Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » Načrti na Pohorju, naše želje in predvidevanja

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 40, 41, 42  Naslednja
 Načrti na Pohorju, naše želje in predvidevanja « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
matiček
PrispevekObjavljeno: Čet Avg 03, 2006 12:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 16:48
Prispevkov: 499
Kraj: Ljubljana

Pa od nekoga sem slišal, da hočejo MB Pohorje in Roglo povezat
_________________
Letos smučal: 1x Stari Vrh, 1x Kranjska gora, 3x Soriška Planina, 1x Kope
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marko
PrispevekObjavljeno: Pet Avg 04, 2006 9:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

matiček je napisal/a:
Pa od nekoga sem slišal, da hočejo MB Pohorje in Roglo povezat

O tem smo že razpravljali. Bile so sicer že neke risbe, vendar je to praktično neizvedljivo, saj bi ravil cel kup naprav, ki bi rabile le povezavi. Primernejša bi bila povezava Rogle in Kop.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matiček
PrispevekObjavljeno: Ned Avg 06, 2006 10:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 16:48
Prispevkov: 499
Kraj: Ljubljana

marko je napisal/a:
O tem smo že razpravljali. Bile so sicer že neke risbe, vendar je to praktično neizvedljivo, saj bi ravil cel kup naprav, ki bi rabile le povezavi. Primernejša bi bila povezava Rogle in Kop.


Ja, prov maš. Naj povežejo Roglo, Ribniško in Kope. Potem pa še MBP in Rogla (enkrat leta 2050 ) pa se vsa pohorska smučišča povežejo.....

_________________
Letos smučal: 1x Stari Vrh, 1x Kranjska gora, 3x Soriška Planina, 1x Kope
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marko
PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2006 12:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

K že govorimo o povezavi Pohorja, sem si sposodil en članek (Francija Potočnika), ki temelji na zapisih Badjure izpred 80 let:
Smučarji se oglašajo tudi na Gorjah pri Bledu, okrog Logatca, na Srnjaku nad Rakekom, na Slivnici in Kožljeku nad Cerknico ter povsod na Blokah in celo na Pohorju.

POHORJE VELIKO OBETA. V vodniku po Pohorju, ki je izšel leta 1924, Badjura posveča zimskim športom precej prostora... "Pohorje v zimi - bodimo odkriti nam je bilo v splošnem prav do predlani terra incognita. Le redki poedinci so prešli tod v snegu, izvemši do Mariborske in Ruške koče. Brez dvoma je odprto na Pohorju krasno polje za smuški šport in sploh zimsko turistiko."

POHORSKA BELA TRANSVERZALA. V omenjenem pohorskem vodniku je Badjura opisal smuško turo po pohorskem grebenu, kar je bilo za tisti čas skoraj prava pustolovščina. Opisovalec pove, da je leta 1923 in 1924 dvakrat presmučal Pohorje od Mariborske koče do Male Kope in ugotovil, da je to ena izmed najimenitnejših smuških tur v Sloveniji. Ugotavlja, da je teren na pohorskem grebenu od Bolfenka do Male Kope (v zračni črti 40 km) z malimi izjemami zelo ugoden za smučanje, najbolj idealen pa je svet med Roglo in Malo Kopo. Badjura predlaga izsekanje dva metra široke poti skozi gozd, "kajti snega zapade včasih tudi po dva ali tri metre in smučarja ovirajo nizke veje". Predlaga zimsko markacijo s kolci in ureditev preprostih zimskih počivališč. Ko danes beremo, kako Badjura predlaga dostop do Mariborske ali Ruške koče, nam gre kar malo na smeh... "Iz Ruš čez Apnico navkreber gremo peš, smuči pa na vrvico; na smučeh pa se lahko povzpnemo od Čandra čez Glažuto".

POHORSKA ZIMSKA ROMANTIKA. Tako pesniško, kakor je Badjura opisal zimsko Pohorje, danes ne zmore noben sestavljalec prospektov... "Tura po pohorskem grebenu je v jasnih dneh in ugodnem snegu izredno užitka polno potovanje za izvežbane krmarje. Prekrasni daljni razgled, sijajno sonce, daljne čiste snežne golice, in planjave ter bajne, fantastične slike dreves, svečanost in tajinstvenost v sneg odetih gozdov so veličastni, nepopisno lepi prizori in doživljaji."

SLOVENSKA SNEŽNA SEZONA. Badjura trdi, da sneg zapade v Sloveniji najpogosteje v mesecu decembru, v gorah pa seveda še kak teden prej prej. "Najbolj ugodni čas za smučanje je med 20. decembrom in do začetka februarja. V gorah pa je snega za smučanje, zlasti pa za smučarske izlete tja do sredine aprila".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matiček
PrispevekObjavljeno: Sob Avg 12, 2006 3:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 16:48
Prispevkov: 499
Kraj: Ljubljana

Aha, pa še nekaj, če pozorno opazite na stari tabli. Na Ruški je samo ena vlečnica (Ruška1). Po načrtu naj bi zgradili še eno vlečnico vzporedno z ruško 1 (Ruška2). Vlečnica Orel naj bi bila na levi srani obeh vlečnic in bi bila od hotela Areh do približno polovice obeh vlečnic. Ker pa so se stvari zaradi različnih vzrokov (mogoče bo miki vedel zakaj) so zgradili samo vlečnico Orel vzporedno z Ruško. Vlečnice Ruška 2 niso nikoli naredili, vlečnica Orel pa stoji na drugi trasi kot je bila sprva predvidena.
_________________
Letos smučal: 1x Stari Vrh, 1x Kranjska gora, 3x Soriška Planina, 1x Kope
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
miki
PrispevekObjavljeno: Pet Jan 05, 2007 1:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Ni naključje, da se spet oglašam pod tem naslovom. Lani, ko je bila zima dobra, smo vsi skupaj (mi na forumu in odgovorni pri Braniku) imeli velikopotezne načrte, letošnja zelena zima pa je pravšnja za prirezovanje kril oz. zmanjševanje apetitov .

Priznati moram, da imajo Pohorci z letošnjimi investicijami strahotno smolo. Lani bi štirisedežnice na Pošteli in Kaštivniku (naj mi bo oproščeno, če bom vmes rekel še kakšno o Kopah) prišle zelo prav in zmanjševale vrste, letos stojijo brez snega. Na Kopah zaradi smešno slabega sistema zasneževanja (4 topovi !!!), na Mariborskem Pohorju je topov sicer dovolj (24 vzdolž Poštele), a ni mraza. Štirisedežnice torej stojijo, mi pa se skromno smučamo na starih vlečnicah (Ruška, Cojzarica, Pungart).

Vseeno pa upam, da se bodo odgovorni iz letošnje mizerije kaj naučili. Da je treba še izboljšati zasneževanje, ni kakšna posebej modra ugotovitev. S tem da je na mariborski progi v dolino (Sleme, Poštela, Stadion) skoraj že dosežen maksimum, več kot 18 topov na Slemenu ali 21 na stadionu si težko predstavljam. Na Arehu pa sistem še močno zaostaja, 5 topov na Cojzarici ni nevem kakšna gostota, še manj trije v spodnjem delu Ruške.

Konkretno bi predlagal:
- po izgradnji akumulacije na Videcu (upajmo da letos) urediti 'ta pravi' sistem zasneževanja za Stolp in Videc z vsaj 10 ali 12 topovi. Če bi letos delalo 10 topov na Stolpu ves čas ko je bil minus, bi bila proga odprta! Saj proga ni kaj prida, ampak tudi povprečni gost mariborskega Pohorja smučarsko ni kaj prida (največje gneča je na Slemenu!). Razen tega pa je Stolp nujno potreben za dostop do Videca

- na Arehu nujno zasnežiti povezovalno pot Cojzarica - Ruška (to se derem že tri leta), ne vem kako bomo jutri še lahko prišli s Cojzarice nazaj na parkirišče? Predstavljajte si ekonomsko katastrofo, če bi Pohorci recimo uspeli zgraditi sedežnico Pisker (zgornji del proge v Ruše), ki nato ne bi bila dostopna ker ne bi bilo snega na povezavah. Tak scenarij ni nemogoč, predlani je Cojzarica tudi delala cel december brez povezave z Arehom. Dokler je tam vlečnica, še nekako gre, tistih nekaj deset ki smo tam smučali smo se pač vozili z avtom do zgornje postaje vlečnice. Nikakor pa na tak način ne bi mogli napolniti šestsedežnice

- projekt Ruše: zgornji del (tisti ki tudi za ekologe ni sporen) še vedno z vsem srcem podpiram. Tudi če bodo zime tako slabe kot letošnja. Proga se bo končala na približno 900 metrih, torej približno na višini spodnje postaje Slemena. Torej: če je možno obratovanje Slemena, bo možno tudi na Piskru. Seveda pod pogojem, da bo tam dovolj topov. Tako 'čez palec' sem izračunal, da bi ob letošnjih vremenskih pogojih za skromno zasnežitev Piskra potreboval mimimalno 15 (raje 20) topov, za povezave najmanj 5 in za Ruško 8 - 10, ob pogoju, da bi tam stala sedežnica. Torej: dokler Branik ne bo sposoben na Arehu zagotoviti vsaj 30 topov (ki bodo tam tudi ostali, ne pa da se vozijo na Stadion, če se približuje sveta Lisica), projekt nima smisla.

- spodnji del: ne vem , lani sem bil absolutno za, letos sem malo skeptičen. Glede na to koliko napora je že bilo vloženega v izdelavo projektov, bi skoraj morali nadaljevati. Morda pa bodo prihodnje zime spet bolj podobne lanski? Na vsak način pa bi razmislil o kabinski žičnici v spodnjem odseku, saj je realno pričakovati, da spodnja proga ne bo vedno odprta, pa če na njo nastavijo topov kolikor hočejo. Mnogo bolj prijetno se je v dolino viziti s kabinko kot s kakršnokoli sedežnico (kaj mislite, zakaj imajo skoraj vsi hribi okoli Schladminga iz doline do polovice hriba kabinsko žičnico, dalje pa odklopno sedežnico?

- Ruška: ne vem koliko ste opazovali situacijo na tem smučišču, ampak vsaj tretjina proizvedenega snega na tem smučišču je šla za zasneževanje trase. Pa imamo kljub temu na razpolago le eno vlečnico in eno na pol zasneženo (in s tem seveda neuporabno) traso, kapaciteto 1200 os/h in med prazniki dolge vrste. Rešitev: seveda, sedežnica (recimo fiksna štirisedežnica), če bi ves sneg ki so ga nastreljali pod vlečnico (in v okoliški gozd) namenili za progo bi le-ta bila bistveno boljša. Pod sedežnico, torej tam kjer sta zdaj vlečnici, pa bi v spodnjem delu lahko uredili sicer ozko, a še kar strmo progo, ne da bi pri tem padlo eno samo drevo (saj vemo, bukove kozličke je treba varovati ).

Že slišim ugovore: pa kaj je treba sedežnice na Ruški (po mnenju polovice tega foruma je vlečnica najprimernejša oblika žičnice za slabše smučarje - povejte to prosim smučarskim učiteljem ki so med prazniki obupano iskali začetnike, ki so popadali s sider)? Mislim, da se moramo (mi in vodilni pri ŠCP) sprijazniti, da Pohorje je - in bo - v prvi vrsti smučišče za Hrvate, Madžare, Ruse itd. z dovolj denarja in slabim smučarskim znanjem. Torej klientela za Sleme, Stolp in Ruško. Za ta boljše med njimi pa maksimalno Poštela in v bodoče Pisker. Stadiona, Jonatanke in načrtovane smuk proge v Ruše večina teh gotov nikoli ne bo videla - ali pa maksimalno enkrat.

Torej, moje (rahlo depresivno) mnenje: na Pohorju absolutno potrebujemo nove akumulacije, nove topove in predvsem nadaljnje izboljšave v sistemu zasneževanja (močnejše črpalke, močnejšo električno napeljavo). Takšne 'akcije' kot zasneževanje Kaštivnika s 4 topovi so traparija, danes moraš na progo postaviti toliko topov da jo lahko v 50 - 70 urah dokončaš, drugače je bolje da se zadeve sploh ne lotiš (velja tudi npr. za Stari Vrh!).

Projekt Pisker je OK, ampak šele ko bo sistem zasneževanja to omogočal. Nič ne bi imel proti, če bi Pisker za eno leto premaknili, in medtem porihtali zasneževanje na Arehu kot se spodobi (vključno s povezavami!). Treba pa bo razmisliti o sedežnici na Ruški, in to pred Videcom in Bolfenkom. Vzemimo da bi letos imeli sedežnici Videc in Bolfenk. Kaj bi do danes imeli od njih? Natančno: nič! Ruška pa obratuje že dva tedna in spomladi se na njej smučami še, ko na Bolfenku (klub zasneževanju!) že poganja regrat. Torej si zasluži moderno sedežnico!

Zdaj pa me zanima vaše mnenje, lahko me tudi raztrgate
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
PrispevekObjavljeno: Pet Jan 05, 2007 3:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Tor Nov 2005 19:44
Prispevkov: 187
Kraj: Ljubljana

To se bere kot ZimskiRazvojniNacrtPohorja.pdf by miki.
_________________
Sezona 09/10 - 40x: 16x Kranjska Gora; 8x Rogla; 6x Stari vrh; 5x Krvavec; 2x Cerkno, Vogel; 1x Kanin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
viharnik1
PrispevekObjavljeno: Sob Jan 06, 2007 1:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sob Jan 2007 12:27
Prispevkov: 50
Kraj: Ljubljana

Fantje, treba se je sprijaznit, da se podnebje zelo hitro segreva in da je pred nami eno toplejših obdobij odkar štejemo leta( morda celo v celi zemeljski zgodovini), zato sem prepričan, da so velike naložbe v širjenje smučišč kot je Mariborsko Pohorje( nizka nmv + zelo malo padavin pozimi) popolnoma zgrešene.
Veliko bolj smotrno za Mariborsko Pohorje bi bilo izboljšati sistem umetnega zasneževanja, saj bodo take zime kot je letošnja (glede temperatur) v prihodnosti postale klasika, po večini predvidevanj količina padavin pozimi naj ne bi bistveno upadla, vendar se bo zaradi segrevanja snežna meja dvignila, tako da ni težko uganiti v kakšni obliki bo večina padavin na MB Pohorju..
Mislim, da ima Pohorje povsem dovolj prog in ob ugodnih snežnih razmerah je smuka prav odlična, tako da bi prioriteta morala biti zagotovitev dovolj snega na sedanjih progah in že samo to bo verjetno zelo trd oreh..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Sob Jan 06, 2007 1:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


@Viharnik;


Zemlja je bila najprej plinast oblak... V svoji zgodovini je bila za nekaj tisoč stopinj celzija toplejša kot v letu 2006.
V začetku srednjega veka, torej v času odkar štejemo leta je bilo tako toplo, da so vino pridelovali visoko na severu kjer sedaj nobena trta ne raste.

Glede ogrevanja zemlje je vse skupaj morda res, morda pa ne. Kdo bi vedel, koliko ima prste vmes človek. Letos je čisto klasična zima v letu, ko razsaja EL Ninjo. Takih zim je bilo že kar nekaj, le da na račun snega še nikoli ni živelo toliko ljudi kot danes in posledice niso bile tako škodljive.

1.) Letniku tekmovalcev alpskega smučanja 1964 so pri nas rekli izgubljena generacija in zakaj? Zato ker od 1974 do 1977 ni padlo dovolj snega, da bi imeli kje trenirat. Tudi mraza ni bilo kaj prida, da ne bo kdo govoril le o suhih zimah.

2.) G. Manhart - ata in mama smučarskega centra v Lechu ima v svoji posebni sobi slike njegovih smučišč. Najbolj se mi je vtisnila v spomin tista iz 1977, ko je bil Lech Januarja povsem pomladanski. Takih golih januarskih slik ima precej, le da na drugih ni trobentic in zvončkov.

3.) ko so v Kranjski Gori nabavili prva dva snežna topova, ki jih je takrat izdeloval Hamerle, ju niti eno noč niso mogli pognati, ker enostavno ni bilo dovolj mrzlo. Ta dva topova sploh nista bila slaba v mejnih pogojih.

4.) Takih primerov bi lahko naštel toliko,da bi zapolnil cel forum. Zagotovo se z vremenom nekaj dogaja, toda vseskozi v naši zgodovini je stalnica nekako zaporedje desetih zim, od katerih so štiri odlične, dve sta spodobni, štiri pa zanič. Če boš pogledal malce v preteklost boš opazil točno to! Žal si ljudje zapomnimo extreme, pozabimo pa na povprečne stvari.

5.) Če resnično pride do učinka tople grede niti nadmorske višine ne rešijo smučarije. Zaradi toplejšega zraka bo prihajalo do večjih gibanj zračnih mas in tudi visoke gore bodo izdatno prepihane z toplim zrakom. Rešitev za smučarijo (Če bo sploh koga zanimalo kaj drugega kot preživetje.) bodo edino zaprte gorske kotline, kjer bo zrak zaradi inverzije močno izoliran od glavnih zračnih mas (Tak primer je naša Črna na Koroškem) in smučarske dvorane.
Izboljšanje sistemov zasneževanja, v katero smer? Če imaš toliko topov kot imaš hidrantov nimaš več kaj za storit. Sneg se za visoke stroške sicer da izdelat tudi pri temperaturah nad ničlo, toda kaj ti to pomaga, če sev nekaj dneh stopi. Z klasičnimi topovi, ki delujejo na temelju zraka in vode se ne da delat snega pri temperaturi vlažnega termometra nad -2 oC. Latentna toplota stori svoje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 12:09 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Meni se zdi usmeritev v razvoj višjih delov Pohorja in selitev težišča centra proti Rušam smiselčna. Tudi selitev Lisice na Ribnico in posledično pospešen razvoj tistega smučarsko primernejšega dela Pohorjase mi zdi odlčna ideja (ali bi bile možne primernem proge').

Se pa ne strinjam s tem, da ni prišlo do bistvenih klimatskih sprememb. Samo nekaj primerov:
1.Do konca 70-ih let so v Ljubljani redno prirejali tekmovanje v smuku iz Golovca. Proga je šla iz vrha Golovca proti Rakovniku in leži na južnem pobočju. Potem so se začele odpovedi. V zadnjih 15 letih takšnega tekmovanja ne bi mogli izvesti niti enkrat. Niti v prejšni-rekordni zimi.
2. Logatec je bil do nekako leta 1980 priljubljeno smučarsko-skakalno središče. Le izjemoma ni bilo vsaj 60 smučarskih dni. Danes niti s topovi ne bi mogli zagotoviti toliko smučarskih dni.

Sicer pa pravijo klimatologi, da po toplem obdobju lahko zelo hitro (nekaj let) pride do nove ledene dobe (smučanje nad Koprom, sneg od novembra do junija - takrat se bo splačalo kupiti sezonsko karto!). Konca ledene dobe pa mi najbrž ne bi več doživeli, saj so bile otoplitve doslej vedno precej počasnejši proces.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zelenec
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 4:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 14:17
Prispevkov: 192


Mene skrbi samo nekaj:

Če ne bo snega v dolinah ali vsaj blizu dolin (se pravi mojega doma) me tudi najsodobnejše naprave, lepo urejene proge, čudovito umetno zasneževanje in podobno, ne bodo pripravili do tega, da bi z veliko motivacije šel smučat. Žal sem rojen ?s snegom v zibki? in takšen bom ostal celo življenje. Smučanje po umetnem snegu mi pomeni zelo slab nadomestek, ki ne more nadomestiti pravega zimskega ambienta, zato se bojim, da me v primeru takih zim, smučanje ne bo več toliko vleklo. V preteklih letih sem se lahko zatekal vsaj v turno smučanje, letos pa žal še tega ne morem. To pišem v svojem imenu, verjetno pa velja tudi za druge vsaj približno podobno, sploh če pogledamo, kakšen je trenutno obisk v slovenskih zdraviliščih, ki so prav nabita (tako bazeni, savne in vse ostalo?)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
viharnik1
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 5:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sob Jan 2007 12:27
Prispevkov: 50
Kraj: Ljubljana

Ledenko motiš se, da ni prišlo do otoplitve. Seveda so bile tudi v preteklosti posame,zne zime tople in skoraj brez snega, ampak take zime so bile 2 ali 3 na 15let. No, od leta 1989 so bile tiste prave zime mogoče štiri, vsaj 10 pa je bilo poraznih in nekaj stopinj nad dolgoletnim povprečjem doseženim med leti 1961-1990.
Se pa tudi jaz strinjam z Zelencem, da se smučanje po umetnem snegu ob pomladanskih razmerah niti približno ne more kosati s tistim ob debeli naravni snežni odeji. Skratka širjenje prog na Mariborskem Pohorju se mi zdi iz večih vidikov nesmiselno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MORIS
PrispevekObjavljeno: Pon Jan 08, 2007 5:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2006 19:16
Prispevkov: 653


Tudi meni. Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Tor Jan 09, 2007 9:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Zelenec, tvoje argumente sem nekje v podobni obliki že prebral in jih spoštujem. K sreči pa je dovolj ljudi, ki jih tudi
Citiram:
smučanje po umetnem snegu ob pomladanskih razmerah
niti približno ne moti. Pravzaprav - posipam se s pepelom - sem med njimi tudi jaz: ni mrzlo, sonček sije, na umetno zasneženih progah se grbine naredijo mnogo pozneje kot na kakšnem svežem naravnem snegu, doma ni treba kidat okoli hiše, ... . Če pogledamo, kakšna gneča je bila letos med prazniki npr. v Schladmingu ali Mokrinah, kako so vedno polni Dolomiti, ki polovico zim nimajo naravnega snega, ali pa kako množično se Španci pri +15 stopinjah iz cvetoče Andaluzije vozijo na (umetno) zasneženo Sierra Nevado, mislim, da se za prihodnost smučarije vsaj še nakaj desetletij ni treba bati. Na splošno se mi zdi, da bolj kot greš proti jugu, manj ljudi moti da ni snega 'pri njih doma'. Mnogi Avstrijci tudi - tako kot Zelenec - povezujejo smučarijo z zasneženo naravo, medtem ko npr. večine Italijanov sploh ne moti, če so doline zelene, samo da imajo sneg na progah.

Torej: mislim, da se splača tudi na Pohorju vlagat v smučarijo, ampak po pameti. In na primerni višini. Takšne vratolomne projekte, kot so nove proge v dolino, je treba resno premisliti. Sprijazniti se bo treba, da bodo leta, ko smuka v dolino pač ne bo več možna, pa tudi če bo, kot je lepo napisal Ledenko, na vsakem hidrantu stal top. Ampak: na Ruški, Cojzarici, bodoči progi Pisker, Slemenu, Stolpu, Videcu, tudi Bolfenku bi se tudi letos lahko prav dobro smučali, če bi tam zasneževali tako na gosto kot to počnejo na Stadionu. 90% tujih gostov so itak Dalmatinci, ti pa prvič nikoli nimajo snega na dvorišču, torej jih pomanjkanje naravnega snega ne sme preveč motiti, in drugič jih večina od njih tudi v dobrih zimah, kot je bila lanska, nikoli ni smučalo v dolino.
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Tor Jan 09, 2007 10:36 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


viharnik1 je napisal/a:
Ledenko motiš se, da ni prišlo do otoplitve.



Preberi še enkrat kaj sem napisal. Otoplitve se vsekakor dogajajo, toda tudi največji svetovni stručkoti vremenarji si ne upajo decidirano izjaviti, da je za to kriv človek ali v koliki meri je za to kriv.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, ... 40, 41, 42  Naslednja Stran 2 od 42

Kazalo po Smucisca.net forumu » Mariborsko Pohorje » Načrti na Pohorju, naše želje in predvidevanja
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB