Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Projekti in ostala smučišča » Poseka-Ravne

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Naslednja
 Poseka-Ravne « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
fischerpro3
PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2016 7:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča v kavbojkah
Smuča v kavbojkah

Pridružen/-a: Sre Jan 2006 11:32
Prispevkov: 1768
Kraj: sun city

karver je napisal/a:
Ledenko ti si svetovni car.
Zelo pa je čudno, da si še v Črni in soliš pamet......
Tvoja fakulteta nas ne zanima, tebe pa vsaka poteza kjerkoli z komentiranjem.
Si pa res načelen.
Koroški pregovor; pred svojim pragom....
V Ljubljani jih imamo takšnih kolikor hočeš, samo jih je zelo veliko in se skrijejo, ti pa na Koroškem ven sekaš......

Za tebe niso učene glave ampak forumaši.............
Malo bi bi bilo pa že fajn, da se bi zamislil v teh letih.
Te bom predlagal k Trumpeku v ZDA za svetovalca.


glede na zadnje tvoje prispevke:
-nisi iz Ljubljane,
-osebna diskreditacija in sovraštvo do ledenka veje iz vsakega tvojega stavka,
-argumentirane debate nisi sposoben,
-z razliko od tebe, kar se tiče zasneževanja, je zate ledenko dr. znanosti (lahko brez faksa-je pač praktik),
-do sedaj neke dodane vrednosti forumu, razen prepirov in šimfanja, ampak to ni dodana vrednost, nisi dodal (kar ugotavljajo drugi)
...pa lepe in uspešne praznike želim in uspešno karvanje še naprej za ograjo svojega malega peskovnika.....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2016 8:26 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Morda je za tećnarjenje okrog fakultete krivo, da sem nekoč enemu zakompleksancu na enem drugem forumu omenil, da sem bil sošolec njegovega strica v strugarski šoli, nisem mu pa omenil moje nadaljne šolske poti.
Morda pa je karver slišal kako štorijo iz časov, ko sem bil prvovrsten luftar na strojnem faksu in je zdaj mnenja, da sem takrat odbluzil. Kam sem zlezel nikogar ne briga, ker se ne prijavljam za kako delovno mesto, pri projektih so dokazila problem naročnika in izvajalca in ne foruma, na kakršna koli snobovska, cehovska ali swingerska srečanja pa ne hodim.

Kakor koli, Karver sodeč po prispevkih z vsemi kremplji brani določene podjetne osebe, ki so bile soudeležene v polomu na Ivarčkem in, ki so udeležene pri tem trodnevnem projektu pri -5 oC na Poseki. Ne vem kdo so ti ljudje in me ne briga, ampak očitno obstajajo in jih je treba očuvat čiste za naslednje projekte. Tema o Ivarčkem ima podobno noto Karverjevih prispevkov...

Očitno sem z kritiko nekoga hudo zbodel in je potrebna diskreditacija, ali kak drug način za utišanje kritik, ampak Karver; misliš, da so vsi Ravenčani ovce, ki jih strižeš v nedogled? V tej sezoni so na naših koncih eni najboljših pogojev za zasneževanje v zadnjih dvajsetih letih! Ni sicer hudo mrzlo, ampak dolgo drži in vsi razen Poseke so že zdavnaj zasnežili svoje proge. Meniš, da boš z mojo deskriditacijo uspel utišat vprašanja sokrajanov, ki se bodo gotovo pojavila in bodo 400.000 krat pekla?
Pa ne mi zdaj tvojih klasičnih šankarsko obarvanih diskreditacij, ker se je nekdo drug na lastno pest in se z izgovorom o leasingu izogibal zakonu o javnem naročanju v podjetju katerega 100% lastnik je država in nabavil (uradno najel) to žalost!
Če bi bili rezultati ustrezni namenu te debate sploh ne bi bilo! Vsi bi bili tiho in se čudili pametni in smeli potezi, ampak Karver; tvoji študirani prijatelji so očitno pozabili vse naučeno takoj, ko so pridobili diplome, ali pa so bile te iz povsem drugega podroćja kot je tole, ki tu peče in so povsem diletansko padli dobesedno na brizganju mrzle vode! Že ideja sama okrog rešitve problema z vodnim hladilnikom in žirafami je napačno zastavljena, nadaljevanje je pa vidno, ko se pelješ skoz Ravne.






p.s.
Trump je zmagal na volitvah za predsednika ZDA in je postal najpomembnejši človek na planetu (Mafija iizvzeta, ker je uradno preganjana.), pa če se šankbutli še tako norčujejo iz njega.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gonza
PrispevekObjavljeno: Pet Dec 23, 2016 11:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Dec 2016 15:44
Prispevkov: 11
Kraj: Ravne

Ledenko@Trump je zmagal na volitvah za predsednika ZDA in je postal najpomembnejši človek na planetu (Mafija iizvzeta, ker je uradno preganjana.), pa če se šankbutli še tako norčujejo iz njega. [/quote]


Ja kam pa je prišla debata na to temo.
Po koroško; križ božji.
Saj ne morem verjet, da so nekateri tako nori.
Samo iz pohvale ko nekaterim ni vseeno za naše okolje, pa taka scena.

Oprostita Ledenko in Karver, čist sta prfu....

Ne eden in ne drugi nista zadela bistva (za goro k očetu).

Če se ne motim so danes na Poseki smučali.
In v čem sta začela nemogoče izlive.......

Za praznične dni bom imel čas malo po voluhariti pri znancih, ki so v Energetiki so menda bili strokovni suport.

Ko izvem kaj napišem bolj argumentirano, če se mi bo še dalo vsled temu........



OP. sem mislil, da so forumi .............
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2016 10:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Gonza je napisal/a:

Samo iz pohvale ko nekaterim ni vseeno za naše okolje.


Ne razumem kako okoljevarstveno prednost ima ta modernizacija? V porabi energije na enoto snega zagotovo ni neke opazne pridobitve. Vsaj na uradnih testih delanih na nevtralnih tleh se z vgrajeno opremo ni pokazala nobena okoljska prednost.

Letos je uspelo popoprat progo, vendar ne pozabi, da so bili letos na Koroškem izjemni pogoji za zasneževanje, ki se verjetno ne bodo kmalu ponovili in tisti trije dnevi po -5 oC so bili preseženi za nekajkratnik. Tudi globoko pod -5 oC WB je bilo precej več kot tri dni.

In Ravenska Energetika je resnično zakon v svetu zasneževanja, še boljša od Jankovićeve v najlepšem mestu na Balkanu. Menda se Avstrijci kar tepejo za njihove nasvete.



p.s.
Saj ne pravim, da so nekateri nori, to ti omenjaš. Osebno menim, da zelo dobro vejo kaj delajo.

Pa še en pošten nasvet:
V Mariboru je Demac z neprimernimi topovi skoraj povzročil odpoved Zlate lisice. Le požrtvovalnosti zasneževalcev, ki so v zadnjem trenutku odstranili modrijane in od drugod pripeljali na njihova mesta stare Lenkote gre zahvala, da letos lisica bo!
Stisnite Italijane, da vam po lisici oba topova zamenjajo z dvema Titanoma-X, ki so jih menda naknadno pripeljali v Maribor. Z tistima bo šlo vsaj malo bolje kot z dvema starima Krpanoma, ampak o skrbi za okolje mi pa ne trabantat, vsaj o učinku v to smer ne!
Žirafe pa vrzite proč in nabavite kake primernejše za vaš hrib, recimo Snowlogic ali 2Snow (Oboje lahko vidite na Peci spodaj.). Vse ostalo je na Poseki bolj za okras.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gonza
PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2016 2:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Dec 2016 15:44
Prispevkov: 11
Kraj: Ravne

[quote="ledenko"][quote="Gonza"]
Samo iz pohvale ko nekaterim ni vseeno za naše okolje.
[/quot
Ne razumem kako okoljevarstveno prednost ima ta modernizacija? V porabi energije na enoto snega zagotovo ni neke opazne pridobitve. Vsaj na uradnih testih delanih na nevtralnih tleh se z vgrajeno opremo ni pokazala nobena okoljska prednost.



Okolje kot Koroška kot občani!!!!

Ti meni razlagaš ko si sigurno več na Koroškem kot jaz, ampak sem še vedno Ravenčan in vesel vsakega dogajanja v okolju.

So pa verjetno za tebe vsi zanič.
Na koncu bom nekatere še razumel zakaj te tako napadajo.
Saj se vtikaš vse povsod. Pa pojdi k njim in jim svetuj.

Mislim,da nekaj v štimungi ne razumem.
Se mi zdi, da vsi želimo dobro, ti pa z svojimi izjavami seješ... pesimizem.....

Mi je prav žal časa in energije ker ne gre v pozitivno.
Nasvidenje!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Špik
PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2016 3:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Snemalec
Snemalec

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 12:14
Prispevkov: 1019


Gonza je napisal/a:

Mislim,da nekaj v štimungi ne razumem.
Se mi zdi, da vsi želimo dobro, ti pa z svojimi izjavami seješ... pesimizem.....

Mi je prav žal časa in energije ker ne gre v pozitivno.
Nasvidenje!!!


A ze tebe je 400tison ne najbolje porabljenih evrov (ce se tako izrazim) pozitivna stvar?
_________________
Sezona 2017/18 - 30x : 3x Sölden, Killington, 3x Lake Louise, Sunshine Village, 2x St. Moritz, Španov vrh, 4x Garmisch Partenkirchen, 3x Cortina d'Ampezzo, 2x Crans Montana, 2x Kvitfjell, 2x Åre, 2x KrG, 3x Vogel, Kanin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cviček
PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2016 5:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Tor Okt 2009 15:50
Prispevkov: 137


Točno to ja, ded "ledenko" pove tako kot je, ker ima za razliko večina nas strokovno znanje in je potem, ker nek pesimist itd.. Čisto malomeščansko razmišljanje kao samo, da se nam nekaj naredi pa, če tudi bi lahko bilo veliko boljše narejeno. Če nekaj dela z javnim denarjem bi moralo biti vse tipi topi in strokovno. Je pa to značilnost slovenistana, da se dela naspol in podobno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Ned Dec 25, 2016 10:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Zadeva je povsem enostavna!

1.) Nov sistem je bil nabavljen z operativnim leasingom, da se javno podjetje izogne zakonu o javnem naročanju.
2.) Izgovor za nabavo je bil krajši čas zasneževanja od prejšnjega sistema in sicer z obljubami o zasnežitvi v treh dneh pri -5 oC. Naknadno se pojavljajo še debate o energiji in okoljevarstvena problematika.
3.) Eden glavnih adutov je nov hladilni stolp.
4.) V posel je očitno vključena nerazumna poteza, da se stare topove čim prej odproda. Če bi jih obdržali, bi imeli dober sistem!

5.) V obljubah sta dve neznanki zaradi katerih sem imenoval Barillo, saj sta klasični laški zavajanji.
- tri dni v normalnem svetu zasneževanja pomeni največ 45 ur zasneževanja, torej največ 15 ur dnevno. Neizkušenim kupcem ali politikom, ali nekomu, ki se iz ne vem kakšnih razlogov dela bedaka, se trije dnevi lahko prodajo kot 72 ur zasneževanja! V tem segmentu ima obljuba ponudnika razpona za 1,6.
- temperatura zasneževanja je tudi kočljiva. V normalnem svetu zasneževanja -5 oC pomeni -5 oC vlažne temperature, ampak ob neizkušenem kupcu, politikih ali nekomu, ki se to dela, je lahko to tudi -8 oC vlažne temperature, saj ni omenjene zračne vlažnosti. Tudi ti je razpon ponudnikovih obljub lahko do 1,6.
Ob upoštevanju skrajne "napake" v razumevanju kupca in ponudnika je ponudba resnična in se zasneži v 72 urah ob -8 oC vlažne temperature! Ampak realno tega Poseka nikoli ne bo videla in še bolj realno to pomeni kakih 150 ur zasneževanja, da se vsaj pobeli z tanko plastjo.
6.) Trditve okrog odločujočega faktorja zmogljivejšega hladilnika so filozofske narave in jih ponudniki navadno uporabljajo za zameglitev kupčevih reklamacij okrog zmogljivosti topov. Z fiziko tako mnenje nima dosti skupnega, pa če se še tako čudno sliši! Mrzla voda pomaga, ampak v primeru Poseke le za največ 16% zmogljivosti sistema, to pa je toliko, da razliko odkrije le zelo izkušen zasneževalec. Vem, da so nekateri prepričani kako hladna voda pomaga v mejnih pogojih, kasneje pa ni več odločujoča, ampak žal taki nimajo pojmao fiziki! Vseskozi je razmerje enako in to je v tem primeru 16%, oziroma decimalka ali dve v startu.
7.) Tale nov sistem ni zmogljivejši od štirih dvajset let starih Krpanov in je neprimeren za Poseko! Poseka ima podobne vremenske razmere kot Mariborsko Pohorje in tudi tam so ugotovili, da Titani 2.0 niso uporabni v mejnih pogojih, še manj pa Ventusi. V mejnih pogojih ima Titan 2.0 slabše zmogljivosti od Krpanov in DALEČ zaostaja za novejšo konkurenco. Še trideset let stara tehnologija v originalnih Lenkotih jih hudo prekaša.
Doslej še ni prišla na svet žirafa, ki bi bila uporabna v mejnih pogojih! Ne rečem, da ne delajo pri -2,5 WB, ampak dol nič ne pade, le malo popopra.
8.) Okrog okoljevarstva je neumno razglabljat!
- na izdelano enoto snega tale noviteta v mejnih pogojih ne porabi čisto nič manj energije od prastarih Krpanov, porabi pa je bistveno več od ustreznejše sodobne konkurence.
- Žirafe res niso hrupne, ampak v mejnih pogojih je vseeno ali delajo, ali stojijo, po drugi strani pa Železarna v dolini prekrije hrup katerega koli snežnega topa.
9.) Ob poštenem razumevanju treh dni ob -5 oC ta sistem nikdar in nikoli ne more zagotovit snega! Ni šans! Za zasnežitev v 45 urah pri -5 oC WB je potrebno potrojit obstoječe število topov, pa še bi bilo vprašanje, če bi se izšlo.

a.) Na Poseki lahko dolgoročno računate le na zasneževanje v mejnih pogojih, vi pa ste nabavili sistem za visokogorska smučišča.
b.) V izogib kakršni koli kritiki in zakonu o javnem naročanju ste se na vrat na nos in brez resnega testa odločili z operativnim leasingom nabavit ta sistem.
c.) Četudi ste z računovodsko akrobacijo ostali na pravi strani zakona, ste zapackali 400.000 evrov in postavili prihodnost Poseke na razpotje:
- še večjih vlaganj v najmanj sva dodatna Titana-X, da se stanje v mejnih pogojih vsaj izenači z prejšnjim.
- zelo veliko nevarnost, da Poseka zamre.

Rešitev?
Zadržat obstoječo infrastrukturo, topove pa potegnit z hriba in zamenjat z primernejšimi. Tudi Demac ima malce primernejše Titane-X, ki niso na nivoju konkurence, a so vsaj malce boljši od zatečenega stanja.


@Karver, Gonza; zdaj pa kar v napad.
Ob gornjih postavkah mi težko rečeta, da se vsepovsod vtikam, da sem črnogled, da trosim slabo energijo in podobne nebuloze. Tu so zajeta dejstva, ki jih realno noben energetik ne more negirat, ker stojijo na številkah in jih je enostavno dokazat!
In vse to sem zapisal, ker mi je veliko do smučarije na Poseki!
In lepo prosim, ne zdaj spet z slinastimi:"Poseka deluje."..., ker je sistem daleč od obljubljenih zmogljivosti in to ne v pozitivnem smislu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gonza
PrispevekObjavljeno: Ned Dec 25, 2016 3:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Dec 2016 15:44
Prispevkov: 11
Kraj: Ravne

[size=7]Ledenko@.....
@Karver, Gonza; zdaj pa kar v napad.
Ob gornjih postavkah mi težko rečeta, da se vsepovsod vtikam, da sem črnogled, da trosim slabo energijo in podobne nebuloze. Tu so zajeta dejstva, ki jih realno noben energetik ne more negirat, ker stojijo na številkah in jih je enostavno dokazat!
In vse to sem zapisal, ker mi je veliko do smučarije na Poseki!
In lepo prosim, ne zdaj spet z slinastimi:"Poseka deluje."..., ker je sistem daleč od obljubljenih zmogljivosti in to ne v pozitivnem smislu.[/quote]

[/size]



Prekršil bom pravilo in se še enkrat oglasil. Sedaj pa upam res zadnjič.

Moj namen je bil se mali pošaliti, saj tako uporabljamo v mojih krogih forume v prostem času. To je bilo pa zaresno!?!? Malo sem si le prebral forume in mi je vsaj malo jasno glede na situacijo med Ledenkotom in karverjem. Sem res zaprisežen Ravenčan, kljub temu, da sem ogromno izven kraja (služba). Ker pa sem mogoče naredil krivico Ledenkotu (v smislu šale - provokacije) in v tem forumu res nisem bil primeren, saj se tukaj gre očitno prav zares in se prizadetim oproščam.
Kolikor po slučajnosti poznam (upam!!) karverja, je že dva desetletja pravi provokator, pa ne na tem forumu ali Slovenj gradcu ampak v Ljubljani med akademiki (profesor) in ga kot takšnega ne jemljem resno. Med študenti je pa zaradi provokativnosti zelo priljubljen. Sedaj pa pustimo karverja.

Podal sem se na Poseko pogledat sistem in naletel na mladega nadobudnega direktorja. Mi je bil po načinu razmišljanja kar všeč. Z velikim veseljem mi je razložil nekaj stvari.
- 400.000€ je vsota skupaj ocenjena investicija ( objekt za teptalec z lokalom in v spodnjem delu tribuna za stadion ter dostop) (270.000€) - drugo let, če bo denar
Letos so:
- vgradili so nove hidrante (podzemne) z elektro instalacijami in drugimi komunikacijami
- dogradili dva nova voda za vodo (desno)
- postavili bodo otroški poligon z otroško vlečnico na levi strani
- obnovili so strojnico
- obnovili reduktor na žičnici
- postavili nov hladilni stolp
- obnovili strojnico žičnice
- pa še kaj
vse skupaj je bilo v grobem cca 50-60.000€.

Pri dobavi topov oz sistema pa ga imajo na posojo oz. testiranje.
Je tudi njihov testni poligon od proizvajalca.
Odločitev bo padla na koncu sezone.
Misli, da je to odlična poteza direktorja.
Kar je bilo v medijih objavljeno je prišlo do izseka možnih variant.
Pokazal mi je raunalniško spremljanje (to je moja sedanja profesija - robotika in procesiranje) zato pa lahko več in bolj argumentirano govorim.

Nekateri topovi (žirafe in propelerci) delajo že 104 ure (so testirali nameščali, instalirali, zagon.....). da so v tako kratkem roku vse postorili je samo pohvalno (so pričeli šele konec oktobra) Najnižja temperatura oz. temperatura pod -5 (Wet) se pravi vlažnostne T je bilo le 21 ur. Sistem je projektiran ne za tri dni ampak 72 ur -5 (W T).
Tudi sami so le delno zadovoljni ampak z kvaliteto snega in pri mejnih je to od prej velika razlika (to so podatki računalnika in dejanskega stanja) - ne iz pogleda iz Črne ali Ljubljane. Že v pogledu temperatur (Ravne ni Črna niti Kotlje) je ocenjevanje brez natančnih podatkov bluzenje ali kot reče Ledenko nebuloza-Barilla.
Ker pa sem po osnovi izobrazbi fizik in matematik mi pa agregatna stanja res niso tuja. Na grobo; kolikor vode sistem spusti preko topov in jo kristalizira v sneg (fakto 1,3 do 2,0 v grobem) toliko je snega ne glede na sistem in top oz. žirafo. (konstanta, ki nas omejuje je količina vode in električna energija. In to je v grobem to.
Vse ostalo je komerciala.

Zdaj pa še prijatelj z energetike (smo včasih v železarni sodelovali) mi je povedal nekaj podrobnosti iz njihovega aspekta.
Hladilna voda iz rudniškega rova ima pred vhodom v sistem med 7 in 9C (+potisk črpalk cca 1-2C) glede na pretok (Alino peč). Kar je zastrašujoče veliko. Sedaj imajo zgoraj za hladilnikom med 1 in 1,5 ( izmerjeno). V začetnem stadiu kristaliziranja mejne temperature cca. -2 je to resnično med cca. 5% na stopinjo ( to pomeni od prej 40%, kar pa je zelo veliko (podatki zabeleženi in argumentirani (vklop in izklop hladilnika).
Pretok vode po Dn 80 v sistem v tem trenutku ne omogoča vsega pretoka, ki ga imajo na razpolago, da bi lahko še hitreje naredili sneg (polna obremenitev). Tu pa si menda imel prste vmes ti Ledenko saj si DN 80 menda ti določil, že davnega leta. Po njihovih izračunih je premajhen za vso razpoložljivo vodo (kombinacija barov in pretoka, ki jih potrebujejo). Vsa avtomatika ventilov, ki jo je vgradila energetika špila in je primerna glede barov (prej ni bila).
Zmanjšali so na splošno el. porabo saj vlečejo sedaj od prejšnjih 340A na sedajih 230A. Zaradi tehnične zmogljivosti trafa oz dovoda ni bilo možno več od 340A.

To pa so popolnoma druga dejstva kot smo prej vsi nabijali prazno slamo. Res je bil Ledenko najbolj blizu, saj je iz zgodovine to najbolj poznal.
Na žalost pa je operiral z napačnimi dejstvi (predvsem investicije vrednosti in neke odločitve direktorja). Direktor je povedal, da ga niti ne pozna. Omenil sem mu, da ne bi bilo slabo tudi z njemu kontaktirati. Pa mi je povedal, da ima tudi to v načrtu (so mu že to svetovali tudi njegovi sodelavci).
Tu ne vidim nobene panike. Vse se bo pokazalo, saj želi najboljše in bo to tudi pokrenil.

Popolnoma napačno je bilo predočeno: imajo 2 Titana in 1 Evo in 6 Žiraf (1 ni delala?) in vso stvar testirajo in beležijo na računalniškem sistemu.
Če ne bi bili pri mejnih bolj učinkoviti bi ne imeli toliko snega, to se vidi iz aplikacije.
Trenutno Poseka zgleda odlično sneg je res dobre kvalitete brez grud in sipek.

Pa vesele praznike in manj nervoze!!!!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Ned Dec 25, 2016 6:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Lepo, ampak se argumentirano ne strinjam popolnoma.

1.) Prav vsi proizvajalci snežnih topov softversko upoštevajo 3,8% do 4% spremenjeno krivuljo pretoka za vsako stopinjo vode.
2.) Med lediščem in 4 oC se ta krivulja skoraj ne spremeni in redki se v tem področju dotikajo osnovne krivulje pretoka. Ne vem kako so na Poseki prišli do 40% razlike, saj je je dejansko le za okrog 16% ali 20%, če bi šla not 9 oC voda. Vseeno je stari stolp vodo shladil za 2-3 oC, kar v grobem zadostuje.
Kot fizik boš vedel, da se do +4 oC v vodi pojavljajo mikroskopski vključki ledu, ki delujejo kot kali. Poleg tega je voda do 4 oC vedno gostejša in molekula ob stiku z ledenim zrncem vztrajneje zavibrira kot pri 0 oC in tudi zaradi gostote lažje odda toploto, zato zmrzne skoraj enako hitro kot pri vodi z temperaturo ledišča. Morda to pri Demacu ne deluje tako, ampak to je potem problem v njihovi konstrukciji in ne v fiziki in morda so jih v Mariboru ravno zato zadnji trenutek postavili na parkirišče, da so rešili Zlato Lisico, ki je bila zaradi neučinkovitosti resno ogrožena.
3.) Kvaliteta snega je vsekakor enakomernejša z avtomatskim sistemom, glede količine je pa tudi tu odvisno od upravljalcev. Če bo z tem sistemom delal vsak kdor pride mimo in pokaže malo interesa tako kot prej, bo tudi zdaj enako porazna slika kot prej, pa še za okvare se bo vsako leto porabilo premoženje.
Grudast ali ne grudast sneg ni odvisen od topov, temveč od ratrakista!
4.) Poraba dveh Titanov, enega Ventusa in šestih žiraf je že v osnovi kakih 160 do 180 amperov, medtem ko je poraba štirih Krpanov pod 130 amperov. Ker je za žirafe potrebnih vsaj 10 barov višji tlak in je vgrajen močnejši hladilni stolp kot prej se nikakor ne morem strinjat z manjšo porabo. Edina razlaga je, da je prej elektrika nekam odtekala ali prirejanje podatkov.
5.) Ledenko je po trasi smučišča vgradil duktil cevi DN 125 in jih proti koncu zožil na DN 100 in te cevi so popolnoma dovolj zmogljive tudi za 40 urni čas zasnežitve, na to se mi ne zgovarjat!
Od hidranta na stadionu sem potegnil do hladilnika cev DN 80 ali DN100, ne vem več. Ampak v tej cevi je bil vodovodni tlak vsaj 7 barov in je bila tudi dovolj zmogljiva, saj je bila dolga le kakih 200 m.
Vem, da so naknadno sami uporabniki nekaj coprali in vodovodno vodo zamenjali z neko industrijsko o kateri verjetno pišeš.
Vseeno:
Za 72 ur zasnežitve je potrebnih okrog 9 l/s pretoka in ob tem je hitrost vode v DN 80 pod 2 l/s in dvomim, da bi zaradi tega nastale neke hude izgube 1 km dolgem v cevovodu.
Ne poznam vhodnih podatkov, ampak vseeno bi dejal, da bi lahko skozi to cev spravili do hladilnika vsaj 15 l/s vode, to pa je dovolj za zasnežitev v 45 urah. Vprašanje je koliko spusti stolp skozi šobe. Morda je tam čep? V tem primeru je majhna črpalka pred stolpom cenejša od zamenjave cevovoda.

6.) Verjamem, da so doslej porabili le 60.000 evrov, toda investicija se upošteva v celoti ne le po deljenih plačilih in le za topove, hladilni stolp, ter nadzor bo po konservativni oceni potrebno odšteti vsaj 200.000 evrov! Tu so še gradbena dela, hidranti, verjetno črpalka... dvomim, da bi lahko bil ta del obnove pod 300.000 evri. Verjetno bo 400.000 kar držalo.
7.) Tri dno ob -5 oC je trapasta izjava.
8.) Štirje zmogljivi sodobni propelerski topovi bi odpihnili ta sistem z hriba in bi res pomenili dodano vrednost za kraj, peti bi bil pa že luksuz.

9.) Če bi resnično imeli namen testirat topove, bi povabili različne proizvajalce, ustvarili vojno med njimi, eno leto zastonj zasnežili in se kasneje preko razpisa odločili za najprimernejšega ponudnika. Takšno testiranje kot ga omenjaš je navaden pesek v oči občinskih svetnikov in širši okolici, da se pride preko začetnih čeri.
Ob resnem namenu bi si vsak trenutek lahko za eno testno sezono zagotovili vsaj 5 različnih propelercev in enako št. različnih žiraf.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gonza
PrispevekObjavljeno: Ned Dec 25, 2016 10:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Dec 2016 15:44
Prispevkov: 11
Kraj: Ravne

Pozdravljeni Ledenko!

Z svojimi bolj spoštljivimi izjavami si me vsaj malo presenetil ( ne govorim o dvoji stroki).
vidim, da se znaš tudi vsaj malo gosposko obnašat tudi do provokatorja karverja, ki nima drugi namen in se izživlja!!!!!

1.Ne vem za prozvajalce kaj upoštevajo v teoriji fizike imaš prav na +4oC se upošteva med 4 in 5,7% glede na več dejavnikov, ki si jih omenil. Imaš pa v osnovi prav glede kristalizacije. kaj je bilo v Mariboru je govoriti brez veze, ker ne poznam dejstev. Verjetno so bili še kakšni drugi dejavniki, ki so vplivali na kristalizacijo, ki je lahko tudi kompleksna zaradi atmosferskih in kemičnih pojavov.
2. Če je sneg narejen leden (veliki kristali) je struktura grudasta oz. ledena na slošno. O ratraktistu nima to nobene veze. Če se kup razleti pomeni, drugačne kristale. ne bom te učil, ker to sigurno obvladaš, saj se vidi, če od kupa teče ali ne?
3. O rokovanju ti potrdim 100%. Mora biti dober, vesten in še kaj......
4. Tu si pa tako lepo zapisal - ne se mi zgovarjat.
Res sem se nasmejal. Pri tem osebno ne vem nič. Kolega na Petrolu mi je povedal, da so kupili DN 100 ko pa so hoteli vgraditi T kos je bila osnovna linija Dn 80. Ti povprašaj. Mi je nekaj kazal na telefonu (sliko) mu verjamem. Verjetno je to že daleč nazaj pač glava pozabi!!
Sem ga vprašal in mi je potrdil kot sem ti napisal. Iz javnega vodovoda nimajo že več kot 15 let. (leta bežijo.....)
5. Že 4 leta imajo črpalko, ki jo je projektirala Energetika 100kW 33barov in frekvenčno regulirano (njegov podatek)
6. Kolikor vem imajo žirafe z kompresorjem 1,6kw, Evo 14kw in titan nekaj čez 20kw kolikor se spomnem. Vse skupaj na trasi cca 70kw. Za tvoje krpane pa ne vem. Koliko pretočijo vode njihovi proti tvojim 4 krpanom pa veš bolje ti. Količina pa naj bi bil sneg (poenostavljeno). Pri njih avtomatika beleži oz. vodi.
7. O avtomatiki in izkoristku oz. optimizaciji pa ti lahko predavam cel teden, ker je to moj posel. Učinki so lahko izredno majhni ali pa astronomski (posplošeno) odvisno od veliko dejavnikov.
8. Se strinjam 3 dni je trapasta izjava
Operirati se mora samo v urah ali drugih ekzatnih enotah.
9. Pri pretoku DN 80 pa si ga pošteno pihnil. Nisi upošteval tlaka, izgube (ozmozo,.....), višino potiska, itd. Točno edino meritev na terenu ( npr. UZ)
10. testiranje je tvoj pogled. Lahko je tudi tak kot so emenili. Zakaj? Ne vem. Verjetno časovna stiska, saj so se odločili šele oktobra. Tako pač mislim, ne poznam pa dejstev.

Ko bo razpis bodi pozoren in se prijavi.

Pri financah se pa ne strinjam, ker si kar povprek našteval in upošteval, kar so že davno naredili ali pa niso še.

Ti svetujem, da takšne zadeve ne komentiraš in ostanima na stvari, ki jo poznama.

Nekaj ti pa moram priznati. Na božič me pa že dolgo ni kdo priklical k računalniku.

Pa res lepo bodi. Vidim, da si lahko tudi brez šimfanja.
Nekaj velja tudi za mene

Zdaj pa res lepe praznike.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Ned Dec 25, 2016 11:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Brez veze, ostalega nima smisla vlačit naprej, očitno ne smeva priti skupaj, če že pri kristalno čisti kristalizaciji ne gre in bliskovito mečeš ven odstotke, čeprav je potreben kompleksen račun, ki ga nobeden ne reši v eni uri, ampak okrog DN 80 enostavno ne razumem v čem je težava!
Prva linija je bila teh 200 m in je povsem ustrezala, kaj so kasneje coprali z industrijsko vodo pa ne vem. Ni me bilo zraven.
Osmoza..., ja, ja, to so fizikalne predpostavke za vodni upor v ceveh. 1000 m alkaten cevovoda DN 80 prenese 15 l/s z manj kot 3 bari izgub. Upoštevaj hrapavost po Richterju 0,002 mm, pa boš pa kot fizik hitro ugotovil, da imam prav in tudi ta tanjši vod zmore dovolj vode za 45 ur zasneževanja. Vprašanje je kaj zahtevajo šobe v hladilnem stolpu.

Le še to:
Titan skuri 24 Kw, Ventus 16 Kw in žirafe po 1,8 Kw, kar skupaj znese 160-180 amperov kar sem zapisal, stari Krpani so pa skurili do 130 amperov. Manjša poraba je torej možna le z manj obremenjeno črpalko, torej lahko sklepam, da je novi sistem manj zmogljiv, saj je črpalka manj obremenjena.

In cen nisem pisal na pamet, ocenil sem le rabate ki jih ta proizvajalec daje za tolikšno količino in tu sem ga lahko malce kiksnil, a ne preveč.

Grudast sneg:
Ko delaš sneg na kup ga izparina iz zemlje porihta do konca in loči zrnca med sabo. Po nekaj dneh v deponiji je popolnoma vseeno ali si delal moker ali suh sneg, oba sta enaka, le pri mokrem si skuril več energije. Problem nastane pri ratrakiranju. Če ratrakist razpluži kup in ga ne pofreza dovolj hitro, zamrzne v ledene grude. Bolj je mrzlo med ratrakiranjem, večja je nevarnost grud. V toplem vremenu ti vsak ratrakist pofreza progo v štupo.

Testiranje različnih topov ni moj pogled, to je ustaljena praksa smučarskih centrov po EUju in trenutno si jo glede žiraf lahko ogledaš na Peci. Oktober sploh ne spremeni zadeve, saj vsak dobavitelj skoči na tekmo če pričakuje priložnost posla.


Nazadnje urejal/a ledenko Pon Dec 26, 2016 12:33 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gonza
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 26, 2016 12:29 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Dec 2016 15:44
Prispevkov: 11
Kraj: Ravne

Cevovod na smučišču je duktil dn 80 ne alkaten.
Ker je to za hladilnikom nima to veze z pretočnostjo oz. Propustnost hladilnika.
Iz sistema žr je dn 140 tako mi je povedal.
Ne dvomim v pravilnost obeh črpalk, ki jih vgradila energetika ( v žr in za hladilnikom.).
Ljudje pri njih niso šarlatani.
Očitno hočejo še višje pretoke in s tem hitrejši čas zasnežitve.

Tisto z snegom imaš sigurno več znanja.

Op.
Nimajo ventusa ampak Evo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 26, 2016 12:36 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Za DN 80 bom res šel pogledat v arhiv in dvomim, da ni več. Vseeno 15 l/s ne more biti problem! Do prvega topa je hitrost 3 m/s, potem se pa postopoma manjša. Do vrha 600 m linije ne more biti padca niti za 3 bare, za tlačne udare je pa do 5 m/s varno.
Mislil sev EVO, ki ima 16 kw porabe, Ventus je ima malo nad 20 kw.


Nazadnje urejal/a ledenko Pon Dec 26, 2016 12:46 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gonza
PrispevekObjavljeno: Pon Dec 26, 2016 12:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Dec 2016 15:44
Prispevkov: 11
Kraj: Ravne

ledenko je napisal/a:
Za DN 80 bom res šel pogledat v arhiv in dvomim. Vseeno 15 l/s ne more biti problem!
Mislil sev EVO, ki ima 16 kw porabe, Ventus je ima malo nad 20 kw.




45m3 na uro oz.3240m3 vode je premalo za smučišče.
To je moja ocena
Seveda ob napovedi 72 h.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Naslednja Stran 15 od 20

Kazalo po Smucisca.net forumu » Projekti in ostala smučišča » Poseka-Ravne
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB