se šolski koledar med letom ne sme spreminjati," pojasnjuje. To nam je včeraj potrdil tudi minister Igor Lukšič. "Zimske počitnice to šolsko leto ne bodo v dveh delih, kajti šolski koledar se objavi do 30. junija, da lahko potem šole pripravijo svoje načrte," je neomajen minister.
Kolikšna bo škoda zaradi združenih počitnic?
Turistično gospodarstvo naj bi imelo zaradi združenih zimskih počitnic okoli 15 milijonov evrov samo neposredne škode, posredne pa še veliko več, saj opozarjajo, da bodo Slovenci, ker ne bo dovolj prostora doma, množično odhajali v tujino. Samo gorski centri (hotelirji in žičničarji) naj bi po besedah Marjana Čuka, direktorja njihove zbornice, utrpeli okoli 10 milijonov evrov škode, slovenska naravna zdravilišča pa naj bi imela zgolj z vidika nočitev (brez upoštevanja gostinskih storitev) najmanj 1,5 milijona evrov manj prihodkov.
Šolstvo je za spremembo
Oton Račečič, predsednik Združenja ravnateljev osnovnih šol Slovenije, pravi, da so šole dobile šolski koledar in so sprejele dejstvo, da imajo od zdaj zimske počitnice skupaj. "Tudi enotedenske jesenske počitnice imamo vse šole hkrati, prav tako novoletne in prvomajske, zdaj bomo imele pač še zimske. V tem ne vidimo nobenih težav, prej nasprotno. Delam namreč na šoli, ki zimskih počitnic ni imela takrat, kot so jih imeli moji otroci. To smo reševali tako, da sem vzel dopust takrat, ko bi moral delati, ali tako, da so otroci dodaten teden manjkali v šoli še zunaj počitnic," svoj primer opiše Račečič. Prepričan je, da gledajo turistični delavci na ta problem zgolj pridobitniško, kar po njegovem ne bi smeli, saj zimska sezona ne traja le dva tedna, ampak tri do štiri mesece. "V šolstvu pa ima ministrova odločitev o spremembi zimskih počitnic podporo. Še vedno si lahko namreč otroci kadar koli v šolskem letu vzamejo pet dni prosto. To zakonsko možnost so izkoriščali takrat, ko so bile zimske počitnice razdeljene na dva tedna, in jo bodo tudi zdaj, ko jih bodo imeli vsi hkrati," napoveduje Oton Račečič. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
boštl |
Objavljeno: Čet Okt 21, 2010 6:17 pm Naslov sporočila: |
|
|
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Ned Sep 2010 17:41 Prispevkov: 129
|
Ravno zaradi strahu pred preveliko gnečo,smose odločili,da bomo šli na dopust v januarju,bo pa otrok manjkal en teden v šoli.To si lahko privoščimo,ker nima težav,je pa vprašanje,če bi vzeli to varianto, če nebi bil uspešen.Moje mišlenje je ,da ta sprememba ni dobra,verjetno bo pa kaka druga vlada sprejela spet drugo odločitev.Pustimo se presenetit. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
iggy |
Objavljeno: Čet Okt 21, 2010 7:40 pm Naslov sporočila: |
|
|
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pet Nov 2005 22:10 Prispevkov: 47
|
Naj si pogledajo malo naši "pametni" politiki tole ....
Pa me zanima kakšna bo gneča??
Pa kdo bo sedaj pazil na malčke?
Minister za šolstvo?? Pahor?? Res me zanima...  |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
smitko |
Objavljeno: Čet Okt 21, 2010 10:01 pm Naslov sporočila: |
|
|
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sob Mar 2006 10:11 Prispevkov: 235 Kraj: mb
|
to se lahko spomnijo samo naši politiki,za turizem bo to velik izpad,posledično bo tudi velik odliv smučarjev v tujino in to se bo tudi dolgoročno poznalo,težko bo potem kekce prepričat da je doma najboljše,se bojo morali fejst trudit v ponudbi in cenah |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
gost2 |
Objavljeno: Sob Nov 27, 2010 5:19 pm Naslov sporočila: |
|
|
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Okt 2005 17:45 Prispevkov: 681
|
http://www.rtvslo.si/tureavanture/novice/kranjska-gora-nestrpno-pricakuje-ljubitelje-snega/244916
Kranjska Gora nestrpno pričakuje ljubitelje snega
Vrhunec sezone želijo razpršiti na več tednov
27. november 2010 ob 10:34
Kranjska Gora - MMC RTV SLO/STA
Kranjskogorski turistični delavci so pred začetkom zimske sezone optimistični,
načrte jim je prekrižala le združitev šolskih počitnic v isti termin.
Še vedno je sezona močno odvisna od vremenskih razmer, letos pa jim
ob napovedani dobri zimi sive lase povzroča združitev zimskih počitnic.
"Končno smo dočakali mraz in napoved zime," je zadovoljna
direktorica krajevne turistične organizacije Kranjska Gora Mirjam Žerjav.
Žičničarji so že začeli izdelovati umetni sneg, uradno odprtje zimske
sezone pa bo ob pestrem spremljevalnem programu 18. decembra.
Prva v vrsti zimskih prireditev bo sicer že 1. decembra, ko bo tradicionalni,
letos rekordni pohod parkeljnov treh dežel v Podkorenu.
Zaradi združitve počitnic dva milijona škode
Uspešnost zimske sezone je v Kranjski Gori še vedno najbolj odvisna od zime,
že samo pomanjkanje naravnega snega se pokaže pri obisku.
"Prve napovedi hotelirjev so dokaj optimistične, saj rezervacije dobro tečejo,
zlasti se dobro prodajajo termini božično-novoletnih praznikov in zimskih počitnic,
pri katerih pa nas je letos prizadel ukrep o združitvi počitnic," je dejala Žerjavova.
Kot je pojasnila, je zimskemu gorskemu centru nov pravilnik o zimskih
šolskih počitnicah skrajšal možnost dobre realizacije in bo predvidoma
povzročil za dva milijona evrov škode zaradi izpada prenočitev,
žičniških prevozov in zunajpenzionske porabe.
Prikrajšani bodo tako veliki kot tudi manjši ponudniki nastanitev,
ki so praktično zasedeni le med počitnicami, med prazniki, velikimi prireditvami in avgusta.
Namesto treh le en odličen teden
Združitev počitnic se Kranjski Gori lahko pozna pri izpadu 17.000 prenočitev domačih gostov.
Še dodatna težava pa je, da termin počitnic slovenskih otrok sovpada s
terminom počitnic v večjem delu Velike Britanije, saj so prav
Britanci najštevilčnejši tuji gostje v zimski Kranjski Gori.
Glede na omejene zmogljivosti bo vseh 4.000 ležišč v tisti teden zagotovo polno zasedenih,
lahko pa bi to zasedenost s prerazporeditvijo terminov počitnic podaljšali na tri tedne.
Turistični delavci si še vedno prizadevajo, da bi s šolskim ministrstvom našli kompromis.
"Naša pričakovanja so, da bi se drugo leto zimske počitnice ponovno delile,"
je dejala Žerjavova in dodala, da predlagajo delitev počitnic teritorialno na vzhodno in zahodno Slovenijo.
Zelo majhna je namreč verjetnost, da bi, denimo, dijak iz Kranja hodil v
srednjo šolo v Maribor, medtem ko je primerov, da hodi v šolo v Ljubljano, veliko.
Po vsej Sloveniji je takšnih dijakov približno 7.000.
Marca dva športna vrhunca
Kranjskogorcem pa gresta tokrat na roko termina obeh velikih
športnih prireditev - pokala Vitranc in smučarskih skokov v Planici.
Brez obeh prireditev - prva to zimo slavi 50, druga pa že krepko čez 70 let -
bi se Kranjska Gora kot prestižna destinacija veliko težje razvijala,
saj bi bilo za medijsko prepoznavnost, za katero poskrbita,
prek oglasov treba plačevati na milijone evrov.
Kranjska Gora bo najboljše smučarje tokrat gostila 5. in 6. marca,
najboljši letalci pa se bodo v Planici zbrali med 17. in 20. marcem.
Pomena prireditev se zavedajo tudi v Hit Alpinei, ki v svojih hotelih in apartmajih
ponuja kar 1.400 ležišč in ki je osrednji kranjskogorski turističnih ponudnik.
"V določenih terminih imamo še vedno bistveno premalo zmogljivosti,
v drugih pa nam zmogljivosti ostajajo nezasedene," je na problematiko
zimskih počitnic in na težnjo po privabljanju gostov s pomočjo prireditev
opozoril tudi direktor omenjene družbe Miran Čurin.
Lani januarja, prav sredi smučarske sezone, sta za prepoznavnost
Kranjske Gore poskrbela tudi Jadranka Kosor in Borut Pahor,
ki sta se po pogovorih sprehodila tudi mimo smučišča in si privoščila čaj na prostem.
A. P. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
cviček |
Objavljeno: Sob Nov 27, 2010 7:33 pm Naslov sporočila: |
|
|
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Tor Okt 2009 15:50 Prispevkov: 137
|
To res ni več normalno kaj počnejo. Ni kaj, bravo Borut in ostala druščina  |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
gost2 |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 11:04 am Naslov sporočila: |
|
|
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Okt 2005 17:45 Prispevkov: 681
|
http://www.rtvslo.si/slovenija/bodo-enotne-zimske-pocitnice-ostale/248546
Bodo enotne zimske počitnice ostale?
Novi pravilnik povzročil razburjenje
14. januar 2011 ob 08:05
Ljubljana - MMC RTV SLO
Enotne zimske šolske počitnice, ki jih je določa novi šolski pravilnik, so dvignile precej prahu.
Kot kaže, zgodba še ni končana, saj bo morebitne učinke spremembe ocenila posebna delovna skupina.
Pravilnik o šolskem koledarju, ki po novem združuje zimske počitnice,
je dvignil val ogorčenja turističnih delavcev in sprožil nestrinjanje
skupnosti občin ter posameznih ravnateljev.
Pojavili so se očitki, da je ministrstvo za šolstvo izbralo za slovensko gospodarstvo
ta trenutek najslabši in neugoden način reševanja tega področja.
Do 15 milijonov evrov škode?
Turistični delavci in lokalne skupnosti namreč opozarjajo,
da država po eni strani podpira razvoj turizma in za
njegovo promocijo doma in v tujini namenja sredstva,
a po drugi strani "svoj trud s posrednimi aktivnostmi izniči".
V Skupnosti občin Slovenije opozarjajo, da bo ta,
na videz majhna sprememba, povzročila hudo gospodarsko škodo.
Smučarska središča in drugi zimski turistični kraji naj bi zaradi te
spremembe skupaj imeli kar za od 13 do 15 milijonov evrov škode.
"Novost je prijazna do družin"
A šolsko ministrstvo že ves čas zagotavlja, da je novost prijazna do družin.
Pravijo, da so upoštevali "šolanje otrok družine v različnih krajih oziroma regijah,
kar onemogoča skupno počitnikovanje, bistveno manjše število šolajočih otrok,
kar zmanjšuje vrvež pri različnih počitniških dejavnostih,
in enakomerna porazdelitev počitnic prek celotnega šolskega leta."
Enotedenske zimske počitnice so namreč do zdaj v zaporednih tednih
potekale ločeno za Ljubljano in Maribor ter za preostalo Slovenijo.
Po novem pa naj bi bile za vse enotne, in sicer tretji teden v februarju.
Ali bo to dokončno obveljalo, pa bo verjetno znano po sestanku
posebne delovne skupine, ki bo ocenila učinke enotnih počitnic.
A. S. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
marko |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 2:22 pm Naslov sporočila: |
|
|
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00 Prispevkov: 2897 Kraj: Ljubljana
|
Po moje bi bilo še najbolje, da bi imeli počitnice ločeno vzhod in zahod, bi bilo tako manj primerov ločenih počitnic v družini, ki ima šolarje v različnih občinah.
Počitnice bi pa jaz prestavil na konec januarja, ko je zima še zima, kapacitete prazne in cene nizke. Krompirjeve počitnice bi lahko pa zaradi mene tudi ukinili. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
fischerpro3 |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 2:27 pm Naslov sporočila: |
|
|
 Smuča v kavbojkah

Pridružen/-a: Sre Jan 2006 11:32 Prispevkov: 1772 Kraj: sun city
|
Evo marko tudi sam bi se s takim potekom počitnic še kako strinjal...na živce mi gre, da moramo zmeraj v najdražjih terminih na smučarijo (vendar niso vzrok otroci, temveč žena, ki dela v prosveti in drugače ne more koristit dopusta)...  |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
pj |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 2:30 pm Naslov sporočila: |
|
|
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43 Prispevkov: 761 Kraj: Malo tu, malo tam
|
Samo eno tako vprasanje za zraven... Ce bi bile pocitnice januarja, se vedno mislis, da bi bili prosti termini in nizke cene? Prostih terminov ter nizkih cen februarja ni zato ker so pocitnice. Ce bi bile pocitnice januarja, ali pa decembra oz. marca, bi bile kapacitete zasedene takrat, hkrati pa bi bile tudi cene takrat take, kot so sedaj februarja Tako da prav veliko ne bi profitiral  |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
fischerpro3 |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 2:36 pm Naslov sporočila: |
|
|
 Smuča v kavbojkah

Pridružen/-a: Sre Jan 2006 11:32 Prispevkov: 1772 Kraj: sun city
|
Odvisno od tega kdo bi takrat imel počitnice ....in če bi to imela samo Slovenija (kar BTW ni težko preverit na koledarjih preko spleta), kar sploh ne bi bilo slabo, ker ima večina v A, I, N počitnice ravno v februarju (po možnosti v drugi polovici)...Bo zdaj v redu?? Zato pa je takrat high season, da se strižejo ovce....  |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
marko |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 2:48 pm Naslov sporočila: |
|
|
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00 Prispevkov: 2897 Kraj: Ljubljana
|
Ja res, teh 10.000 Slovencev res zasede več sob kot miliarda kitajcev in 500 milionov Evropejcev skupaj. Zaradi nas so cene v februarju visoke. Mimogrede od bolj pomembnih smučarskih držav imajo počitnice januarja samo Hrvati |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Frenk |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 3:03 pm Naslov sporočila: |
|
|
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 21:52 Prispevkov: 566 Kraj: Šoštanj
|
Sam bi predlagal zimske počitnice v dveh delih in sicer zadnji teden januarja in prvi teden februarja. Delitev na vzhod in zahod sploh ni slaba.
LP Frenk |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
pj |
Objavljeno: Pet Jan 14, 2011 3:07 pm Naslov sporočila: |
|
|
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43 Prispevkov: 761 Kraj: Malo tu, malo tam
|
Glede na to, da je vecinoma govora o kapacitetah pri nas (vecina clankov v tej temi se gre izkljucno o problematiki izpada prihodkov nasih vrlih hotelirjev), je malo tezko govoriti o miljardi Kitajcev in 500mio Evropejcev. Pri nas pa mocno dvomim, da tujci zasedejo vec kot par procentov kapacitet Konec koncev, ce bi bila vecina tujcev, potem se ne bi pritozevali zaradi teh pocitnic, saj bi jim tistih par Slovencev pomenilo zgolj malenkosten izpad.
PS: Pa verjemi, da bi tudi marsikje na Avstrijskem Koroskem ustrezno popravili cene, ce bi imeli pri nas drugacni datum pocitnic. V Svici jih pa verjetno res ne bi  |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
gost2 |
Objavljeno: Tor Jan 25, 2011 6:50 pm Naslov sporočila: |
|
|
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Okt 2005 17:45 Prispevkov: 681
|
http://www.rtvslo.si/slovenija/ministrstvo-bo-razmislilo-o-enotnih-zimskih-pocitnicah/249439
Ministrstvo bo razmislilo o enotnih zimskih počitnicah
Turistični delavci: Prišlo bo do 15 mio. evrov izpada dohodka
25. januar 2011 ob 17:05
Ljubljana - MMC RTV SLO/STA
Združitev zimskih počitnic na enoten termin je pod vprašajem -
ministrstvo za šolstvo in šport bo znova preučilo vse možne učinke.
Če bodo ti negativni, bo počitnice znova ločilo v dva tedna.
Šolsko ministrstvo mora morebitni sklep o ponovni ločitvi
zimskih počitnic sprejeti najkasneje do konca marca.
"Če so negativni učinki res tako veliki, kot trdijo nekateri,
bomo odločitev obžalovali in zadeve takoj vrnili nazaj,"
je na neformalnem pogovoru dejal minister za šolstvo in šport Igor Lukšič.
Po Lukšičevih besedah so do zamisli o enotnih zimskih počitnicah prišli po
daljših pogovorih z ravnatelji, učitelji in starši, iz vrst katerih so prihajala opozorila,
da družine ne morejo preživljati počitnic skupaj, ker se otroci šolajo v različnih regijah.
Lukšič je spomnil, da se je v začetku decembra lani prvič zbrala posebna
delovna skupina za evalvacijo učinkov združitve zimskih počitnic.
Ministrstvo bo preverilo učinke enotnih počitnic tudi z dvema raziskavama,
ki bosta pokazali, kako je sprememba šolskega koledarja vplivala na družinsko preživljanje počitnic.
Lukšič: Pokažite konkretne podatke
Ob tem je Lukšič pozval žičničarje in turistične delavce,
naj s konkretnimi podatki podprejo svoje trditve o tem,
da bodo zaradi združitve zimskih počitnic utrpeli 15 milijonov evrov izgube.
Minister pričakuje tudi podatke za leti 1993-1994, ko je izpadlo dva tedna počitnic.
Lukšič je izrazil dvom, da bodo žičničarji zaradi enotnih zimskih počitnic utrpeli tako veliko izgubo.
Svoj dvom je minister podkrepil s podatkom, da pet največjih slovenskih žičniških naprav
oziroma smučišč na leto ustvari skupaj dohodek v višini 20 milijonov evrov.
Minister vztraja pri svoji oceni, da "gospodarstvo ne more reševati svojih težav na račun šolstva".
Ob tem se je Lukšič vprašal, kaj so žičničarji in turistični delavci poleg tega,
da strašijo z izgubo, sploh storili za to, da bi se prilagodili spremembi šolskega koledarja.
Tudi gospodarsko ministrstvo o dodatni škodi
Šolsko ministrstvo je lani spremenilo pravilnik o šolskem koledarju v
srednjih in osnovnih šolah, s katerim je določilo, da zimske počitnice po
vsej Sloveniji trajajo en teden in se začnejo tretji ponedeljek v februarju.
Prej razdeljene zimske počitnice je ministrstvo združilo,
s tem pa spravilo v slabo voljo turistične delavce.
Po mnenju ministrstva za gospodarstvo se bo poenotenje zimskih počitnic
za slovenski turizem odražalo v velikem neposrednem izpadu prihodka,
ki naj bi znašal znaša kar deset do 15 milijonov evrov.
Al. Ma. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|
|
|