Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » Zlata Lisica

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 43, 44, 45  Naslednja
 Zlata Lisica « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2022 8:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Snowfarming je cenejši od zasneževanja v novembru in decembru, ker delaš sneg ko je mraz in vsaka skepsa je odveč. Saj tudi ta sneg naslednjo leto razgrneš in ga lahko uporabiš za smučarijo.
Temperatura okolice nima bistvenega pomena za obdržanje kupa čez leto, če ga ustrezno pokriješ in napraviš dovolj veliko maso. Dovolj je 1 cm filc koprena z aluminiziranimi vlakni.
Če tekma niti elektrike ne more pokrit, potem je itak bolje, da jo dajo nekomu, ki bo napravil profit iz dogodka.
Tale rezervna proga ne bo prepričala ljudi iz FIS. Morda za to leto, ko je navkljub besedam itak že vnaprej obljubljeno, kasneje pa ne več.
lisica je zanimiva, ker je mestna tekma. Ob premestitvi na vrh bo to tekma kot vsaka druga in bo šla na vabljivejšo lokacijo.

Sljeme je v vseh pogledih slab primer kako naj bi se delalo. Imajo zanič opremo in sneg dajejo na kup tako bolj na silo.

Kakorkoli, če mislijo z tole dodatno progo reševat lisico je bolje da sploh ne začnejo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2022 2:45 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Glave padajo, medsebojna obtoževanja se vrstijo. Žal samo za naročnike:

https://www.vecer.com/sport/zimski-sporti/intervju-srecko-vilar-pricakoval-sem-pohvalo-cestitko-bil-sem-pa-razresen-10277405

Citiram:
30 let je bil Srečko Vilar na položaju generalnega sekretarja Zlate lisice, s katero je bil povezan še dlje. Razrešitev s tega položaja ga je presenetila, saj si je obetal celo pohvale in čestitke. A že dlje časa je poslušal očitke, da ne sodeluje z mestnim vodstvom, zdaj sam očitke namenja županu in Marpromu. Celo prepričan je, da bi ob bolj resnem delu slednjega Zlata lisica zadnja leta ostala v Mariboru. Okoristil se z njo ni nikdar, zatrjuje. A ugotavlja, da se stvari na Fis spreminjajo v negativno smer. Kaj vse je torej šlo narobe, da Zlate lisice trenutno ni na koledarju za prihodnjo sezono, in kaj se še da storiti?

_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2022 2:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


miki je napisal/a:
A ugotavlja, da se stvari na Fis spreminjajo v negativno smer. Kaj vse je torej šlo narobe, da Zlate lisice trenutno ni na koledarju za prihodnjo sezono, in kaj se še da storiti?


Popolnoma narobe, stvari v FIS se normalizirajo! Ni več protekcionizma in delujejo kot vsako večje podjetje. Da je Vilar odletel ni nič čudnega. Čudno je le to, da ga ni odneslo pred desetletjem.

Kaj vse je šlo narobe? Prav vse:
- pri novem sistemu zasneževanja se je namontiralo dvakrat premalo topov. Če je temu kriv investitor bi se moralo odgovorne kaznovat, če je kriv dobavitelj opreme naj vam pa on zrihta lisico, saj jo je pomagal zafrknit.
- topovi so na stebih na območju kjer se zasnežuje izključno z inverzijo.
- delal se je preveč suh sneg, sploh se ni delalo ledene podlage.
- namesto v naložbo za snow farming se je nabavilo ledomat in hladilne stolpe ob jezeru, ki je odlično prepihano z kompresorjem.
- namesto v naložbo v dodatne topove se gre v gradnjo neke nove proge na vrhu, ki pa je vrh le za MB. V resnici je to še vedno zelo nizko in nikogar ne bo prepričalo. Kako trapasta je ta ideja pove npr. to, da se Reiteralm hudo trudi za tekmo svetovnega pokala, pa je ne dobi, čeprav mu nihče ne more oporekat prog. Pri vas vleče izključno dejstvo, da ste mestna tekma na stadijonu, da se tja zgrne množica ljudi, ki pripravi fešto. To in še enkrat edino to vam je v plus, proga kot taka ni nič posebnega, tista o kateri sanjate je pa menda še bolj neprimerna za svetovni pokal in daleč od pojma mestna tekma.

Kaj se še da storiti zelo dobro vedo odgovorni iz MB in pri SZS in ne bom o imenih.
Vsekakor mora nekdo prepričat odgovorne pri FIS, da je v MB še kdo, ki dela in niso sami lenuhi kakršno mnenje imajo zdaj o MB. Ko jih prepriča pa se mora MB držat dogovorjenega.
Na žalost vam tudi tisti ne verjame, ki bi bil edini sposoben prepričat FIS, da bo zdaj res šlo vse drugače. Ker bi moral v uspeh vložit ves svoj čas, moralni kapital in svoje zveze, se tega ne loti, ker kot pravim ne verjame, da se bo pri vas dovolj spremenilo, da bi pripravili tekmo.
Vsekakor bi se dalo, ampak MB očitno noče takega vložka.

Upam, da je razumljivo napisano.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2022 4:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 942


Edini komentar: samozavest serijsko.


Kako se je končalo 30-letno obdobje vodenja elitnega športnega dogodka v Mariboru? Pa o tem, kaj so naredili za Lisico, kaj bi morali narediti in kaj še lahko storijo, da se 58-letna tradicija prirejanja tekem za svetovni pokal na Pohorju nadaljuje
Srečka Vilarja smo v petek še srečali v pisarni Branika v Mladinski ulici v Mariboru. Glede na dogodke iz zadnjih dni bi ga pričakovali za upokojenskim omizjem v kateri od mariborskih kavarn. A za to bo še čas. "Urejam papirje in pripravljam poročilo za letošnjo Zlato lisico. 10. aprila smo dogovorjeni za primopredajo poslov z novim generalnim sekretarjem Gregorjem Lednikom. Tudi to nalogo želim opraviti dosledno," pravi Mariborčan, ki je sinonim za Zlato lisico. V vlogi generalnega sekretarja je nastopal 30 let, s tekmami deklet za svetovni pokal na Pohorju je povezan vso delovno dobo, 40 let.

Po vseh teh letih v vlogi generalnega sekretarja ste konec marca nenadoma ostali brez posla. Razrešitev vas je verjetno presenetila.

"Vse se je začelo in končalo 23. marca ob 11. uri, ko so se v moji pisarni pojavili člani vodstva ASK Branik: predsednik Grega Lednik in dva podpredsednika - Matjaž Kranjc in Trivo Krempl. Prišli so z eno samo zahtevo, naj odstopim. Bil sem začuden, saj pred tem ni bilo nobene tovrstne najave, tudi očitkov na moje delo ni bilo. Moj odstop so zahtevali, ker je potrebna pomladitev. Ker na takšen način nisem želel odstopiti, so napovedali razrešitev. Do tega je prišlo še isti večer, na seji izvršnega odbora kluba. Med razgovorom so mi nakazali tudi, da premalo sodelujem z mestno oblastjo."

Kako je bil urejen vaš mandat? Vas je vodstvo kluba na to mesto imenovalo, so vas potrjevali?

"Zlata lisica deluje pod okriljem društva ASK Branik. Tam na eni strani gojijo tekmovalni del, na drugi strani je Šola smučanja Ilke Štuhec in tretja je organizacijska, v nekih niansah tudi poslovna enota s svojim žiro računom, pri kateri smo mi z Zlato lisico. Organizirani smo po vzoru vseh svetovnih pokalov na svetu. Najvišji organ je organizacijski komite, pod njim sta tehnični in gospodarski odbor. To deluje avtonomno, člani našega odbora pa so tudi člani kluba. Na mesto generalnega sekretarja me je postavil pokojni Dušan Senčar, oče Zlate lisice. On je moj edini predsednik, ki me je naučil, kar je bilo potrebno za moje kasnejše delo, vse do včeraj. Senčar je bil takrat predsednik organizacijskega odbora, predsednik kluba, pomemben funkcionar na jugoslovanskem nivoju in v mednarodni smučarski zvezi - povsod je pustil pečat. Po njegovem umiku na to mesto nismo več dali takšne teže, tudi ne bi bilo pametno v njegove čevlje postaviti kogarkoli. Trenutno je predsednik David Kastelic, sam sem bil vseskozi v vlogi operativca, izvrševalca."


Tudi plačo ste si zaslužili neposredno s prihodki Zlate lisice?

"Imel sem pogodbo s klubom, šlo je prek espeja. Denar za moje delo je lahko pritekal izključno prek našega računa, v strukturo kluba s temi stroški nismo posegali. Mimogrede, že leto dni sem sicer tudi upokojenec, saj sem si zaželel večje finančne stabilnosti. Naj nadaljujem; v pogodbi sem imel določeno, kaj je moje delo, komu moram poročati ... V tem okviru smo se tudi pogovarjali o svežih kadrih na vseh naših področjih. Moj namestnik je trenutno sekretar organizacijskega odbora Nejc Pregrad. On že ve veliko o organizaciji Lisice in je po mojem ta, ki lahko nadaljuje moje delo, za to je bil predviden. A o tem se po moji odstavitvi še nismo pogovarjali. Novi generalni sekretar Lednik mi je doslej povedal le, da bo potrebna primopredaja poslov. O tem, kako se namerava lotiti dela, ni govoril. Vsaj članom organizacijskega komiteja Zlate lisice bi moral poročati, o moji menjavi bi jih moral že predhodno seznaniti. Izjave v smislu: mesto je z nami, rešeni smo, in ker je z nami smučarska zveza, smo že dvakrat rešeni ... so zame floskule. Take vrste politike smo v naši državi pošteno siti. V njih ni niti enega podatka, nič o tem: kdaj, kaj, za koliko. Ko jih to vprašaš, samo debelo gledajo."

"Če bi se posla lotili resno, bi zadnja tri leta Zlato lisico imeli v Mariboru"
Omenili ste očitek, da ne sodelujete z mestnim vodstvom. Kako je to sodelovanje potekalo?

"Toliko, kot sta to želela župan in njegova ekipa. 25. decembra sem županu Arsenoviču in nekdanjemu direktorju Marproma Bernardu Majheniču poslal zadnjo informacijo o razmerah. Ugotovil sem, da je naše sodelovanje z Marpromom katastrofalno, saj Majhenič dela po svoje. Odziva z občine takrat ni bilo, burno je reagiral le Majhenič. Zanikal je vse, veliko očital, na koncu pa je zapisal bistvo: Zlata lisica za Marprom ni prioriteta, saj z njo ne morejo plačati računov za elektriko, topove in delavce. Nihče mu ni ugovarjal. Sedaj, ko sem bivši generalni sekretar, lahko tudi glasno povem: če bi se posla lotili resno, bi zadnja tri leta Zlato lisico imeli v Mariboru."

Pri Marpromu, ki je občinska javna služba, so bili zadolženi za proizvodnjo snega na progi za svetovni pokal, toda ob snežni kontroli so zmeraj ugotovili, da snega na progi ni dovolj. To je bil razlog za selitev.

"Tako je, Marprom v zadnjih treh letih na progi ni uspel zagotoviti dovolj snega. Zlata lisica nikoli ni imela organizacijskih težav - to je bilo moje delo. Imeli pa smo težave pri pripravi proge, kar je naloga upravljavca smučišč. Zadnja tri leta so se zmeraj sklicevali na toplo vreme. A mi natančnega vpogleda v to, kaj so počeli, nismo imeli. Dobili pa smo informacije neposredno s proge, da bi bilo mogoče narediti več. Pojavili so se tehnični problemi z elektriko, s sinhronizacijo črpališč vode ... Cel kup stvari je bilo nam tudi prikritih. Proga je bila letos zasnežena do starta slaloma, nižje ne. Direktnega vpliva na zasneževanje nismo imeli, saj smo imeli z Marpromom le pogodbeno razmerje. Zadnja leta so tam delali tudi s figo v žepu. Njim je bilo zmeraj prioritetno zasnežiti proge na Arehu, proti dolini je šlo to bolj po inerciji."


Upravljavci so imeli na 300 metrih nadmorske višine dejansko težave zaradi milih zim, ki so se vrstile. Tako je končno začela živeti ideja o nadomestni progi za svetovni pokal s ciljem na Trikotni jasi.

"Lani poleti so v Maribor prispeli direktorji FIS in ljudje iz Technoalpina, tu smo jih pričakali skupaj z odgovornimi na Marpromu. Takrat smo želeli na hitro najti rešitev, B-program za Zlato lisico. Tam smo se dogovorili za progo na Habakuku. Majhenič je povedal, da ima zagotovljeno gradbeno dovoljenje in dogovor z zavodom za gozdove. Za progo je bilo treba posekati manjši del gozda. FIS nam je dal zeleno luč za homologacijo proge, ki je bila dovolj razgibana in tudi dovolj zahtevna. A drevesa so posekali šele novembra in projekt je za eno leto zamaknjen. Še danes se tam ne dogaja nič, treba bo še izruvati štore. Tukaj je bila izražena želja, da se tudi mesto vključi v reševanje Zlate lisice."

"Mene je bilo treba zamenjati v enem dnevu in te županove iniciative še posebej ne razumem. Dolga leta je na naše probleme gledal neprizadeto, sedaj, ko je volilno leto, mu je Zlata lisica nenadoma prioriteta"
Danes ste zamenjani tako vi kot Bernard Majhenič. Vsaj direktor Marproma je s tem, ko se je obnašal podjetniško, deloval v prid lastnika - občine. Kako pojasnjujete dejstvo, da sta oba že zamenjana?

"Tudi menjava Majheniča je zame čudna poteza, a njihovih razmerij ne poznam najbolje. Mene je bilo treba zamenjati v enem dnevu in te županove iniciative še posebej ne razumem. Dolga leta je na naše probleme gledal neprizadeto; sedaj, ko je volilno leto, mu je Zlata lisica nenadoma prioriteta. Postavil se je celo v prvo vrsto. Poklical je podpredsednika kluba Kranjca in Krempla, angažiral predsednika ASK Branik Lednika. Šli so v Planico in tam so se na svojo pobudo sestali z generalnim sekretarjem FIS Vionom."

No, v mednarodni smučarski zvezi FIS je situacija vse prej kot jasna. Novi predsednik Johan Eliasch naj bi deloval precej na svojo roko.

"Tam je situacija katastrofalna. Eliasch se je odločil, da bo s svojo ekipo prevzel vse niti odločanja. Odrezal je tudi ljudi, ki so vsa leta nazaj sestavljali urnike tekem. Direktorji svetovnih pokalov, med njimi Markus Waldner in Peter Gerdol, so pripravili urnike za tekoče leto in hkrati še drafte za naslednja tri leta. Tako so se organizatorji lahko pravočasno pripravili. Urnike so sprejemali na odborih, zatem v predsedstvu, na odboru FIS in na koncu na kongresu. Tako je to bilo 60 let. Eliasch je najprej rekel: 'Profesionalci koledarja za svetovni pokal več ne sprejemate!' Pododbor za svetovni pokal, katerega član sem še zmeraj, je tudi odrezan in predsednik Walter Vogel je bil pred tem, da zato odstopi. Ni več odločal in tudi ni več dobival informacij o tem, kaj naj bi delal."


V ozadju sta denar in namera FIS, da začne neposredno tržiti tekme za svetovni pokal in prodajati televizijske pravice.

"Eliasch je sprožil vojno z Infrontom, mednarodno agencijo za trženje. Posledično je nam v Sloveniji naredil veliko škodo, saj smo dva meseca pred tekmo ostali brez sponzorskih pogodb. Infront nam je za prejšnjo Zlato lisico še ponudil roko in smo imeli njihove sponzorje. Zaradi vsega tega, kar smo počeli v zadnjem obdobju, sem ob obisku delegacije Branika v moji pisarni uvodoma pričakoval pohvalo. Čestitko, ker sem v izrednih razmerah uspel izpeljati tekmo."

"Poslovanja me je naučil Dušan Senčar. Rekel je: 'Ko boš v pogajanjih s sponzorji, poslovneži v zameno za to, da se stroški znižajo, prvič vzel nekaj zase, si mrtev'"
Rekli ste, da je bilo treba na hitro skleniti nove pogodbe s sponzorji. Kot pogodbeno vezani profesionalec verjetno v to sodelovanje niste šli prek provizij?

"Poslovanja te vrste me je naučil Dušan Senčar. Rekel je: Ko boš v pogajanjih s sponzorji oziroma poslovneži v zameno za to, da se stroški znižajo, prvič vzel nekaj zase, si mrtev. Vedno se to lahko konča samo s koristjo za klub, za Lisico. Tega se držim vsa leta. Vse gre na račun kluba, v dobro kluba. Tudi na Braniku delujejo enako, zato se naši računi, ki jih nadzorujejo zunanji cenzorji, ujemajo. Tudi sedaj, ko so prišli do mene z zahtevo po umiku, teh tem ni bilo na mizi."

Z novim predsednikom FIS Eliaschem ste se že imeli priložnost srečati?

"Ne. Vem pa, da je lastnik tovarne smučarske opreme Head in da je po bogastvu blizu milijarderju. Z njim sem povezan prek Kluba-5, elitnih prirediteljev tekem za svetovni pokal, ki mu predseduje Srečo Medven in kjer je tudi Lisica. Medven je bil že večkrat v njegovi družbi in zato je tudi meni znano, kako Eliasch razmišlja. Ima zaprto logiko in trenutno je zaposlen z nastavljanjem svojih ljudi. To bi se lahko tudi slabo končalo - če bi recimo kak velik sponzor, Audi, prekinil sodelovanje. To bi lahko bila težava za svetovno smučanje."

Vaša zamenjava je sedaj dokaz, da se v Sloveniji nekaj spreminja. Mariborčani imajo argument v pogajanjih z novim vodstvom FIS.

"Vse to je šlo mimo mene. Bil sem na funkciji, imel sem stike s FIS in z Gregorjem Lednikom sva na Braniku primerno sodelovala. Sedaj pa po televiziji razlaga, kakšno spremembo so naredili - no, v 60 letih na občini za Zlato lisico niso naredili nič. Če bi se angažirali, bi bilo danes na Pohorju drugače. Tam sta ledino orala Dušan Senčar in Branik. Oni so vzpodbudili gradnjo sindikalnih počitniških domov - od Metalne, Hidromontaže ... Plus planinci, ki so zaljubljeni v Pohorje. Hvala bogu, da je mesto prejšnji teden končno reklo, da je treba stopiti skupaj in braniti Zlato lisico. A za tak projekt ni bilo treba tako grobo in v enem dnevu odstraniti generalnega sekretarja Zlate lisice. Če bi se pokazalo, da sem moteč, bi sam odšel skozi vrata in bi prosil odpuščanja. Pa ni bilo tako. Zadaj so igrice, kako tekmo organizirati prek novega občinskega podjetja, ki ga ustanavljajo."

Ste se marca, ko ste še bili generalni sekretar, zavedali resne nevarnosti, da bo Zlata lisica izgubila tekmo na nivoju svetovnega pokala, in kaj ste naredili, da bi jo zadržali?

"Ta nevarnost je obstajala že lani poleti, ko smo na Pohorju gostili visoke funkcionarje FIS in smo se dogovarjali o nadomestni progi. Takrat so nas opozarjali, da bi bilo nujno spet organizirati tekmo v Mariboru. Tedaj smo se sestali tudi z Marpromom in županom ter rekli: 'Ni več heca, nekaj je treba narediti.' Potem se je lani prvič v zgodovini zgodilo, da so datum objave koledarja zamaknili. Ta papir je na naš mejl prišel šele tri tedne pred prvo tekmo v sezoni, kar je nenormalno. Vse to je bil začetek. V Mariboru zadnja tri leta res nismo pripravili tekme, a okoliščine so bile res zahtevne. Toplo vreme, covid ... Toda na koncu je na papirju samo to, da smo se selili v Kranjsko Goro. Če bi odločali pri Lisici, se nikoli ne bi selili. Mi Kranjskogorčanom tekme ne prodajamo. Imamo pa srečo, da je B-proga Zlate lisice v Kranjski Gori sprejeta s strani FIS ​. S tamkajšnjimi organizatorji smo dobro povezani, reagiramo hitro in FIS s selitvami ne povzročamo težav z urnikom. Zato nas cenijo - v petih dneh smo sposobni vse preseliti, rezervirati hotele, pripraviti progo tudi, ko je 1,5 metra novega snega. Želja in volja sta zmeraj, tudi smučarska zveza nas je pri tem zmeraj podpirala. Imamo smučarke, ki morajo tekmovati tudi na domačih tleh. In smučarska zveza dobi 25 odstotkov denarja od medijskih pravic. To je subvencioniran denar. Mi smo tekmo razumeli še kot športni dogodek, ki mora biti v Sloveniji."

Ste tudi v zadnjih treh letih, ko so bile tekme v Kranjski Gori, ustvarjali dobiček? Je Braniku ostalo nekaj denarja?

"Seveda, vsa ta leta smo delali z dobičkom. Kljub selitvi in dodatnim stroškom, ki jih imamo v Kranjski Gori. V najboljših letih je bilo tega denarja za klubsko blagajno tudi do 150.000 evrov, letos se bo steklo nekaj deset tisoč evrov. Vpogled v denarne zadeve ima tudi vodstvo kluba, sopodpisnik je bil v zadnjem obdobju Grega Lednik. On me sicer ni učil posla, bil pa je zraven. Ni bil posebej aktiven, a je verjel v to uspešno zgodbo."

Kaj bi bilo treba danes narediti, da bi Zlato lisico rešili na nivoju svetovnega pokala?

"Zaradi kaotičnega stanja v FIS je težko povedati celo to, kako se te naloge lotiti. Verjetno je treba prepričati predsednika Eliascha. Z njim ima prek FIS stik predsednik Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar, ki je član njihovega predsedstva. Kako močan je v tistem krogu, ne vem, a bi lahko voz potegnil v pravo smer. Direktorjev svetovnega pokala ni treba prepričevati. Oni točno vedo, kaj je Maribor, kaj je naša moč. Vedo tudi, da je na Pohorju cilj tekme na 300 metrih. Če bo odslej Zlata lisica res prioriteta mariborskega vodstva, je tudi to dobra novica. Po mojem usoda letošnje Lisice ne bo znana že 7. aprila. Predsednik FIS si bo vzel več časa, morda celo do kongresa v juniju."

Če smo nekoliko cinični - bi lahko vaša zamenjava in zamenjava Majheniča ohranili Zlato lisico?

"Na to bi težko odgovoril. Majhenič in jaz nisva na istem nivoju, njegovih potez nisem odobraval. Sam sem zmeraj do zadnjega trenutka naredil vse, da bi tekmo ohranil v Mariboru. Če jo bomo enkrat izgubili, jo bo zelo težko pridobiti nazaj. Župan je sedaj poln velikih besed, a je bila njegova reakcija zelo pozna. Tri leta je bilo dovolj časa za iskanje rešitev, toda tudi te ne bi bile jamstvo, da bi tekmo zagotovo ohranili. Zame osebno pa je odstavitev, brca, ki sem jo prejel ... katastrofa. Vse v življenju je bilo podrejeno Lisici, to je bil moj šport. Hudo mi je. Tako se ne dela z ljudmi. Mladi naj vzamejo od starejših vse, kar je dobro. A ne morejo se nas tako lotiti. K meni niso prišli z dobrimi namerami, njihova naloga je bila, da me odžagajo. Nobene ideje mi niso predstavili. Po moji zamenjavi se je v ljudi, s katerimi sem sodeloval, naselil strah. Bodo jutri z njimi naredili enako? Blef in delo za hrbtom, to ne more biti prihodnost. Tudi pošteno to ni, tega si nisem zaslužil. Župan ima mojo telefonsko številko. Lahko bi se pozanimal in dobil bi prave informacije. Nikoli me ni poklical. Sedaj, ko so me odstavili, so me poklicali tudi ljudje, za katere nikoli nisem pričakoval, da me bodo. In so mi rekli, da sem bil zanje zmeraj gospod in bom tak tudi ostal. Seveda nisem bil vsem všeč in tako je moralo biti. Drugače ne bi mogel uspešno voditi Lisice skozi vsa leta."
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Tor Apr 05, 2022 9:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

ledenko je napisal/a:
Kako trapasta je ta ideja pove npr. to, da se Reiteralm hudo trudi za tekmo svetovnega pokala, pa je ne dobi, čeprav mu nihče ne more oporekat prog.

V tem primeru zares primerjava ni na mestu. Reiteralm ne dobi tekme preprosto zato, ker ne more biti 90% svetovnega pokala v Avstriji. Avstrija ima od 18 lokacij v moskem pokalu 4 lokacije, ter 5 od 20 na zenskem. Dodatna 5 oz. 6 lokacija v Avstriji ni realno niti najmanjsa opcija, razen ce je kaksno nadomescanje, kot je bil letos pri moskih Flachau. Zato ta primerjava Maribora in Reiteralma ni cisto ta prava.
Drugace se pa strinjam, da pri FIS ne gre cisto nic na slabse, ampak se koncno stvari normalizirajo in vsaj zelo pocasi in malenkostno zacenjajo delovati kot business ne kot klub starih prdcev, ki so se zbrali 50let nazaj in sedaj furajo neko tradicijo. In ko se zacenjas iti business, pac ta joke od mariborske tekme nekako ne pase vec v to, ker to kar delajo Stajerci je dobesedno norcevanje iz vsega in vseh. V svojem zivljenju sem bil na par 100 tekmah po celem svetu (pa ne kot gledalec) in brez kaksnih posebnih tezav lahko trdim da tezko nabases na slabse organizirano tekmo, kot je mariborska. Po mojem mnenju jim je bil edini konkurent za to "nagrado" Trbiz, ki se pa ve kje je koncal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 10:24 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Meni se zdi tole branje naravnost katastrofalno. Očitno se je okrog Lisice zbralo leglo nesposobnežev z Vilarjem na čelu in res je čudno, da jim tekme niso že zdavnaj vzeli.

PJ glede števila tekem. Avstrija ima samo 5x več tekem kot Slovenija ima pa 10x več smučišč in veliko več žičnic in smučarjev, 10x več tekmovalcev v svetovnem pokalu, 20x toliko osvojenih točk v svetovnem pokalu ... Bi bilo po moje čisto logično, da ima še kakšno tekmo več.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 11:06 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Marko ni point stevilo smucisc niti stevilo medalj oz. tekmovalcev. Ce bi bil to point, potem bi bile bolj ali manj vse tekme v Avstriji pa mogoce se ena ali dve v Svici. Point je, da so tekme v cim vec drzavah, ker se s tem posledicno poveca trg za smucarsko industrijo (najbrz nihce ne misli, da se tekme delajo zaradi tekmovalcev ). In zato nihce, razen Avstrijcev, noce imeti se vec tekem v Avstriji in konec koncev prav zato, ko se je FIS zacel vsaj malo obracati v smeri businessa, iznenada taksne "tradicije" kot so mariborske, brez gledalcev in predvsem brez spodobnega trga v zaledju, niso niti najmanj pomembne. Realno je ena tekma v recimo Pekingu s par 100 miljonskim smucarskim trgov v ozadju precej bolj pomembna kot nek Maribor, ali pa magari en Reiteralm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 3:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Brez veze zdaj tole nategovanje kdo ima prav. Še vedno ostaja dejstvo, da ste v MB popolnoma sami zasračkali tekmo.

Kar se tiče Kitajske..., se mi zdi bolj verjetno, da gre ta tekma na Slovaško, na Češko, ali v Bolgarijo. Vse te države so pripravljene porabit veliko denarja, da pride tekma k njim.
Glede Kitajske in alpskega smučanja ne bi dejal, da je tam tak množičen potencijal. Pred olimpijado so umetno nabildali zimske športe, zdaj se bo pa usulo. Saj bildanje je bilo tudi pri nabavah opreme. Naročili so ogromne količine vsega mogočega, kupili pa okrog polovico, ostalo se pa valja po skladiščih okrog Pekinga in bremeni zaloge dobaviteljev. Ne vem če kdo ve, da rumene topove delajo v tovarni na Kitajskem. Me ne more nihče prepričat v nasprotnem, sem jo videl!
Kar sem videl tam doli je deskanje stokrat bolj priljubljeno od alpskega smučanja in deskarski svetovni pokal se bo zagotovo selil tja. Alpsko smučanje jim ne diši preveč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 3:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Stvar je v tem, da je Kitajska precej ogromna, tako da tudi tisto "jim ne disi prevec" vseeno pomeni vecji trg kot cela Evropa skupaj. Nihce ne pricakuje, da zacela smucati vecina ljudi, ampak pri 1.5 miljarde ljudi je dovolj da smuca par ljudi, pa imas trg par 100 miljonov ljudi, medtem ko je v Sloveniji trg par 100 ljudi. In potem nekako ni vprasljivo kam bi proizvajalci in sponzorji raje poturili tekmo.
Ampak ja se strinjam da so Mariborcani kar lepo sami zasrali tekmo. Kot sem napisal prej, odkar v koledarju ni vec Trbiza po moje brez tezav osvojijo nagrado za najslabse organizirano tekmo... pa tradicija gor ali dol.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 6:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 942


pj je napisal/a:

Ampak ja se strinjam da so Mariborcani kar lepo sami zasrali tekmo. Kot sem napisal prej, odkar v koledarju ni vec Trbiza po moje brez tezav osvojijo nagrado za najslabse organizirano tekmo... pa tradicija gor ali dol.


Recimo, da se s tem celo delno strinjam - prvi del - me pa vseeno v izogib nadaljnim "blamažam" zanima kaj je tako slabega v organizacijskem smislu pod Pohorjem.
Pa dajmo na stran "težave" zaradi snega - ali so zanič prenočišča za osebje in tekmovalce, mogoče dostop do tekmovališča, tereni za trening, dostopne naprave, prostori za med tekoma, neprijazni ljudje, slaba ponudba za gledalce, vip šotor,...?
Me zanima mnenje poznavalca svetovnih prizorišč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 6:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Z mojega vidika (media) dobesedno vse skupaj. Od tistih najbolj nujnih informacij pred tekmo (recimo lokacija akreditacijske pisarne, ki je bila vsako leto drugje, ure kdaj je odprto itd.), akreditiranja, do tega, da se pregovarjas ali bos dobil photo bib za na progo ali ne, ceprav si eden od manj kot 40ih na FIS priority listi in je ne glede na pogoje in odlocitve race directorja photo bib zagotovljen. Potem recimo to, da je v casu, ko je ze vsak mulc in njegov pes imel doma optiko, cel press center visel na internetu hitrosti ISDNja (s Telekomom kot enim glavnih sponzorjev). Da o tipicnih stajerskih forah, ko je v press centru poln hladilnik vina pa niti ene flase vode niti ne govorim (verjamem da je to super stvar za nekatere, ce pa delas, pa ravno ob 6:00 ne mores biti ze nazgan . ). Ostale stvari, kot so prebijanje z vso opremo cez cel ciljni prostor poln gledalcev (vecinoma se ve v kaksnem stanju) tudi ni ravno nek strasen plus, ki je drugod v vecini primerov precej drugace urejen... se v Kitzu s 100.000 gledalci v cilju prides mimo neprimerno boljse in lazje. Pa se in se.
Moram pa reci, da je bilo v zadnjih letih, ko je bila Lisica v Kranjski Gori, vse skupaj precej boljse
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 7:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


@PJ, verjemi, da iz prve roke vem zakaj sem napisal, da Kitajska ni ravno trg prihodnosti za smučarijo. Enako se je dvajset let nazaj računalo na Rusijo, pa se je hitro pogruntalo, da ni denarja. Tudi na Kitajskem je enak šmorn. Od tiste 1,5 milijarde jih ima zelo malo dovolj časa in denarja, da gre na smučarijo. Polna so in bodo mestna smučišča, na mestnih gričkih, ostalo pa bolj malo. V bistvu potencialen odstotek ni veliko večji kot bi bil v Afriki, če bi se tam smučalo. V Pekingu in ostalih velemestih dobiš varljiv občutek kako so premožni, ko vsake 5 minut šibne mimo kak Maibach, ampak malo ven, res zelo malo ven iz teh velemest je pa ena sama puščava. In to tako v okolju, kot v denarnicah. V enem mestu velikosti Lj so me ponosno peljali na njihov kmečki turizem, kjer so vidno uživali. Če bi temu pri nas rekli kmečki turizem, bi te nekam peljali. Na sredi kuhinje-dnevne sobe je bil gašperček na katerem so kuhali in se greli. Od pohitšva so imeli eno omaro, eno hladilno skrinjo, nekaj zabojev za sadje in povrtnine, tri "gasilske" mize za goste in eno za domače. Aja, v kotu je bil jeklen emajliran umovalnik, kakršnega vidiš povsod po njihovih domovih. To je tista Avstroogrska stvar z medeninasto pipo. Edina nova stvar tam not je bila slika njihovega ljubljenega vodje z ženo. In to je bil nobl kmečki turizem. Na njihovih "Marche" počivališčih ob avtocestah je isti šmorn. Tudi higijena, ter okolje v njihovih mestnih gostilnah veliko pove o njihovem standardu, tako da ne ravno sanjat o smučariji v Aziji.
FIS gre tja iz drugih, tudi donosnih razlogov.

Kakorkoli; MB je odpadel ker ni bilo tekem, teh pa ni bilo, ker nihče ni napravil snega, čeprav so vsi pri FIS vključno z SZS prepričani, da bi se večinoma dalo. Nihče ne joka zaradi spremljevalnih biznisev, celo več! MB ni bil med prvih 5 zaradi fantastične proge, ki je v resnici en lahek drekec. Ni bil med prvih 5 zaradiizjemno pripravljenih prog. Not je bil zaradi spremljevalnih biznisev in veselice, ki smo jo Slovenci pripravili. Edino to je vleklo, tako kot to vleče v Planico in KRG. Ko tega ne bo več, niti pes ne bo povohal teh destinacij.
In še ena; Pohorje je brez Lisice eno zakotno vaško smučišče in bo slej ko prej crknilo na nivo ene ali dveh naprav, ker gostov ne bo, za domačine je pa dovolj, če obratuje nočna na Stadionu in Pisker.
Amen.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kotulc
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 8:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Ned Okt 2006 13:46
Prispevkov: 876


Se mi pa zdi, da je tekmovalno smučanje v zatonu, po mojih občutkih gledanost pada in tega praktično nihče razen Avstrijcev ne gleda. S tekmovalnim smučanjem pa se v Sloveniji ukvarja samo še par otrok večjih podjetnikov, če bodo zime še naprej zelene, bodo pa še ti preklopili v drug šport.

Je bil letos po OI na eni SLO radijski postaji kviz in je bilo vprašanje v kateri disciplini je Žan Kranjec osvojil medaljo in nihče ni imel pojma, niti smučarskih disciplin niso znali našteti.

Mogoče pa Zlata lisica nima več tako velikega pomena in ne bo neke velike škode, če je več ne bo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Čet Apr 07, 2022 8:37 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Temovanja v alpskem smučanju so po evropi približno na podobnem nivoju kot vsa leta nazaj. Povprečen Nemec, Francoz ali Italijan v ponedeljek nima pojma kdo je v nedeljo zmagal na tekmi svetovnega pokala. V glavnem sploh ne gledajo tekem in jih tudi nikoli niso. Izjema so le leta, ko je bil nek smučar npr. Tomba dovolj dominanten, da se je dotična nacija poistovetila z njim. (Mimogrede je Tomba ob prvi res konkretni zmagi očetu poslal sms z željo kake barve naj bo Ferarri, ki mu ga je oče kupil za nagrado. Da ne bi o naših bogataših in splošni dostopnosti drugje.) Takrat je ta narod gledal tekme. Enako je zdaj z Vlhovo, enako je bilo z Kosteliči...
Slovenija je en poseben primer. V jugi smo bili večinoma nezadovoljni in z smučarskimi skoki, ter z alpskim smučanjem smo se narodno poistovetili, zato so akcije kot so Podarim dobim in podobne tako uspele. V bistvu je bil to revolt. Zdaj se počasi vse skupaj normalizira in smučanje postaja smučanje.
Podobno je z Avstrijci. Res dobri so edino v sokih in alpskem smučanju, zato so se poistovetili.
Na srečo slovenske smučarije je bil v tistih časih Križaj mnogo uspešnejši od Norčiča in prijelo se je alpsko smučanje, drugače bi verjetno bili kot Poljaki, ki padajo na skoke.

Ne vem, malo žlehta špekulacija, ampak morda so ravno nogometni uspehi in nacionalno mešano vodstvo mariborske občine, ter javnih služb krivi za izgubo zagona in propad Lisice. Odgovorni so jo kot kaže naenkrat pričeli jemat kot nujno zlo in prebujenje je prišlo prepozno.
Lisica ima hudpomen za Slovenijo!!! To je druga največja zimska prireditevpri nas in za sabo vleče marsikaj. Ampak da bi tako ostalo bi morala sodelovat tudi TV, ki v zadnjih letih rahlo postrani gleda na alpsko smučanje in jo nekako odriva na obrobje za vse igre z žogo. Tudi tam je mešanje narodov napravilo svoje in odrinja smučarijo v kot. Sliši se nestrpno, a je res.


Nazadnje urejal/a ledenko Čet Apr 07, 2022 8:46 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Čet Apr 07, 2022 8:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

ledenko je napisal/a:
Na srečo slovenske smučarije je bil v tistih časih Križaj mnogo uspešnejši od Norčiča in prijelo se je alpsko smučanje, drugače bi verjetno bili kot Poljaki, ki padajo na skoke.

Vidim da prav veliko tekem vseeno nisi videl Tista vseslovenska pijanka v Planici ima v najslabsih letih v enem dnevu toliko gledalcev kot Kranjska Gora in Maribor skupaj v 10 letih. Tako da zelo tezko reces, da pri nas padamo na alpsko smucanje in ne na skoke. Je pa res, kar se tice rekreacije, je pa precej vec ljudi v alpskem smucanju kot pa v skokih, ampak to je povsod, celo na Poljskem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 39, 40, 41 ... 43, 44, 45  Naslednja Stran 40 od 45

Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » Zlata Lisica
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB