Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » Mariborsko pohorje, aktualne informacije - 2021/2022

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Naslednja
 Mariborsko pohorje, aktualne informacije - 2021/2022 « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
lenko
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2022 9:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pohorc
Pohorc

Pridružen/-a: Ned Okt 2005 13:34
Prispevkov: 3122


Popolnoma ravno ne.
Pogoji so bili kakšni so letos bili, če ma kdo preveč časa jih lahko pogleda. Če je komu zjutraj v avtu pisalo -5°C v avtu, še ne pomeni da je toliko 20m višje, ali pa še malo več višje, kjer so tudi topovi na Pohorju. Takšno je pač fizikalno ozadje meteorologije in mrzlih juter, da se hladni zrak spusti in ustvari prizemna inverzija. Dokazi o tem so tudi v slikovnem materialu, če se komu ne da črev brati. Časovna obdobja zasneževanja se pač krajšajo, sami pa si tudi ne delajo ravno najboljšega dela, z manjšanjem kapacitet zasneževanja, vsaj na dolinskih progah.
In še enkrat, če ne bo lisice, pozabite na smuko na stadionu, kot se lahko tudi pozablja na smuko na Mariborskem Slalomu pod Poštelo. Ker je pač prevelik razkorak med stroški in pridobljenim, pa še bolje se je usmeriti v osnovno turistično progo, kot pa dve na pol zasneženi progi.
Če se pa marca ne zasnežuje, pa je bolj stvar logike kot pa stvar nemarnosti upravljalca. Tudi vas sezonskarjev je vedno manj in se hodi smučati vsak tretji ali četrti dan namesto vsakega, ali vsakega drugega. Se splača gnati teptalce? Ne.
Moj predlog bi bil tukaj omejiti časovno trajanje sezone, vse kar je zraven so bonbončki. Kot je v tujini. Sezona je do 15.3. in to je to, pa če bo -15 in dva metra snega.
Realno je smuko v dolino za pričakovati tam nekje do 1. Marca, vse naprej so podarjeni dnevi. Tudi ljudi je bolj malo.

Če živiš direktno pod vzpenjačo, potem verjetno ne rabiš koristiti parkinga.
Ampak ja, se strinjam, s pobudo se znebiti zastonjkarjev na parkingih so ga malo polomili pri sezonskarjih in velikim parkingom, kjer pač zmanjka prostora za vse. Bo pač potrebno še dati parking pod Habakukom pod rampo. Ampak ker je še vse skupaj v urejanju, namreč v tem trenutku poteka projekt ureditve parkinga pod Areno, je upanje da se pač uredi kot treba. Kar pa verjetno bo težava, ker je Marprom in smučišča ločujejo, upravitelji parkirišč bodo Marpromovci, smučišča pa Šport Maribor.

Glede nočne sem že enkrat omenjal, da se bo potrebno vsesti dol in se odločiti kaj z njo, ekonomična že zdavnaj več ni, kvaliteta storitve pa zaradi tega upada.
Letos je bila dobra, suha zima, z malo odjugami in večinoma kompaktnim snegom, februar je edino bil bolj slab. To se odraža tudi na teptanju. So očitno na začetku videli, da je podlaga dovolj dobra, da bi teptanje vmes naredilo le škodo, po pol ure smučanja pa bi itak bilo isto kot pa pred teptanjem, pa je znova nejevolja glede neteptanja tukaj. In če je itak že prej bilo v splošnem "gostilniško" znano, da se ITAK pred nočno ne tepta, potem je kakšna razlika da se dejansko tudi ne bi teptalo in se malo prišpara? Pa še ure se strojnikom malo odbijejo, ker je itak problem na hribu glede tega kadra, ki ga sicer ni problem dobiti, ga pa je težje obdržati, pa še težje je dobiti dobrega.

Debate o tem kje se koliko vlaga nazaj v smučišče, lahko gladko črtama ZDA, kjer se je čas večinoma ustavil nekje sredi 90.
Glede vlaganja pa vse tako ali tako piše, na internetu maš dostopna javna naročila, kreda pa se itak povsod, ali ne?
Tudi smučišče je trenutno zasipano z nujnimi investicijami, ki se morda ne vidijo toliko smučarju. Te so nabave ratrakov, topov, rezervnih delov žičnic, različna dela na smučišču ipd. Kaj več se po mojem ne bi dalo iztisniti, bi se pa dalo racionalizirati določene odhodke, kot je recimo nepotreben nakup kontejnerja za izdelavo ledu, pa hladilne stolpe, če izpostavim dva bistvena.

Drugače pa mimogrede, ta mesec so za 2 krat presegli rekordni znesek elektrike, ki je znašal leta 2020 februarja v višini 123 tisoč €, in znaša 279 tisoč €. Zraven pa še 50k elektru Maribor pa smo na cifri 330 tisoč € za stroške elektrike. Zraven še je nekje 50 tisoč € za stroške nafte za teptalce.
Kaj bo, če se drugo leto za 2x dvigne cena sezonske. Kdo bo spet kradel? Ali bo le šlo za stroške?

Če bodo stroški energije takšni kot sedaj, si upam trditi, da drugo leto ne bo nočne smuke, kar ob trenutnem padanju kvalitete in manjšanju ljudi tudi podpiram.

@smucar9, kaj točno bi smučišče dobilo z vzpostavitvijo daljšega obratovanja samo Vidca ali samo Partizanke?
Ko so dobri pogoji za smučanje sta progi ok, ko so naravni pogoji na splošno slabši, pa jih razen sezonskarjev ne bi kaj dosti ljudi povohalo. Ko bi tudi bili progi ledeni od zasneževanja tud ne bi bilo prav. Primer za pomanjkanje ljudi je že Stolp, ko so se ljudje raje gužvali na Slemenu, Stolp pa je bil cel dan sam sebi namen.

Ko berem zadnja leta vse različne prispevke od Facebooka, preko medijev do forumov in privat pogovorov, se mi dozdeva, da bi radi imeli nekateri ob trenutnih vremenskih razmerah na Pohorju vsaj Kronplatz v žičnicah in teptanju, pa vsaj naprimer Sölden po snežni kvaliteti. Pa seveda nove investicije obvezno! Ko pa jih je preveč in se finance nasičijo, pa se krade, pa preveč investira Aja pa ne pozabiti, da ob vsem tem naj ne bo sezonska dražja od 100€, ker je tud kraja denarja. Pa še to naj bo upraviteljem, jim šenkamo malo, da te majo malo vzpodbude.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 12, 2022 9:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 943


Samo na tole, ker mislim, da vseeno veš kako je:
Moj predlog bi bil tukaj omejiti časovno trajanje sezone, vse kar je zraven so bonbončki. Kot je v tujini. Sezona je do 15.3. in to je to, pa če bo -15 in dva metra snega.
Sezona je "s koncem" omejena na 31.03., kar je za Areh primeren datum, Belvi pa se itak ustavlja že prej - očitno bo ta zima izjema, ker na Piskru kaže ob trenutni napovedi komot do konca meseca, pa verjetno bi tudi na Belviju (Sleme, trakova) lahko še laufali vsaj 14 dni. Je pa dejansko vprašljivo ali je potrebno med tednom za "10 penzičev in dve šoli v naravi" poganjat naprave - ampak kot rečeno, to mora biti objavljeno že ob nakupu sezonskih kart!
Kar mene bolj moti, je povsem nedefiniran začetek sezone. Včasih je to bil 1.11. in po tem datumu, tudi če ni bilo snega, si lahko uporabljal vsaj gondolo. Po sedanji definiciji pa se ob teoretično nesneženi (topli) zimi sezona sploh ne bi začela in kaj potem?

Aja še glede parkinga? V čem je sploh problem? Ko pridem 15 minut do začetka obratovanja je vsaj četrt parkinga vedno prostega, da pa bi kot lastnik sezonske pričakoval prost parking na sončen februarski vikend ob 10h - cmon.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 12:04 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3451
Kraj: Maribor

JurijB je napisal/a:
Mimogrede: danes Pisker zjutraj za čisto 10ko! Okoli 11h se je strmina toliko zdrsala (ljudi je bilo za kake 3, 4 minute čakanja), da sem moja 4 in 6 letnika preventivno premaknil na Ruško, ki je bila praktično prazna.


Začel ob osmih s tremi furami v dolino (časovno bi se izšle tudi 4, pa je treba upoštevat EMŠO ):




Zgleda bolje kot je bilo, dokler so bila rebrca se je še dalo zavijat, ko so se zvozila pa je ostal sam beton. Po eni uri sem se prestavil na Pisker:




Za razred bolje, ampak še vedno trdo. Vsaj palice sem lahko zapičil v sneg, ko sem slikal - na mariborski strani to v glavnem ni bilo mogoče. Nekaj dobrih fur se je dalo malo čez 11 narediti na vzhodni Cojzarici, ko so pospravili kole:


Ob pol dvanajstih nazaj na mariborski strani, en (zaprt, nestptan in precej leden) Stadion za slovo:


Pa še Čopka čisto za konec:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zdaj pa tisto kar me srbi že od včeraj. Ne bom zdaj o velikih investicijah, verjetno bi si nas večina želela videti na Pohorju nekaj šestsedežnic, pa kakih 100 dodatnih topov in obvezno vsaj eno 100000 kubično akumulacijo. Jaz tudi, ampak za to obstaja druga tema.

Raje bom govoril o 'malenkostih', ki bi vsaj meni osebno pomenile dosti, stale pa ne bi neskončno. No, pa da si olajšam dušo:

Za začetek: upravljalcem zamerim, kako mačehovsko so se letos obnašali do Videca in tudi Stolpa. Nekako še poskušam razumeti, da omenjenih smučišč ne zasnežujejo, ko na Pohorju ni nič naravnega snega. Letos pa ni bilo tako, Videc bi lahko z redno uporabo 3 - 4 topov delal še danes (glejte tudi moje fotke z 21. januarja). Samo približno 500 m 'cestic' bi zasnežili, pa še kak kup nastreljali na obeh strminah. Brezdelnih topov je bilo na Pohorju letos več kot dovolj in tudi vode nikoli niso povsem porabili. Tudi zasneževanje Stolpa je bilo precej 'po kapljicah'. Kaj bi pridobili? Dve progi in občutek, da mariborski del smučišča ni sestavljen samo iz ene, pa čeprav 4 km dolge proge.

O Stadionu ne bi izgubljal besed: decembra v odličnih razmerah je delalo samo tistih 13 topov na stebrih, ko je bilo že prepozno so privlekli še mobilne topove, pa jih potem spet pobrali in skoraj 'iz nule' začeli zasneževat Čopko, na koncu pa so dva mobilna topa spet postavili nazaj na Stadion, pa ne vem če sta eno noč delala. Tudi ko je bilo na progi dovolj snega, je bila pol časa uradno zaprta, Radvanje pa je itak delalo samo dva tedna med počitnicami.

Čopko so kar pridno zasneževali in urejali, kapo dol. Vseeno pa me je zbodlo, da na najbolj kritično mesto na es-u celo sezono niso uspeli postavit topa, raje so enega dali na Trikotno Jaso v blato (kjer je bil več kot en mesec priklopljen, ne da bi iz njega priletla ena sama snežinka). Za prihodnje leto, da boste lažje našli:


Svetlobni napisi so verjetno namenjeni temu, da so ažurni? Ampak včeraj so na spodnji postaji oglaševali napačne čase obratovanja (prosim pustimo ob strani to kar piše na zgornjem delu panoja):


Zna kdo povedat zakaj že dve leti ne delajo tekoče stopnice? Pa naj kdo ne omeni corone, nikjer nisem zasledil da bi v času pandemije bilo prepovedano delovanje tekočih stopnic:


Na moškem sekretu v spodni postaji Vzpenjače niti včeraj niti danes ni tekla voda na nobenem od umivalnikov (!), roke sem si hodil umivat na invalidski WC.

Lepo bi bilo, če bi tu in tam kdo po progi pobral kamne, recimo zadnje tedne v 'es-u' na Čopki. V Branikovih časih so to redno počeli, letos pa se mi zdi da sem jih jaz s proge vrgel več kot vsi tipi v pohorskih bundah skupaj. To bi lahko za razvedrilo počel žičko, katrega edino delo je bilo, da se je do konca februarja v spodnji postaji Vzpenjače drl 'maaskeee' na goste. Predlog: prvi dve uri, ko je bila spodnja postaja polna, bi se drl 'maaskeee'. Potem bi se peljal na vrh in počasi odsmučal eno rundo, vmes pa pobral nekaj kamnov, grlo bi mu bilo hvaležno. Potem bi se lahko še dve uri drl na folk, pa še eno rundo šel pobirat kamne. Pri njegovi vnemi po enem tednu na progi ne bi bilo niti kamenčka več .

In lepo prosim, znebite se ljudi, ki jim je njihovo delo odveč in norčujejo iz sodelavcev ki jim ni vseeno za stanje na progah. V sredo sem imel 'čast', da sem sedež na Piskru delil z dečkoma v 'pohorskih' bundah, ki so ju poslali pospravljat kable in cevi oz. pripravit topove za odvoz. Eden od njiju je z naveličanim glasom in ob zavijanju z očmi razlagal drugemu, kako so 'morali' v zadnjem času še delat sneg na različnih lokacijah po Piskru, v stilu: 'Glej, tu je ***** (ime mi je znano, pa ga ne bom zapisal) hoto še več snega met (globok vzdih). Malo višje: ja, pa tu je tut reko da še hoče met sneg (zavijanje z očmi). Tik pod spodnjo postajo Žigarta pa je pokazal na tole sramotno ledeno - kopno mesto (ki ni takšno od včeraj, ampak se problem nakazuje že od konca januarja:


'Na konco pa je hoto, da mu še tu sneg naredimo (posmeh). Komaj sem ga prepričo, da sem mu samo po levi strani sneg naredo, po desni pa naj plot potegne'. Pazi: topničar je, namesto da bi zasnežil kopnino, kot so mu naročili, raje prepričeval (in žal tudi prepričal) *****a, da je boljše da okoli kopnine potegne plot kot da bi jo prekrili s snegom?!

Brez besed ...
_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 8:10 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 943


Pridi ti danes točno ob 10h k Mitji na pir, pa Mariota vprašaj kateri sem jaz - bova kakšno rekla.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kunta
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 1:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Dec 2010 13:45
Prispevkov: 34


Po dobrih 20 smučarskih dni to sezono, sem si v petek privoščil smuko na Arehu, na Piskru bolj natančno. In to šele drugič to sezono, je bila očitno lakota po pobeljenih kilometrih po lanskem manjku tujine enostavno prevelika in je bilo potrebno not spravit. Kljub temu, da sem slabe pol ure vožnje od spodnje postaje.
Moram reći, da je bil izreden dan, res hladno, brez oblačka, podlaga super, brez gužve. Tipitopi - nažigal do konca. Se spustil po bregu v leru v dolino "zadovoljen" in z nasmeškom na licu. Vesel in hvaležen, da imam to na razpolago praktično pred nosom. Ampak... bi šel danes spet, jutri, pojutrišnjem? Tista velika želja je začasno potešena... Pisker je edini del smucisca, ki res štima in je količkaj primerljiv s tujino. Dejstvo je, da drajsaš eno in isto progo 30x na dan.
Upravitelji smucisca se bodo morali opredeliti o konceptu smucisca, jasno je, da tip smučarja kot sem sam (in verjetno večina na tem forumu) nisem v ciljnem spektru... ampak kak tip smučarije pa je optimalen za dolgoročno finančno vzdržnost? Masovnost kot jo imajo na Rogli je zaradi terena in razdrobljenosti verjetno nerealna in neizvedljiva. Še ostane kaj drugega, kot se lotiti dela na lokacijah, ki obetajo - videc, partizanka, bolfenk, alternativna varianta piskra?
Do takrat bom žal še vedno samo občasno smučal (sicer vedno z veseljem) na lokalnem hribu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 5:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 943


Ne vem kaj se jim je zgodilo to noč - Pisker steptan za 3 od 10. Vitl kaj je to, plug kaj je to? Praktično cela proga odkrite vse ledene plošče in to že ob 8h.

Cccc!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Smucar9
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2022 6:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Nov 2018 14:17
Prispevkov: 530


Yep, Lenko nam je žal nalil čistega vina na naše zgornje sanjarjenje.
Še srečni bomo v 22/23, če ne bomo na fronti, in če naslednjih 5 let ob padanju evra, višanju cene nafte in elektrike sploh kdo (tudi v tujini) bo
zalaufal smučišča.
@Lenko, o Vidcu zakaj, sta ti lepo odgovorila miki in Kunta
Zakaj "navadni turisti" ne najdejo na Stolp (in Videc/Partizanko) pa sem pisal v mojem prvem popotovanju po vašem bregu 20.12.
Se (upam) vidimo naslednjo sezono !
_________________
2023/24: Turracher,Nassfeld,Kope,MB/Areh,Katschberg,Kals-Matrei,Tuxertal-Zillertal,Sillian
2022/23: Krvavc,Gerlitzen,BKK,Kope
2021/22: Moelltal,Krvavc,Kope,MB/Areh,Višarje,Zoncolan,BKK,Turracher,Gerlitzen,(Speier/Groß/Ain)eck,Piancavallo,SanPellegrino
2018/19: Gerlitzen,Nassfeld,Rogla,Turracher,BKK,SanPellegrino,Obereggen,Canazei,Arabba,Civetta
2017/18: Flachau,Eben,Filzmoos,Schladming,Katschberg,Krvavc,Rogla
2016/17: Gerlitzen,Kronplatz,Alta Badia,Arabba,Marmolada,Krvavc,Rogla,Kr.Gora
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2022 8:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3451
Kraj: Maribor

Dananji dan se je začel lepo, s sončkom, temperaturami pod ničlo in lepo pomrznjeno progo na Piskru. Če uporabim Jurijevo lestvico: spodnji del Piskra steptan za 9, zgornji (Cojzarica) za 8 . Vzhodna proga žal cel dopoldan zaprta zaradi rekreativne 'tekme':






Na žalost so se že okoli desetih od vzhoda začeli gostiti oblaki, ki so občasno povsem prekrili sonce. Saj proga na Piskru je bila še povsem solidna, ampak brez sonca gre moja motivacija proti ničli, preveč sem to sezono že smučal v lepem vremenu da bi me oblačni dan lahko prepričal da še ostanem. Nekaj fur po Ruški, tu je bila preparacija še boljša, čista 10:


Ob 11:45 se zaključil, se spravil na bus, potem pa :




Proga v dolino sicer zgleda precej rjava, ampak v glavnem gre za umazan pomladanski sneg. Sicer sem za vsak slučaj vzel starejši par smučk, ampak skoraj ni bilo potrebe, konec januarja je bilo po Habakuku precej več kamnov kot danes. Prav fajn je šlo:


Enkrat sem se spustil po Čopki, v es-u ravno še gre če stisneš zobe in se 30 m pelješ naravnost. Precej boljši pa je Stadion, sem ga dvakrat ponovil:


BTW, Vzpenjača je danes med 12. in 14. obratovala neprekinjeno (čeprav na svetlobnem panoju v spodnji postaji objavljajo da vozi samo vsako polno uro), tokrat izjemoma nisem imel nič proti da objava ne drži . Tudi obratovalni čas žičnic, objavljen na zunanjem panoju je pravilen, na moškem WC-ju v spodnji postaji Vzpenjače pa na umivalnikih spet teče voda. In vendar se premika ...
_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2022 4:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3451
Kraj: Maribor

Nimam pojma, ali sneg tako hitro pobira, ali so ugotovili da si z vsakim dnevom obratovanja samo povečujejo izgubo, ali celo kdo gleda dolgoročne vremenske napovedi; kakorkoli, Pohorci zaključjejo sezono prihodnji četrtek :
Citiram:
Letošnja zimska sezona se bo na Pohorju zaključila 31. marca, to je na 112. smučarski dan. Pred tem bo to soboto in nedeljo, 26.–27. marca, na Arehu znova obratovala tudi sedežnica Pisker, nato pa bodo od ponedeljka do četrtka, 28.–31. marca, v pogonu vlečnice Cojzarica, Ruška in Areh.

_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2022 7:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 943


Saj je vsako leto sezona do 31.03., vse kar je več nam "dobrohotno" podari sam veliki vodja. Ker velikega vodje od danes ni več, se zaključuje "po planu".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2022 10:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3451
Kraj: Maribor

No, iz objave 18. 3. je bilo razumeti drugače:
Citiram:
V aktualni zimski sezoni na Pohorju, ki smo jo otvorili 10. decembra 2021, bomo to soboto zabeležili že 100. smučarski dan. Glede na še vedno dobre snežne razmere na Arehu pa računamo, da bo smuka na areških smučiščih na voljo tudi še v začetku aprila.

Zgleda da so res od nekod dobili drugačen 'befel' ?
_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lenko
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 26, 2022 8:25 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pohorc
Pohorc

Pridružen/-a: Ned Okt 2005 13:34
Prispevkov: 3122


Po mojem mnenju ta datum zaprtja smučišča sovpada s prenosom smučišča iz Marproma na Šport Maribor d.o.o..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2022 8:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3451
Kraj: Maribor

Povsem spodobne dopoldanske razmere danes zjutraj na Piskru, 15 minut čez 8 betonska proga, ki je nato od leve proti desni počasi spuščala. Preperacija za 8, recimo na nivoju Pece prejšnji vikend in malo slabše kot Osojščica v soboto (da mi ne bo kdo začel o hruškah in jabolkih: primerjam Pisker in Cojzarico s spodnjim Klosterlom, torej enaka lega in nadmorska višina):




Prazno ni bilo, po navadi smo počakali 2 - 3 sedeže, ob pol desetih občasno tudi malo več. Del sedežev je bil že pospravljen v garaži, da smo obiskovalci imeli priložnost za druženje na polnih sedežih . V senci se je dalo tudi še ob enajstih najti povsem spodobna mesta:


Potem pa še eno uro na Ruško, prazno in na vzhodnem robu odličen sneg:


Ko vidim to, vem da je s sezono na Pohorju konec:


Citiram:
Po mojem mnenju ta datum zaprtja smučišča sovpada s prenosom smučišča iz Marproma na Šport Maribor d.o.o..

Komentar strica v 'uradni' bundi danes na sedežnici (na vprašanje zakaj zapirajo v sredo in ne čakajo na konec tedna): ja, šefi se grejo kdo ma daljšega .

Še komentar na vprašanje kaj pričakuje od novega vodstva: 'Nikoli ni tak slabo da ne bi moglo bit še slabše'. In na splošno o primerjavi z Branikovimi časi: 'Ja, oni so bli lopovi, ampak so vsaj vedeli kaj hočejo. Toti pa so smučišče dobili zastojn pa ne vejo kaj bi naredili z njim' .
_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 28, 2022 11:17 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 943


Zgleda bo res treba enega po jeziku vsekat.

Zapira se dokončno v četrtek, ko bo smuka za 1€, cesta čez Pisker se odpira danes čeprav bi bila smuka na Piskru še možna.

Dejansko si sedaj v trikotniku Majhenič, Tancer in Šmigoc - mogoče še kdo iz ožje ekipe SA - merijo kdo ima daljšega. Jaz se bojim najslabše možne rešitve - naj vsak zase ugiba kakšne.

Prepovedano so dobili predprodajo kart, bojda zaradi prenosa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2022 4:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 943


V bistvu paše sem: samozavest serijsko no.2:

Z nekdanjim dolgoletnim direktorjem Marproma Bernardom Majheničem, ki mu niso podaljšali mandata, o okoliščinah zamenjave, Športu in Pohorju, različnih pogledih z županom Arsenovičem, političnih ambicijah jeseni in alarmu za Zlato lisico.
Še nedolgo nazaj se je vaše ime povezovalo s prevzemom podjetja Šport Maribor, na katero se bo iz Marproma prenesla koncesija za upravljanje žičniških naprav in smučišč na Pohorju. Od včeraj niste več niti direktor Marproma. Kaj se je zgodilo?

"Šport Maribor še nima niti pogojev, da bi lahko upravljal infrastrukturo na Pohorju. Eden izmed osnovnih pogojev, ki bi jih lahko v zadnjih dveh letih uredili, je to, da bi podjetje registrirali za to dejavnost. Tudi holding še vedno ni lastnik Športa, kar je pogoj, da je pravno ta prenos koncesije sploh možen."

Šport naj bi že lani prevzel dejavnosti na Pohorju, a do tega še danes ni prišlo. Zakaj ta postopek traja tako dolgo?

"To morate vprašati ljudi, ki te postopke vodijo tako dolgo. Zelo preprosto bi bila rešitev, če bi holding kupil Šport. Na mariborski občini je trenutno že okrog 365 zaposlenih, več kot dovolj, da bi to rešili. In tudi zato se nisem prijavil na razpis za direktorja Športa, saj niso bili ustvarjeni pogoji za prenos dejavnosti na Pohorju."

Nekateri so razloge za zamudo pripisali tudi vam.

"Sem jaz mogoče župan mesta?"

Je prišlo do različnih pogledov, kako prenesti koncesijo iz Marproma na Šport?

"Oddvojitev in pripojitev dejavnosti sta v pravnem smislu možni samo v skladu s koncesijsko pogodbo, saj se morajo vsa osnovna sredstva, obveznosti do virov in do zaposlenih tudi plačati. Če kdo misli, da je ta prenos možno izvesti zakonito in brezplačno, se moti. Verjetno ne bo direktor Marproma tako naiven, da bo oddvojil premoženje brez plačila. Samo zaradi Pohorja ima Marprom 2,2 milijona evrov kreditnih obveznosti, ki jih bo treba plačati v naslednjih dvanajstih letih. Če pa kdo misli, da bo izčrpaval družbo, kar občina z Marpromom počne že sedem let, si mora pa najti osebo, ki bo takšne stvari podpisovala. To zdaj je samo iskanje grešnega kozla, s čimer želijo zakriti svojo nesposobnost. Dve leti o tem govorijo, datume so si izmišljevali brez vsakega načrta. Naj dajo poslovni plan na mizo, če imajo narejenega. Če so na občini res vse naredili in sem jih zaviral jaz, imam samo eno vprašanje - zakaj še do danes niso Športa registrirali za upravljanje žičniških naprav? Potem veste, koliko so o tem razmišljali. Nič."


Postopek javnega razpisa za izbiro direktorja Marproma je trajal dober mesec. Novega direktorja Ranka Šmigoca, ki se na razpis ni prijavil kot vi, pa so nato izbrali praktično čez noč.

"Postopke peljejo netransparentno in nezakonito. Mandat mi je potekel februarja lani, ne letos 31. marca. Vmes so mi ga dvakrat podaljšali kljub temu, da sem jih opozarjal, da mi mandata za manj kot štiri leta v skladu z aktom o ustanovitvi ne smejo podeliti. Če bi se odločil, pa se ne bom, kar vnaprej povem, da bi izpodbijal imenovanje direktorja Šmigoca, bi bil na sodišču verjetno uspešen. Od 19. februarja lani do 8. februarja letos sem bil brez pogodbe. Vsaka delovna inšpekcija, ki bi vstopila v hišo, bi sankcionirala podjetje in odgovorno osebo, v tem primeru predsednika nadzornega sveta."

Zakaj ne boste sprožili kakšnih postopkov? Ker ste bili tudi soodgovorni za takšno stanje?

"Ne, gre izključno za odgovornost nadzornega sveta. Pravno varstvo imam sicer tri leta. Ampak najprej se moram za mesec dni umakniti iz Maribora, da se glava malo ohladi, nato pa novim izzivom naproti."

"Najprej se moram za mesec dni umakniti iz Maribora, da se glava malo ohladi"
Znotraj in okoli Javnega holdinga Maribor v zadnjem času spremljamo nenavadno veliko število kadrovskih rošad. Kakšen poseben razlog?

"Ne vem. Vsak ima svojo zgodbo. Lahko pa mojo zamenjavo primerjamo z menjavo Roberta Goloba v Gen-I. Lani smo dosegli najboljše poslovne rezultate, v prvih dveh mesecih tega leta imamo 475 tisoč evrov dobička iz zimske smučarske sezone. Ob izteku začasnega mandata me niso potrdili z izmišljenim razlogom, da na razvoj urbane e-mobilnosti nimamo enakih pogledov. To sploh ni v pristojnosti nadzornega sveta, ampak mestnega sveta, ki sprejema načrte v okviru celostne prometne strategije. Če pa ima župan v svoji pisarni kako zasebno strategijo, jo bo moral počasi razkriti. In še to: odločitev, da mi ne bodo podaljšali mandata, sem dobil po elektronski pošti. Po enajstih letih v podjetju bi si zaslužil kaj več."


Ob zamenjavi so vam menda ponudili drugo zaposlitev v sistemu holdinga. Zakaj je niste sprejeli?​

"Dobro se poznam in najbrž ne bi mogel spremljati nadaljnjega dogajanja, ne da bi ga tudi komentiral. Ponudili so mi položaj pomočnika direktorja v holdingu za področji Marproma in Športa, nato še položaj pomočnika direktorja Marproma, za kar se jim zahvaljujem. Po temeljitem razmisleku sem obe ponudbi zavrnil. Imam dve zdravi roki in dve zdravi nogi, nekaj se bo že našlo. Po izkoriščenem dopustu se bom v najslabšem primeru sredi maja prijavil na zavod zaposlovanje."

Kaj pa je po vašem pravi razlog, da vam niso podaljšali mandata?

"Najprej, odločitve o moji zamenjavi ni sprejel nadzorni svet, ampak župan. Po pričanju člana nadzornega sveta naj bi predsednik sejo začel z besedami, da so se zmenili, da nihče od prijavljenih kandidatov ni primeren. Kar pomeni, da so imeli že sejo pred sejo. Menim, da je glavni razlog moje nestrinjanje z načrti, ki jih ima župan glede mestnega prometa. Mislim, da je treba vzpostaviti pogoje in urediti prevoze ljudi iz spalnih naselij v središče mesta. Da bodo ljudje uporabljali mestni potniški promet, ne pa, da se ukvarjamo s tem, kako bo vozil avtobus od Fontane do bolnišnice. Z županom imava različen pogled na razvoj mestnega potniškega prometa."

Ste lahko bolj konkretni?

"Rezultat njegovih pogledov je danes viden v Mladinski in Strossmayerjevi. Kar ne preseneča, saj svoje načrte riše kar na liste papirja, ne dela nobenih izračunov, ampak si sproti izmišlja. Danes v Mariboru raste veliko spalno naselje med Engelsovo ulico in Pekrsko gorco. Že včeraj bi morali vedeti, kako bomo uredili javni prevoz za te ljudi, da bodo kvalitetno in hitro dostopali v mesto. Mi pa v mestu nismo uredili nobenega rumenega pasu, nismo uredili parkirišča za tiste iz predmestja, nismo povečevali obsega kilometrov, nismo nabavili niti enega avtobusa, čeprav smo za to v proračun plačevali namenska sredstva. Zdaj prideta dva avtobusa, potrebovali pa bi jih še 18. Najstarejše vozilo v Marpromovem voznem parku je staro 21 let in ima 1,3 milijona prevoženih kilometrov. In s tem vozimo ljudi in hkrati obremenjujemo okolje."

"To zdaj je samo iskanje grešnega kozla, s čimer želijo zakriti svojo nesposobnost"
Zakaj o vsem tem niste prej javno spregovorili?

"Marprom je samo izvajalec storitev po naročilu lokalne skupnosti. Tiste, ki so na občini odgovorni, sem opozarjal ves čas. Držim pa se načela, da se javno o hiši, ki ti daje kruh, ne govori slabo."

Omenili ste Roberta Goloba. Ob tem, ko so vas zaposleni v Marpromu presenetili s poslovilno zabavo v Gondola baru, ste na facebooku zapisali: "Vidimo se ponovno v novembru." Takrat bodo lokalne volitve. Se boste torej kot Golob tudi politično aktivirali?

"Kdor me dobro pozna, ve, da ne bom kandidiral. Si bom pa pred lokalnimi volitvami dal duška, aktivno se bom vključil kot prebivalec tega mesta. Opozarjal bom recimo na primere, kot je Streliška cesta, ki bi morala biti lani dokončana, pri čemer je država zagotovila denar, a občina svojega dela ni opravila. Imam predloge, ki so mestu v korist in ne v škodo."


Se boste pridružili kakšni ekipi? Nekdanji direktor Energetike Alan Perc je dejal, da resno razmišlja o kandidaturi za župana.

"Če bi Alan Perc kandidiral za župana, bi se najbrž pridružil vsaj pri pripravi njegovega volilnega programa. Glede na zadnjo županovo izjavo, ki sem jo prebral glede tožbe Perca, pa lahko rečem samo to, da v delovnopravni zakonodaji ne obstaja nekrivdna odpoved iz poslovnih razlogov. In ker so mu odpoved dali na nestrokoven in nezakonit način, bo Perc tožbo dobil. In za to bi morali odgovarjati vsi pravni svetovalci župana in seveda nadzorni svet."

Malo se še vrniva na Pohorje. V tem tednu je javnost šokirala novica, da Zlate lisice ni v osnutku koledarja Fisa za prihodnje leto. Marprom je bil v zadnjih letih odgovoren za zasnežitev Snežnega stadiona.

"Leta 2020 smo imeli dovolj snega, pa so nam vseeno odpeljali Lisico zaradi vremenske napovedi, ki naj bi se zgodila čez 14 dni. Zadnji dve zimi pa se resnično ni dalo narediti več, temperature so bile previsoke. Kar predlagajo nekateri, da bi sneg vozili z Areha, je neresno, saj Fis nikoli ne bi tekme dovolil na takšnem snegu. Rešitev je v izgradnji vmesne postaje gondole in ureditvi novega tekmovalnega poligona, ki je lahko primeren tudi za Zlato lisico. Lani so nam jasno povedali, da so pritiski drugih organizatorjev, ki bi radi imeli tekme, gromozanski. Ob tem moramo iskreno povedati, da mesto Maribor za Zlato lisico doslej ni naredilo nič. Drugje bi mesta dala milijone, da bi dobila tekmo za svetovni pokal, pri nas pa je vse samoumevno."

Tone Vogrinec je v pogovoru za Večer opozoril, da bi morali smučišča na Pohorju ob prvem mrazu zasneževati takoj in skupaj, ne pa, da se najprej zasnežuje Pisker in šele nato Snežni stadion.

"Pozimi na Pohorju dela sto ljudi in iz tega, da zasnežimo Snežni stadion, jim ne moreš dati plače. Smučišča upravlja gospodarska družba, ki mora poravnavati svoje obveznosti. Za lažje razumevanje - elektrika za december, ko so bile še stare cene, je bila 68 tisoč evrov, pa smo zasneževali skoraj ves mesec. Za januar, ko smo minimalno zasneževali, pa smo za elektriko plačali kar 270 tisoč evrov. Sneg na Snežnem stadionu stane toliko kot trava v Ljudskem vrtu. In vemo, kdo jo je plačal. Razen če moramo vse zapraviti za to, da imamo Zlato lisico, obenem pa doživeti še en stečaj. Sam vpliva na odločitve nimam več, kar pomeni, da imajo zdaj vse možnosti, da tudi to uredijo."
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Naslednja Stran 12 od 13

Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » Mariborsko pohorje, aktualne informacije - 2021/2022
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB