Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Italija » Bormio, Santa Caterina, Livigno

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 Bormio, Santa Caterina, Livigno « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2021 10:48 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Prejšnji teden je med prenosom SG in DH iz Bormia reporter stalno ponavljal mantro, da je proga Stelvio eden najtežjih smukov, če ne kar najtežji. Jaz sem bil tam pred slabim letom in se mi ni zdela zares nič posebnega (tudi označena je z rdečo). Niti posebej strma, brez posebnih neravnin in skokov, nagibov in ostrih zavojev. Nikakor se mi ni zdela težja kot nekatere druge smuk proge, katere sem vozil zadnje čase (Saslong v Gardeni, Klamerca v Badu, Luc Alphand v SC, Tofana v Cortini, Zauchensee …), da ne govorim o Wengnu ali Kitzbuhlu, ki se meni zdita vsaj za stopnjo zahtevnejša. Sem mogoče kaj spregledal, ker sem bil pod vplivom lepega vremena in idealnih razmer (in seveda ker sam vozim mnogo počasneje), ali pa samo komentatorji ponavljajo v nedogled nekaj, kar so nekje nekoč slišali? Mimogrede, nekaj podobnega se meni zdi za Gran Riso. Tudi tu ne vidim kakšne opazne razlike napram Podkorenu in drugim veleslalomom. S Podkorenom se mi zdita celo zelo podobna, le da so tekme pri nas spomladi in je zato vidljivost običajno mnogo boljša.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2021 10:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 941


Lahko ti odgovorim le tako - pred dvemi leti sem bil v Bormiu v terminu smuka, ko se je poškodoval Kosi. Proga je bila ultra ledena, dosegali so visoke hitrosti in tudi Pen mi je rekel, da je zelo na meji.

Jaz se po njej takrat seveda nisem smel peljati, sem jo pa prečil in je šlo glih za glih z na novo zrihtanimi kantami.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2021 11:22 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Ena vecjih in bolj pomembnih razlik je to, kako je proga pripravljena takrat ko je tekma in kako je pripravljena takrat kot se po njej smucajo turisti. Vecinoma smuki nikoli niso ultra ledeni. Saj pride sem ter tja kaksna dirka, ki je zares ledena, ampak realno v primerjavi z GS ali SL, smuki niso prav hudo ledeni (se vedno je ta "ne prevec leden" nekaj, kar bi pri normalno odprtem smuciscu pomenilo da 99% ljudi ne pride zivih dol ampak to ni ravno primerjava). "Problem" pa je, da imas pri GS 80-90km/h, pri smuku pa 130+km/h in potem vse grbine, kompresije, skoki itd. pridejo krepko drugace do izraza.
Je pa zares tezko primerjati proge med seboj. Vsaka ima kaj posebnega. Konec koncev tudi Kitzbuehel ni nekaj tako strasnega (ko sem do sedaj hodil med tekmo na pozicijo na progi, sem vecino proge odpeljal naravnost... ja je fejst razlika ali zgolj peljes naravnost, ali pa pocepnes in gres na max ), imas pa dele, ki so pa malo "drugacni". Bormio je pa slaba vidljivost, pa se za popizdit bumpy. Gardena je pa tako ali tako glide smuk (vsaj za moske standarde) in ce ne bi imel kamel ter Ciaslata, ki stvar malce zakomplicirata, bi bil na nivoju Lake Louisa.
Gran Risa je po strmini cisto primerljiva s Podkorenom, s tem, da je del iz starta v Podkorenu vsaj zame hujsi. Problem pri Gran Risi pa je, da cel cas visi malo sem malo tja in ko ne smucas prosto ampak moras obrniti na tocno dolocenem delu, stvar postane bolj komplicirana. Za prosto smucat, je pa meni osebno Gran Risa lazja kot Podkoren.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Špik
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 04, 2021 12:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Snemalec
Snemalec

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 12:14
Prispevkov: 1016


Je že PJ vse povedal... nekja pa še tale fotka pove



Start Kitbühla nekaj let nazaj in tole ni bilo nič lepo za nas navadne smrtnike pa še s kamero v roki :-(

Res je razlika al smučaš, ko je proga odprta za turistično smuko al smo gledaš po tv al pa si na progi tudi v času tekme (ogleda).
_________________
Sezona 2017/18 - 30x : 3x Sölden, Killington, 3x Lake Louise, Sunshine Village, 2x St. Moritz, Španov vrh, 4x Garmisch Partenkirchen, 3x Cortina d'Ampezzo, 2x Crans Montana, 2x Kvitfjell, 2x Åre, 2x KrG, 3x Vogel, Kanin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2021 4:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Hvala vsem za odgovore. Torej razumem, da se tudi drugim Bormio ni zdel nič bolj zahteven kot kakšen drug smuk. Morda je vidljivost decembra tam res bolj slaba, jaz sem bil tam namreč konec januarja in vidljivost je bila odlična. Grbin, o katerih piše PJ jaz nisem videl, lahko da so take, da jih občutiš le pri večji hitrosti, ali jih naredijo umetno, ali pa sem jaz zgrešil kakšen odsek proge. (Proge v Bormiu so namreč zelo slabo označene, pogosto se križajo, označene so samo z imeni prog, katerih na zemljevidu ni, tabel je malo, tako da hitro zaideš na napačno progo)

Mislim, da smučarji vseeno lahko ocenimo zahtevnost terena. Jasno, da je zadeva čisto drugačna, če tam drviš s 130, ali pa se lepo vozakaš s 70 ali še manj), ampak vseeno lahko vidiš strmino, grbine, nagnjenost … Po vseh sem se vozil s podobno hitrostjo, tiste, ki sem jih videl med tekmo, sem gledal z istimi očmi, na pripravljeni sem se pa itak vozil samo enkrat, pa še to samo na delu.

Trdim tudi, da je lažje odpeljati smuk na progi, pripravljeni za svetovni pokal, kot na isti progi, pripravljeni za rekreacijsko smučanje. Imam s tem tudi izkušnjo. Pred mnogo leti je bila tekma za svetovni pokal v Jasni na Češkem. Mulci smo se splazili pod ograjo in odpeljali lep del proge. Letelo je kot hudič, ampak ni bilo problema, ker je bilo tako lepo zglajeno in ni bilo kakšnih grbin in ostrih zavojev. Sploh nisem bil edini, nekaj med nami je bilo dokaj povprečnih smučarjev, tisti so pač vozili malo bolj pokončno. Par dni prej, ko proga še ni bila pripravljena, ni bilo niti za misliti, da bi na istih odsekih peljal naravnost, kaj šele odpeljal pravi smuk. Res pa je, da je tista proga gotovo med lažjimi in mislim, da takrat tudi priprave prog niso šle še v smer, da naredijo tekmo čim težjo. No še enkrat mnogo pozneje sem se pomotoma znašel na že zaprti Tofani, ampak takrat sem se samo poskušal spraviti dol tako, da na progi ne bi naredil kakšne škode.

Sem še malo pobrskal po netu. Po 2 podatkih bi bil najtežji Wengen (najdaljša proga - 4415 m, najvišja maksimalna hitrost 162 km/h), St. Moritz (največji pospešek na startu 7 sek do 130/h), Garmisch (največji povprečni naklon 92%), Streif (82% naklon, 60 metrski skoki …) ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Špik
PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2021 6:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Snemalec
Snemalec

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 12:14
Prispevkov: 1016


Zelo se pozna priprava proge in podlaga. Pa tudi kakšen val/grbino naredijo namenoma.

Mislim da so imeli moški 2017 smuk in SH v Santa Caterini namesto v Borminu, pa če se prav spomnim so takrat nekateri se malo namrdnili da bo to prlahka ženska proga... ker pa je tako lepo treslo so se nekateri že čisto pokonci vozili v cilj, ker tudi na nogah niso mogli stati.
_________________
Sezona 2017/18 - 30x : 3x Sölden, Killington, 3x Lake Louise, Sunshine Village, 2x St. Moritz, Španov vrh, 4x Garmisch Partenkirchen, 3x Cortina d'Ampezzo, 2x Crans Montana, 2x Kvitfjell, 2x Åre, 2x KrG, 3x Vogel, Kanin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2021 7:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Meni se zdi, da noben smuk ni tako strm, "da bi se pošpajkal". Hudič je v tem, da noben ni naravnost, pa vsi so dolgi, da bruhaš na koncu in ko dodaš še malo rebrc, ter trdo podlago je problem rešljiv le še za najboljše.
Po moje bi Kitzbuhel ob mehki, gladki podlagi po odsekih zvozil vsak dober smučar, ki je kdaj resno treniral. Ko odseke povežeš prvi odletijo. Če pa še malo pošpricaš z vodo, je pa vse rumeno okrog startne utice, pa je čisto vseeno ali na start čakajo avstrijski mladinci, ali je svetovni pokal.

Ena položna Partizanka na Kopah je ob normalnem snegu smukaška avtocesta za mlajše dečke in polovico turistov. Ko to zmrzne in ostane malo puklasto, pa spodaj sploh ni več hec. Ni hudo, za podcenjevat pa ni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
streif
PrispevekObjavljeno: Tor Jan 05, 2021 11:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Pon Dec 2007 13:40
Prispevkov: 419


še posebej ob jasnem vremenu, ko za prelomnico prideš v senco .
_________________
*23/24* : 34x
*22/23* : 40x
*19/20* : Reiteralm, Schladming, Kleinlobming, 9x Turnau, Semmering/Stuhleck, KL Hebalm, Brunnalm-Hohe Veitsch, St. Kathrein am Hauenstein, Präbichl, 11x Rogla
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2021 9:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Meni so hitrosti nad 120 neznano območje, pri 100 pa ne znam več zavijati in se userjem pri vsaki kompresiji ali mali grbinici. Domnevam, da se pri kakih 140-150 kaj podobnega začne dogajati tudi tekmovalcem.

Špik smuka v St. Caterini žal ne poznam. Sem hotel v istem dnevu presmučati Bormio in St. Caterino, ampak imajo skibusi tako neumen vozni red, da ob koncu dneva vozijo le še v center Bormia in bi moral potem pešačiti do avta. Če bi hotel presmučati vse proge na obeh smučiščih, bi moral narediti samo par voženj v Bormiu, iti za par voženj v St. Caterino, se pravočasno vrniti in nato do konca dneva voziti v Bormiu. Žal sem to ugotovil prepozno, ker sem vozni red začel študirati šele ko sem se že malo naveličal Bormia. Kdaj drugič.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 Stran 3 od 3

Kazalo po Smucisca.net forumu » Italija » Bormio, Santa Caterina, Livigno
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB