Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Splošno o smučanju » Freeride

Objavi novo temo  Odgovori na to temo
 Freeride « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
smučate izven urejenih prog
pogosto
28%
 28%  [ 11 ]
občasno
21%
 21%  [ 8 ]
redko
18%
 18%  [ 7 ]
ne
28%
 28%  [ 11 ]
sem turni smučar
2%
 2%  [ 1 ]
Skupaj glasov : 38
Avtor Sporočilo
baltic
PrispevekObjavljeno: Ned Feb 14, 2010 10:47 pm    Naslov sporočila: Freeride Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 13:00
Prispevkov: 641
Kraj: Kranj

Glede na to, da se v zadnjem času kot posledica tragedij (RIP ) dosti govori o smučanju izven prog oz. freerideju, odpiram temo o vaših mnenjih. Sem gledal malo Tv danes in so nekaj govorili, seveda kot ponavadi so videli rešitev v visokih kaznih za smučanje izven prog, novinar je celo izgledal zgrožen da je to dovoljeno. Osebno rad zavijem ven s proge in se mi zdijo te prepovedi neumne. Bi bilo pa treba organizirati kakšen tečaj, da se ljudi seznani z plazovi, nevarnostmi itd (tut sam nisem nevem kakšen strokovnjak), novinarji pa bi lahko namesto prodajanja senzacij raje naredili kakšno odajo o smučanju izven prog kjer bi predstavili malo teorije o plazovih, kaj treba paziti, pa tudi kakšno skiroute bi še rabil v sloveniji...

Pa me zanima tut vaše mnenje, sploh če se vam te kazni in prepovedi zdijo pravilne pa tut nasplošno o freerideju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
sernk
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 15, 2010 7:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Tor Jan 2007 21:33
Prispevkov: 127
Kraj: Stanežiče

Jaz osebno dosti smučam izven prog saj so proge ponavadi take da se na njih ne da smučat še posebej ko zapade svež sneg. Seveda pa ponavadi smučam skupaj z bivšim gorskim reševalcem, in pa njegovim sinom, tako da on dobro pozna sneg in snežne rezmere. Glede kazni je pa tako kot na cestah, tisti ki so prej bodo tudi po tem ko se bodo dvignile kazni. In pa če bodo kazni naj bodo za tiste ki izven prog smučajo brez lavinjske opreme.
_________________
Sezona 14/15 2x Stari vrh
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gregorv
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 15, 2010 8:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sre Jan 2010 14:52
Prispevkov: 54
Kraj: Grosuplje

Sam osebno ne smučam izven smučišč, ker me enostavno ni nikoli vleklo.

Sem pa absolutno proti kaznim za tako početje!!! Kaznovanje se mi zdi popoln nesmisel in se ga ne da primerjati s prometom, ker v prometu ne ogrožaš le sebe, pač pa tudi druge. Smučanje izven urejenih smučišč ogroža le tistega, ki se je za to odločil. Če se že gremo tako potem pa naj uvedejo še kazni za kadilce (cigareti pomorijo znatno več ljudi kot turno smučanje) in podobne zadeve.

Lep pozdrav!
_________________
http://www.slo-racing.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dardo
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 15, 2010 8:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Pet Feb 2009 23:15
Prispevkov: 152


js treniram pa se pol z učitlom vozmo izven proga pa še to sam ob progi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Frenk
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 16, 2010 8:16 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 21:52
Prispevkov: 558
Kraj: Šoštanj

Zdravo!
Osebno sem proti kaznovanju. Sam pa sem v mladosti kar nekaj smučal turno.
Ni lepšega naprimer pomladansko Kotovo sedlo.
V družbi prijateljev Mlad.odseka PD LJ Matica smo tudi pozimi opravili kar nekaj tur, planinskih šol, turnih smukov, kar nam je dalo izkušnje tudi za gibanje v gorah pozimi. Tudi sedaj na stara leta sedaj v Franciji še vedno z veseljem s sinom odpeljeva kakšno flanko.
Ni lepšega pogledati nazaj svojo špuro.....
Vendar ponavljam-PREVIDNOST-NE ZA VSAKO CENO izzivati nesreče.
Kot vemo lahko tudi 30 cm pršiča na strmih terenih lahko povzroči proženje plazov-
Skratka: potebno se je izobraževati.
LP Frenk
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gunter
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 16, 2010 8:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sposoja si smuči od bloškega smučarja
Sposoja si smuči od bloškega smučarja

Pridružen/-a: Tor Dec 2007 17:32
Prispevkov: 100


Frenk je napisal/a:

Skratka: potebno se je izobraževati.
LP Frenk



Pa še nedavni (neumni) primer:

(Alpinistično) izobražen človek, izkušen gorski reševalec iz Črne na Koroškem je minulo soboto (13.feb.) turno smučal na Peci. Seveda v družbi prav tako izkušenih kolegov. Nakar ga je odnesel plaz. Možakar se je nekako rešil oz. plaz ga je izvrgel in sprva je kazalo, da ni nič hudega. Ko so čez čas prišli nazaj na urejeno smučišče (na avstrijski strani pece) je mož padel v šok in se zgrudil. S helikopterjem so ga odpeljali v Celovško bolnišnico, kjer leži s poškodbami hrbtenice, obeh kolen....

V naših medijih o tem nismo brali, ker se je vsa stvar dogajala na avstrijske pobočju Pece (za las čez mejo).

Vprašam se: Kdo in kdaj smo dovolj modri za sprejemanje takšnih odločitev ali gremo freeride ali ne?
Tudi izobrazba očitno ne pomaga!?


Nazadnje urejal/a Gunter Tor Feb 16, 2010 4:45 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 16, 2010 9:12 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

gregorv je napisal/a:
Kaznovanje se mi zdi popoln nesmisel in se ga ne da primerjati s prometom, ker v prometu ne ogrožaš le sebe, pač pa tudi druge. Smučanje izven urejenih smučišč ogroža le tistega, ki se je za to odločil.

Ja in ne... Ce se spomnis dve tri leta nazaj, ko je nekje po Triglavom plaz odnesel par Madzarov, sta v resevalni akciji umrla tudi dva iz GRS. Tako da neposredno vecinoma res ogrozas zgolj sebe, posredno pa tudi druge.
Sicer sem tudi jaz proti taksnim kaznim (pa sam vecinoma ne smucam zunaj prog, razen kaksne turne smuke enkrat ali dvakrat na leto), ampak bi pa uvedel to, da se v kriticnih pogojih ne resuje. Ce gres v dva metra novega snega, potem se ne jokaj, ko gre nekaj narobe in se resi sam, ali pa pocakaj na pomlad in manj nevarne pogoje, ko se bo GRS odpravila pote. Drugace pa ravno kazen cisto za vsako malenkost res ne more biti, ceprav ne dvomim, da bi bilo drzavi to v interesu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Milko
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 16, 2010 9:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sre Feb 2008 22:26
Prispevkov: 229
Kraj: Radovljica

No, GRS-jevci se dobro zavedajo rizika reševanja in glede da to delajo na prostovoljni osnovi jim vsa čast. Kot vedno pa TV prispevke delajo levaki,ki so najbolj srečni če, goveje izgledajo in neumno sprašujejo.
Torej kaznujmo freeride smučanje pa turne smučarje, pa alpiniste, pa jamarje....pa saj sem doma v debilni državi.
Torej ali bodo kaznoval babnico, ki gre v visokih petah okoli bohinjskega jezera, si zvije gleženj in jo rešuje GRS ? Ali pa tiste trume kvaziplanincev, ki lazijo naokrog v nizkih teniskah. Ne teh pa ne.
A si predstavljate zakon: Kdor z eno ali dvosledno smučarsko napravo za osebno rabo zapusti označeno in urejeno smučarsko progo pa svoji volji se kaznuje na mestu samem z zneskom....

KRETENI IDIOTI pa še bi lahko nadaljeval
_________________
Vsakdo ima svojo mantro...jaz pa Volkl Mantro.....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
junche
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 16, 2010 10:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Čet Feb 2009 22:06
Prispevkov: 508


Naša smučišča so nekje 10 let spala(ali tudi nekaj več). praktično so precej premajhna , da o ponudbi freeride-a(kar spada v franciji pod ponudbo smučišča praktično ni). tedaj se ne gre čuditi nesrečam ob smučiščih. ampak ohranjajmo naravo , ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
paggy
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 17, 2010 11:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Freerider
Freerider

Pridružen/-a: Čet Okt 2005 22:14
Prispevkov: 201


Torej kot dolgoletni freerider lahko nekaj napišem v tej temi. Letošnji problem je v sami snežni sestavi in da se sneg ni sprijel s podlago. No če ste vsaj malo smučali izven potem veste da podlage letos ni! Sneg se samo nabira kot kocke ena plast na drugo in se ne sprime. Tudi padavin je bilo veliko, plasti so po 20 - 40 cm.

Sneg pa je padal kot je pri nas v navadi skupaj z jugozahodnimi vetrovi in zato so se naredile klože. Kložo smučar z lahkoto prereže in potem se splazi. Rad bi povedal, da je teža 1 kubika snega od 100 kg pa do 900 kg, kloža je težka okoli 250-300 kg.

Če vzamemo širino 20 metrov plazine, kar je še dokaj malo in da je plast 20 cm, ter da je plaz dolg 50 m, od tega lahko vzamemo samo 20 metrov snega in ne celotnih 50 m, potem pridemo do zanimive številke 24 ton snega ki polzi po bregu!!!

Taki masi pa že težko pobegneš. Če te že dobi plaz probaš z dolgim poševnim zavojem odsmučati ven, moraš pa biti zelo hiter.

Večji problem v Sloveniji je ozaveščenost smučarjev in njihova oprema. Na primer zadnji teden v Avstriji je bilo 95% smučarjev, ki so smučali izven, opremljenih z žolno, lopato in sondo. Okoli 20% je že imelo ABS nahrbtnike, nekaj pa Avalung sisteme. Ko gredo smučarji pri nas smučat mislim da ima 5 - 10 ljudi žolno (pa to le na Voglu in Kaninu), vprašanje ali imajo lopato in sondo, izven pa itak smučajo vsi. Večji problem pa je da nihče ne naredi prereza snežne odeje, kajti šele takrat vidiš kako nevarno je. Na uč je vsak avto zlata vreden.

Torej železna pravila freeride so:
1. Nikoli ne smučaj sam!
2. Opremi se z lavinsko opremo!
3. Opremo moraš znati uporabljati ter poznati nevarnosti v gorah!
4. Spremljaj vremenske razmere in internetne strani, kjer kažejo stopnjo nevarnosti!
5. Izogibajte se nevarnih delov; opasti, grap in napihanega snega, sončnih strani popoldne!!
6. V nahrbtniku imejte vodo in hrano.
7. Plaz te lahko dobi povsod, tudi v gozdu, pod zajlo in celo na smučišču!! Še v mestu nisi varen, kaj pa mislite kaj se zgodi če vam pade sneg s strehe, fizika je ista!!!

Ta teden je plazovno izobraževanje GRS na Pokljuki, vendar ne prideš na tečaj saj je vrsta 2 leti ali več. Ravno tako ta teden imamo freeride camp na Kaninu, če bo vreme, kjer vas učimo osnov smučanja, nevarnosti in poškodb ki se zgodijo izven. Za vse, ki vas to zanima si poglejte stran http://www.outdoorfreaks.si/?page_id=99.

Pa prvo kar je ljudje, po pameti! Če nimaš dobrega občutka raje ostani na smučišču, oziroma na delu terena, ki ni nevaren.

Če vas zanima še kaj kar vprašajte.

LP

P.S. Jaz bi anketo sestavil kaj od lavinske opreme imamo!
_________________
If you want to be good you have to crash. We crash a lot.
14/15 - 6x Mölltal, 4x Sportgastein, 2x Saalbach, 1x Kaprun, Višarje, Sorica, Obertaurn
12/13 - 9x Gastein, 8x Niseko, 3x Saalbach, Mölltal, 2x Obertauern, Krvavec 1x Rusutsu, Mt. Yotei, Sella Nevea, Vogel,
13/14: 11x Mölltal, 3x Saalbach, 1x Krvavec, Gastein, Katschberg, Sella Nevea, Ankogel, Višarje
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Frenk
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 17, 2010 1:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 21:52
Prispevkov: 558
Kraj: Šoštanj

Odličen odgovor..
Hvala
LP Frenk
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andro_
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 17, 2010 3:48 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Tor Feb 2006 20:39
Prispevkov: 537


Zelo fajn prispevek je bil nekaj dni nazaj na SLO2, in sicer o plazovih, uporabi lavinske opreme itd. So pa demonstrirali pripadniki SV.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
baltic
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 17, 2010 10:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 13:00
Prispevkov: 641
Kraj: Kranj

@paggy: sem pogledal tisto stran z kampom, pa sem malo brskal in našel da ponujajo(te?) tut enodnevne "delavnice prostega smučanja...". Pa me zanima, če si član tega kluba, kolko to pride pa kako zgleda, ker kamp mi je mal predrag pa tud mam druge načrte za ta termin, bi pa rad šel na kakšen enodneven tečaj, da vidim vsaj osnove.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
marko
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 22, 2010 10:56 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2837
Kraj: Ljubljana

paggy je napisal/a:

Taki masi pa že težko pobegneš. Če te že dobi plaz probaš z dolgim poševnim zavojem odsmučati ven, moraš pa biti zelo hiter.


Temu od Paggya lahko pritrdim iz izkušenj. Mene je pred leti en plaz že pošteno zajel in sem se iz njega rešil s prav takim zavojem. Če bi se pa to zgodilo pri težjem snegu in v večji strmini, pa bi bil najbrž plaz toliko hitrejši, da bi mu težko ušel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Stran 1 od 1

Kazalo po Smucisca.net forumu » Splošno o smučanju » Freeride
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB