Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » fiska

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 fiska « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
lenko
PrispevekObjavljeno: Sob Nov 12, 2005 8:15 pm    Naslov sporočila: fiska Odgovori s citatom

Pohorc
Pohorc

Pridružen/-a: Ned Okt 2005 13:34
Prispevkov: 3117


kaj pod gondolami se fiska dela ?pa neko smucisce delajo ko gre do copke in od fiske dalje me zanima ce tisto sploh dela ce je sploh koncano?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jakec
PrispevekObjavljeno: Sre Nov 16, 2005 7:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Čet Nov 2005 19:48
Prispevkov: 115


fiska je ze sto let tam :Ppa sej tam so krogeci
_________________
121 smucarskih dni 71 mb pohorje 30 dachstain in 20 vogel v planu se ledeniki poleti in se kaken krvavec8)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Čet Nov 17, 2005 12:42 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Joj, ledenko1, vsaj poskušaj se izražati razumljivo !
Citiram:
kaj pod gondolami se fiska dela ?
Pod gondolami (če s tem misliš kabinsko žičnico) se prav nič ne dela, stara Fiska je tam že od leta 1964.
Citiram:
pa neko smucisce delajo ko gre do copke in od fiske dalje
Ničesar ne delajo, če misliš Jonatanko je tam prav tako že od sredine 60-ih let.
Citiram:
me zanima ce tisto sploh dela ce je sploh koncano?
Ne, Jonatanka ni končana! In to že 40 let ! Po prvotnem načrtu iz 60-ih naj bi se Jonatanka nadaljevala od 4. stebra dalje proti Radvanju, in omogočala tudi tekme v smuku. Ne vem kaj jih je pičilo da so gradnjo končali pri 4. stebru, ali je zmanjkalo denarja ali si je centralni komite zveze komunistov premislil ali kaj, okoljevarstveniki takrat zanesljivo niso bili razlog. Zato imamo zdaj neuporaben spodnji del proge in zasilen prehod (cesto) na Čopko.

Res se je 2 ali 3 leta nazaj po Pohorju nekaj šepetalo da obstajajo načrti da bi prastare projekte vendar uresničili in Jonatanko potegnili do doline (omenjalo se je tudi ime Tone Vogrinec), ampak zdaj je spet vse tiho. Mislim da klima zaenkrat še ni primerna za take megaprojekte (saj veste, ptiči pa črvi pa rožice itd.). Saj tudi sam nisem prepričan če Mariborsko Pohorje potrebuje tri proge v dolino. Sploh dokler imamo tako staro kabinsko žičnico s skromno kapaciteto ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Čet Nov 17, 2005 1:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Kaj je to Čopka in Jonatanka. Nam, ki smo bolj redko na Pohorju ni nič jasno. Jaz sem mislil, da je Fiska tista črna proga, na zemljevidu proga 7 in 8, ki se potem nadaljuje v modro 1. Ta se mi ne zdi primerna za smuk. In izgleda tudi dokončana. Potem je pa samo še proga 5 na stadion z malimi variacijami.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Čet Nov 17, 2005 2:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Res je, stara FIS-ka je črna 7 in Jonatanka črna 8, Čopka pa modra 1. Ni pa vse tako kot zgleda na planu prog. Najprej: Jonatanka (št. 8 ) je izsekana do 4. stebra Vzpenjače, tisti odsek na panorami ni vrisan. Jaz sem ga obarval črno in označil kot 'slepo črevo', saj od njegovega konca ne moreš brez pešačenja priti nikamor. Del Jonatanke ki sem ga dal v rdeč krog in poimenoval 'cesta' je v bistvu improviziran prehod iz Jonatanke na Čopko, to ni nobena črna proga ampak cesta širine 5 m in z minimalnim naklonom, če je sneg južen se je treba tam včasih tudi potiskati s palicami.

Z vijolično barvo sem zelo približno označil projekt izteka Jonatanke iz 60-ih, ne me prosim loviti na detajle. Problem tega projekta je med drugim zadnjih 500 metrov, prehod do Vzpenjače bi spet bil zelo položen.

Zeleno sem obarval trenutno aktualen projekt sedežnice Bolfenk, ki bi zamenjala vlečnico, omogočila pa bi še smuko na zgornjem delu Jonatanke. Po informacijah iz avgusta je v postopku pridobivanja soglasij, ki pa so težavni, saj bi šla po novi trasi in bi padlo nekaj drevja. To pa je v naši državi (v kateri delež gozdov iz leta v leto narašča) hud problem, zato je realizacija še zelo vprašljiva.

Upam da je zdaj situacija bolj jasna ?

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
morel
PrispevekObjavljeno: Čet Nov 17, 2005 11:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spammer
Spammer

Pridružen/-a: Pon Apr 2005 17:34
Prispevkov: 609
Kraj: Ljubljana - valda

in kko kaže, a bo kj iz tega?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
marko
PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2005 11:37 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Ja sedaj je bolj jasno. Zame je ta fiska najboljša proga na Pohorju, lepo razgibana in ni spremenjena v avtocesto. Pred 2 letoma, ko je bilo dovolj naravnega snega sem se tu vozil z nihalko do 18.ure, na koncu že kar po temi. Po 18. uri pa karta ni več veljala. Se mi pa zdi, da to ni ravno proga za široke ljudske množice, saj je precej divja, strma in ponekod ozka in nagnjena. Zato me čudi, da postavljajo tu sedežnico.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zelenec
PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2005 12:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 14:17
Prispevkov: 192


Zanimive načrte si predstavil. Ze večkrat sem pozimi opazoval Pohorje iz zahodnega konca MB in videl dve "beli lisi" v dolino in desna mi ni bila poznana, toda nikoli si nisem predstavljal in tudi govorilo se ni, da bi se lahko po stari Fiski tudi vozil, seveda če bi bil sneg.

Če bi tole progo dokončali in usposobili tako kot je treba, bi bila gotovo ena boljših v SLo. Poleg tega imajo vse pri roki - gondola je že postavljena (čeprav je potrebna nova), z dovoljenji bi bilo majn težav...

Zato se mi postavlja vprašanje zakaj Branikovci za vsako ceno sitnarijo in bijejo dolgoletno vojno za Ruški projekt, če še tega niso zrihtali do konca. A ni tu nekaj dvoličnosti, človek ima vtis da se zadeve lotevajo polovičarsko in ne dovolj pripravljeni. Kar mislim si lahko da bo z izgradnjo Ruškega projekta podobno- začeli bodo z gradjo in je nikoli končali (zaradi bog si ga vedi kakšnih razlogov)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2005 1:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Saj Branik na Jonatanko tudi ne misli v prvi vrsti zaradih širokih ljudskih množic, ampak zaradi treningov - in morebiti tudi tekem nižjega ranga. Že lani so večino treningov preselili na rdečo progo na Bolfenku, pa so se trenerji pritoževali da preveč visi v levo . Fiska in zgornji del Jonatanke pa bi bili idealni za trening - proge so dovolj strme, skupaj (7 + 8 ) tudi dovolj dolge, zaradi senčne severne lege ostane sneg dolgo trd, hkrati pa iz istega razloga to smučišče ni atraktivno za široke množice. Tako da bi tam dejansko s treningi najmanj motili rekreativno smuko na Pohorju. Seveda pa potrebujejo zasneževanje in sedežnico, ni treba da kaj visoko zmogljivega, recimo dvosedežnica s kapaciteto 1200 smučarjev/ uro bi bila ravno pravšnja. Vlečnica Bolfenk pokriva le zgornji del proge, pa še zasneževanje trase je težavno. Da bi se po vsakem treningu morali voziti po Čopki v dolino in potem spet z gondolo gor, pa je izguba časa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
morel
PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2005 6:55 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spammer
Spammer

Pridružen/-a: Pon Apr 2005 17:34
Prispevkov: 609
Kraj: Ljubljana - valda

in zakaj pohorci teh dveh prog ne zrihtajo?
sej ni treba velik dela, samo mal topov postavjo ke pa uredijo...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
miki
PrispevekObjavljeno: Sob Nov 19, 2005 10:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

@morel: kaj če bi ti malo premislil preden pišeš svoje prispevke? A res misliš da zasneževanje proge pomeni da 'postaviš mal topov ke'??? Ja, to bi bilo čudovito ! V resnici bi to pomenilo vsaj 2 km cevovoda in električne napeljave, najverjetneje novo akumulacijo vode, morda tudi nov transformator. Pa po vsej verjetnosti nov teptalnik z vitlo, pa nekaj topov na stebru - proge so zelo strme in prestavljanje mobilnih topov bi bilo - milo rečeno - težavno. Saj tudi na Fiski in Jonatanki bo enkrat zasneževanje, ampak trenutno so prioritete pač drugje. To je isto kot če bi rekel 'zakaj še ni avtoceste do Lendave'? Saj bo, ampak Trojane in Črni kal so pač imeli prioriteto .
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gost2
PrispevekObjavljeno: Sob Nov 19, 2005 1:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Okt 2005 17:45
Prispevkov: 678




@miki: Ko pogledam ta tvoj načrt (starejšega datuma, mar ne, saj dvosedežnici Sleme in Stolp še sploh nista vrisani?), si ne morem pomagat, nove variante prog se mi kar same od sebe narišejo
(rumena barva morda ni ravno posrečena izbira, je pa precej opazna).
Čeprav mi je povsem jasno, zakaj nikoli ni in nikoli ne bo prišlo do česa takega, saj bi moralo pasti pol Pohorja (dreves), pa tudi teren verjetno ni povsod tako zelo primeren...mi je pa zanimivo, da bi na tej lokaciji (teoretično, seveda) lahko imeli še kakšnih...6 ali 7 km prog.
Če temu prištejem še projekte na Ruški strani, bi Pohorje imelo že kakšnih 45, morda celo 50 km pravih prog (ne upoštevajoč vseh povezovalnih poti) namesto današnjih 33 km (toliko piše na uradni spletni strani).
No, žal tako razmišljanje že bolj sodi pod tisto temo "sanjarjenja".
Zanimajo pa me tri stvari:
- glede prepoložnega spodnjega terena na tem projektu iz 80-ih...mar proge ne bi mogli že malo prej "pripeti" na Čopko in s tem rešiti ta problem? V najhujšem primeru bi za tiste neučakane lahko dodali še vlečnico do kabinske žičnice
- kam pelje tista proga, ki se po načrtu sodeč, malo za Habakukom (poleg zgornje postaje Poštele) odcepi od Čopke?
- kakšna je že zgodba akumulacijskega jezera ob spodnji postaji Poštele? Nisem prepričan, a se mi zdi, da si dolgo nazaj govoril o nekem nelegalno zgrajenem ali načrtovanem akumulacijskem jezeru, ki je še v postopku legalizacije ali nekaj takega. Morda pa je šlo za neko drugo smučišče...
morda za Kope?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 1:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

@gost2:
- tiste gornje proge,
Citiram:
ki se po načrtu sodeč, malo za Habakukom (poleg zgornje postaje Poštele) odcepi od Čopke
ni in kolikor vem je tudi ni bilo. Priznam celo da sem to podrobnost na načrtu danes prvič opazil. Ugibam: se je risarju zatresel čopič ?

- z akumulacijo blizu spodnje postaje Poštele je pravno vse v redu. Pač pa je črnogradnja spodnja akumulacija na Arehu, pri spodnji postaji Ruške, in je že lep čas 'v postopku legalizacije'. Ko sem bil prejšnji teden nazadnje s kolesom na Arehu sta jo dva geodeta na veliko merila, sklepam da se postopek pridobivanja papirjev približuje koncu. Ja, pa z zajetjem na Kopah tudi ni vse čisto OK, sicer ima dovoljenje, ampak menda so naredili malo večje jezero kot je pisalo v dokumentaciji ...
Citiram:
glede prepoložnega spodnjega terena na tem projektu iz 80-ih...mar proge ne bi mogli že malo prej "pripeti" na Čopko in s tem rešiti ta problem?
Tu pa lahko samo ugibam: glede na to da je bila proga planirana za (ženski?) smuk, si verjetno niso mogli privoščiti da bi progo preveč 'vlekli' desno proti Čopki. Možna rešitev bi bila: smuk proga naravnost navzdol v smeri vpadnice in ciljna arena približno 500 m zahodno od spodnje postaje kabinske žičnice (tekmovalce bi že nekako spravili do žičnice, verjetno z avtom), za vsakdanjo smuko pa tvoja rešitev - prečna povezava z naklonom recimo 10% proti Čopki oz. spodnji postaji Vzpenjače.

Glede rumenih variant: bravo ! Morda ni vse čista fantazija, mislim da sem pred nekaj leti slišal Rataja govoriti o varianti modre proge od Trikotne jase na Snežni stadion, to močno spominja na tvojo varianto levo od sedežnice Radvanje. Cilj je jasen: zdaj se vsi slabi smučarji vozijo zgolj po Čopki in se nato gnetejo na premalo zmogljivi Vzpenjači (550 smučarjev / uro). Če bi uspeli zgraditi lažjo (modro ali vsaj 'svetlordečo') progo na od trikotne jase do spodnje postaje Radvanja, bi več smučarjev uporabljalo to sedežnico, ki je skoraj trikrat zmogljivejša od Vzpenjače (1400 sm. / uro). Res pa je Rataj zraven omenil še, da mora pred gradnjo kakršnihkoli novih prog občina Maribor sprejeti nov ureditveni načrt za Pohorje. Samo v vednost: prejšnjega so sprejemali 10 let ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
polde
PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 8:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Ned Nov 2005 9:25
Prispevkov: 352
Kraj: Dunaj

" ki se po načrtu sodeč, malo za Habakukom (poleg zgornje postaje Poštele) odcepi od Čopke"

A ni tisto mogoče začetek tako imenovanega "Rečkega smuka", ki pelje do gostine pri Rečniku v Zgornjih Hočah?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lenko
PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2005 5:28 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pohorc
Pohorc

Pridružen/-a: Ned Okt 2005 13:34
Prispevkov: 3117


mogoce pa za kaj zbirajo denar in ne za nedokoncano progo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran 1, 2  Naslednja Stran 1 od 2

Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » fiska
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB