Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Kope » Načrti za smučarsko povezavo Kope - Ribniška Koča

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 Načrti za smučarsko povezavo Kope - Ribniška Koča « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2006 1:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Miki, zakaj misliš, da spodnja postaja sedežnice ne bi mogla biti malo nižje. Ali to na terenu ne gre, ali to sklepaš le iz podatkov iz višinskih razlik. Je smiselno postavljati 2 sedežnici? Iz slike se res ne vidi (čeprav je prespektiva najboljša možna), kakšni so razlogi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 08, 2006 11:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Predlagam da diskusije o povezavi Ribnica - Ribniška Koča prestavimo na http://www.smucisca.net/forum/viewtopic.php?t=229&start=15

Strogo vzeto namreč omenjena povezava nima neposredne zveze s Kopami. Šele v drugi fazi, ko se bo sistem Ribnica - Ribniška Koča povezoval s Kopami (torej nekje po 2010), bo smiselno novosti obravnavati skupaj - če bo takrat ta forum še živel .

Če pa koga mika 'projektiranje' povezave med Ribniško Kočo in Kopami, sem poskeniral karto omenjenega predela, pa se po mili volji igrajte po njej!
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baltic
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 08, 2006 7:45 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 13:00
Prispevkov: 641
Kraj: Kranj




Moje ideje:
Predlog 1:črne žičnice,rdeče proge
Predlog 2:zelene žičnice,modre proge
Predlog 3:rumene žičnice,vijolčno-roza proge
Predlog 4:sive žičnice,rjave proge

Kjer sta vzporedni črti 2 barv pomeni, da je ta žičnica/proga pri več predlogih

Ps. Se vidi da imam med počitnicami preveč časa
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
matiček
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 08, 2006 10:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 16:48
Prispevkov: 499
Kraj: Ljubljana

Te variante si zelo dobro narisal, in mislim, da bo celo ena izmed njih v prihodnosti povezovala ti dve smučišči. Drugih tak ne najdem. Meni so vsi všeč, edino za 2. plan mislim, da ga ne bodo uresničili, ker bi bile kar 3 naprave, pri drugih pa je mogoče povezati le z dvema. Upam, da bodo naprave odklopne, ker izgledajo kar dolge, samo glede na to kaj počnejo pri Braniku...

Aha, pozabil si vrisat vlečnice na Ribniški koči!
_________________
Letos smučal: 1x Stari Vrh, 1x Kranjska gora, 3x Soriška Planina, 1x Kope
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
baltic
PrispevekObjavljeno: Tor Avg 08, 2006 10:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 13:00
Prispevkov: 641
Kraj: Kranj

Tudi predlog 1 ima 3 naprave.1 gre s pungarta na veliki vrh,2 z V. vrha dol pa ta tretja spet gor na Ribniško. Bi pa na 2 krajših lahko bla vsaj 1 fiksna, tko da bi mogoče 1 ali 2 odklopne in 1 ali 2 krajši fiksne prišle ceneje kot 2 dolge odklopne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
marko
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 09, 2006 8:52 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Dobro narisano (če je le v naravi možno). Meni sta bolj všeč 3. in 4. predlog, saj so proge daljše, vendar bi jaz poleg obeh povezovalnih naprav obvezno naredil še smučišče iz Črnega vrha, saj se zdi ta meni najbolj primeren za smučišče. Poleg povezovalnih naprav in prog pa je zaželjeno ravno še kakšno lepo dolgo smučišče.

Podajam še 5. varianto, ki je bolj enostavna varinta 4. (sive). Tako bi bila zgornja postaja desne žičnice (iz Praprotnika) namesto pri Ribniški koči kar na smučišču nad Kočo pri Pesniku. Povezava bi bila tako bližja, hitrejša in cenejša. Malo me namreč skrbi, da če bomo preveč zapletli, bo leta 2050 za smučanje od Kaštivnika do Jurgovega in nazaj povprečen smučar rabil cel dan. ne bi namreč hotel, da se na Pohorju razbohoti tisto živčno hitenje, kot ga poznamo na poti okoli Selle ali kje drugje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 09, 2006 1:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

@matiček: ti pa si res en zabaven patron, a res misliš da je cena povezave odvisna od števila naprav? Tri ali štiri kratke žičnice (vlečnice ali fiksne sedežnice) na grebenu so zagotovo cenejše kot dve konkretni odklopni napravi.

@baltic: a se ti ne zdi da so nekatere proge v predlogih 1 in 2 (modre in rdeče proge) na določenih odsekih usmerjene navzgor namesto navzdol? Sploh na odseku od Črnega Vrha proti Pungartu? Tudi predlog 3 mi ni preveč všeč, s paintom se da narisati skoraj vse, ampak ta tvoja vijolična proga ves čas teče poševno na pobočje. O desnem delu variante 2 in o predlogu 4 pa bi se dalo resno pogovarjati, so precej podobne mojim.


Zdaj pa nekaj mojih predlogov (očitno imam tudi jaz preveč časa ):

Varianta 1:


Preden me napadete: če bi bil investitor, bi to možnost v pogajanjih hranil za konec. To je zares minimalni predlog, če bi propadli vsi drugi, stane najmanj in porabi najmanj 'neokrnjene narave'. Od desne proti levi:
(1) žičnica (predlog: fiksna štirisedežnica) na severozahodnem pobočju pod Ribniško Kočo, dolžine ca. 1000 m, višinska razlika ca. 285 m, možnost široke rdeče proge
(2) vlečnica na severozahodnem pobočju kote 1516, dolžine 500m, višinska 135 m, dve rdeči progi (primerljivo s kakšno Cojzarico ali Košuto). S sedežnico (1) povezana s povezovalnimi potmi, podobno kot med Videcom, Partizanko in Ruško. Položno, ampak ob pravilni gradnji brez ravnin ali celo nasprotnih vzponov, naklon nekako 1 : 10.
(3) vlečnica na severovzhodnem pobočju istega hriba, dolžine 800 m in višinske 125 m (modra proga)

Potem pa sledi rešitev, na katero nisem niti najmanj ponosen, ampak ne znam problema drugače rešiti: med vrhom Otiše (1416 m) in Pungartom (1371 m) je greben izredno valovit, ima nekaj vzponov v eno in drugo stran. Še bolj zoprn odsek kot med Mašinžago in Jurgovim. Seveda bi se zadevo dalo rešiti s sistemom malih vlečnic, ampak Miki si je zamislil:
(4) dvosedežnico, dolžine 1050 m, ki bi jo uprabljali v obe smeri. Natančneje: če bi prišel z Ribniške bi se nanjo vkrcal zraven spodnje postaje vlečnice (3) in se z njo peljel vso pot do Pungarta, v obratni smeri pa bi jo uporabil od Pungarta do izstopne postaje na vrhu Otiše, od tam pa po modri progi smučal do vlečnice (3).

Predlog ne nudi bogve kakih smučišč, razen rdeče ob sedežnici (1), je pa poceni (dve fiksni sedežnici in dve vlečnici), kar bo zagotovo všeč Rataju, in porabi malo terena, kar bi povečalo možnost da bo sprejemljivo tudi za okoljevarsvenike.


Varianta 2:


Ta je že malo bolj 'konkretna' in nudi precej več prog, še zmeraj pa ostane na razumni višini (nad 1200 m) in ne sili preveč v dolino. Za pvezavo potrebuje tri žičnice (rožnato), tista četrta na Črni Vrh, vrisana z vijolično, pa za samo povezavo ni potrebna, pač pa za popestritev smučarske ponudbe.

Prva žičnica z desne je malo spremenjen predlog sedežnice (1) s prejšnjega predloga, le da se ne konča na pobočju, ampak se spusti v graben potoka na 1220 m. dolžina 1050 m, še vedno ni predolga za fiksno sedežnico.

Z iste točke se nadaljuje druga sedežnica dolžine 1150 m in višinsko razliko skoraj 300 m na že prej omenjeno koto 1516, od koder je možnost za dve do tri proge z lepo severno in severovzhodno orientacijo. Ta žičnica je s svojo dolžino na meji, jaz bi seveda gradil odklopno, Rataj verjetno fiksno štirisedežnico.

Tretja rožnata žičnica je spet izraz moje nemoči, kako priti od Pungarta na Otiše: zamislil sem si odklopno štirisedežnico dolžine 1850 m z vmesno postajo na približno 1320 m. Spodnji del dolžine 1100 m bi služil v obe smeri, na zgornjem delu dolžine 750 m je možnost za dve do tri proge.

Četrta žičnica, kot že rečeno, ni nujna za povezavo, poteka pa iz iste lokacije kot prva in druga sedežnica (kota 1220 m v dolini potoka) na Črni Vrh, dolžina 1300 m. Glede na dolžino in dve do tri proge s severno lego in višinsko malo čez 300 m predlagam odklopno šestsedežnico.

Glavni problem te variante vidim okoli kote 1220 m, torej tam, kjer bi stale spodnje postaje dveh oz. treh sedežnic in kamor bi se iztekle vse proge. Na omenjenem mestu je trenutno precej ozka dolina potoka in potrebna bi bila huda zemeljska dela. Tehnično je seveda izvedljivo, kako pa bo všeč okoljevarstvenikom pa nočem vedeti . Lahko bi rekel, da se varianta 1 prilagaja naravnemu reliefu, varianta 2 pa prilagaja naravni relief potrebam smučarije.

Varianta 3 a in b:
No, zdaj pa gremo 'v dolino':


Malo sem ukradel Balticu (predlog 4), malo marku (5. varianta). Res potrebujem 'le' dve žičnici, upam pa si trditi da je ta varianta vseeno najdražja. Desna žičnica bi bila dolga okoli 1000 m (npr. fiksna štirisedežnica), leva pa , če bi šla na vrh Pungarta (siva črta), slabe 3 km. To pa je preveč celo za odklopno sedežnico in bi zahtevalo kabinsko žičnico. Če bi se zadovoljil z zgornjo postajo blizu spodnje postaje Pungarta (rjava), bi bila še vedno daljša od 2 km, torej bi nujno morala biti odklopna sedežnica.

Spodnjo postajo obeh naprav sem narisal pod kmetijo Ovčar na 820m, možna pa bi bila tudi lokacija nižje po dolini blizu kmetije 'Plazovnik' na 750 m. Če se kaj spoznam na karte je pri Plazovniku več prostora, po drugi strani pa se žičnice v tem primeru podaljšajo za približno 300 m.

Varianta je elegantna (le 2 žičnici) in hitra, pa tudi zelo problematična glede terena. Teren je ravno v zadnjih 200 višinskih metrih strm, primerljiv s tistim nad Rušami, kar je eden od glavnih problemov pri načrtovanju prog z Areha (erozija, varovanje brežin itd.). Direktna proga v tem odseku skoraj ni možna oz. bi bila primerljive strmine kot stara Fiska na Pohorju ali tista nikoli teptana ob vlečnici Jurgovo 3. Zavod za varstvo narave bo navdušen ! Zato sem predvsem desno progo (torej tisto s smeri Ribnice) precej zvijugal oz. jo peljal najprej proti severu, kjer je teren manj strm, nato pa sem jo v obliki precej položne 'ceste' peljal nazaj proti spodnji postaji. Podobno, le da manj izrazito, tudi na nasprotnem hribu. Lokacija spodnjih postaj pri Plazovniku je morda glede tega malo ugodnejša, do tam bi se dalo speljati direktno črno progo, še vedno pa bi nujno moral narediti vsaj eno 'serpentinasto' rdečo, da bi bila povezava uporabna vsaj za srednje dobre smučarje (za slabe itak ne bo).

Še en razlog, zakaj trdim da bi bila ta varijanta daleč najdražja: največ zemeljskih del, potreba po obilnem zasneževanju predvsem v strmih spodnjih delih, zelo se približa nekaterim kmetijam, kar spet lahko pozroča težave, seka dostopne ceste do posameznih domačij (nad/podvozi).

Zdaj pa se veselim pametne diskusije !
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zelenec
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 09, 2006 1:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 14:17
Prispevkov: 192


ker nimam veliko časa za pametne in utemeljene odgovore, nekaj na hitro!

1. varinata od Mikija: to bi bila s smučarskega vidika slaba variata, po moje bolje da je ni in se ohrani narava taka kot je
2. druga in tretja sta boljši in poleg povezave omogočata še samostojno povezavo na pobočja proti Črnemu vrhu

Zanimivo smučišče bi bili tudi proti kmetiji Samec iz Velike Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 09, 2006 2:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Citiram:
Zanimivo smučišče bi bili tudi proti kmetiji Samec iz Velike Kope
Brez skrbi, tudi to pobočje imam nagledano , vrisal sem dve možni varijanti - spodnjo postajo pri kmetiji Samec (1100 m) ali celo pod njim v dolini (malo pod 1000 m), zgornjo v obeh primerih na Veliki Kopi. Višinska razlika v prvem primeru 450, v drugem pa blizu 570 metrov, teren naravnost idealen za rdečo progo, lega severna:


_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baltic
PrispevekObjavljeno: Sre Avg 09, 2006 3:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 13:00
Prispevkov: 641
Kraj: Kranj

miki je napisal/a:
@baltic: a se ti ne zdi da so nekatere proge v predlogih 1 in 2 (modre in rdeče proge) na določenih odsekih usmerjene navzgor namesto navzdol? Sploh na odseku od Črnega Vrha proti Pungartu?


Ups,moja napaka.Zarad planinske poti se tiste kucle na grebenu slabo vidi,sm šele zdej opazu ko sem bolš pogledu.Sm mislu da je samo 1 pri Otišah ki bi ga obšel z "cesto"
Predlog 3 pa je bil bolj povezovalna pot z majhnim naklonom.

Pa še en : Zakaj odklopna seda ne more bit daljša kot približno 3000m? Sej je skor tako hitra kot kabinka?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
marko
PrispevekObjavljeno: Čet Avg 10, 2006 9:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Na tujih smučiščih take razdalje običajno premagujejo z 2 napravama. Tako lahko napišejo, da imajo večjo kapaciteto naprav na uro, progo pa napišejo v celoti. Sploh je to običajno, če sta spodnji in zgornji del različnega nagiba, atraktivnosti, osončenosti, snega, vremena itd. Pri takih razdaljah se namreč zelo rado zgodi, da je npr. spodaj sneg južen, zgoraj pa odlična smuka, ali pa obratno zgoraj brije hud veter, spodaj pa odlična smuka. Pri nizki oblačnosti je bolje smučati nižje, pri megli v dolinah pa višje (odvisno od višin) itd.

Tipičen primer take ureditve je Flachau, kjer približno 4 km razdalje in 900 višinskih metrov premagajo s 3 modernimi 6-8 sedami, dolgimi 1200-2290 m. Sedežnice se nekoliko prekrivajo, tako da moraš kar nekaj zavojev narediti, da prideš od zgornje postaje na naslednjo spodnjo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matiček
PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2006 9:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 16:48
Prispevkov: 499
Kraj: Ljubljana

Tudi jaz sem našel eno varianto, samo res me ne lovit na podrobnosti, ker se na zemljevidih težko znajdem:



Rdeče so žičnice, modro proge.
_________________
Letos smučal: 1x Stari Vrh, 1x Kranjska gora, 3x Soriška Planina, 1x Kope
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
skiJAman
PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2006 11:53 am    Naslov sporočila: GTC Ribniško Pohorje - GTC Kope Odgovori s citatom

Smuča s sulicami
Smuča s sulicami

Pridružen/-a: Čet Dec 2006 11:50
Prispevkov: 2


http://www.pohorje.org/images_pozimi/gtc_ribnisko_gtc_kope.jpg

Lep pozdrav vsem...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Čet Dec 14, 2006 12:09 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Hvala, s tem linkom si mi definitivno polepšal dan !
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bole
PrispevekObjavljeno: Pet Dec 15, 2006 3:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Dec 2004 15:01
Prispevkov: 874
Kraj: Maribor

Miki, pa ne samo tebi! Zelo lepa mapa, še lepši pa plani!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja Stran 2 od 3

Kazalo po Smucisca.net forumu » Kope » Načrti za smučarsko povezavo Kope - Ribniška Koča
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB