Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Ostale države » Bansko, Bolgarija

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 Bansko, Bolgarija « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
Skistradamus
PrispevekObjavljeno: Čet Mar 05, 2015 11:03 pm    Naslov sporočila: Bansko, Bolgarija Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Mar 2015 23:57
Prispevkov: 40


Bansko je največji smučarski center v Bolgariji, na Balkanu in v vzhodni Evropi. Nahaja se v severnem delu gorovja Pirin(pod zaščito Unesca), 156km južno od Sofije, oz. 237km severno od Soluna v Grčiji. Nadmorska višina min: 936m, max: 2600m, višinska razlika: 1664m. Skupna dolžina prog: 70km. Najdaljša proga na smučišču: 10200m, skupaj s smučarsko potjo do mesta: 16000m. Proge: 25% črnih, 40% rdečih in 35% plavih. Umetno zasneževanje za zdaj 90% prog, 230 topov. Proge ki grejo dol v mesto so osvetljene. Vse žičnice razen 3-sedežnice, ki je Poma so Doppelmeyr z kapaciteto 24000 smučarjev na uro. Skupno: 22km, krožna kabinska žičnica: 6,2km, sedežnice: 13,2km, vlečnice: 2,4km. Kabinka je 8 mestna z eno vmesno postajo. Sedežnice: ena 6-sedežnica, šest 4-sedežnic in ena 3-sedežnica. Vlečnice: dve sidri in dva krožnika. Smučišče ima tri dele: nižji del je Chalin Valog 1467mnv, kjer se nahaja vmesna postaja kabinke, na desni strani je Banderishka Polyana(aka Banderitsa) 1635mnv, kjer je cilj tekem za svetovni pokal in višje levo je Shiligarnika 1725m. Vrh smučišča se nahaja pod vrhom Todorka 2746mnv (pol ure vzpona na vrh). Na vrhu je velik plato kjer se nahaja funpark. Levo od njega gledano od zgoraj so primerni tereni za freeride. Klanec proti koči Vihren je prenevaren za smučanje zaradi plazov. Isto velja za terene levo od smučišča. Na mapi smučišča je ena 2-sedežnica Poma(Tsarna Mogila) ki ne dela in tudi nikoli ni delala, uporabljali so jo do leta 1994 da bi hodili smučati gor Junija na ostankih ledenika Banski Suhodol. Tam bodo v naslednjih letih širili smučišče z dodatnimi 20km prog. Desno dol od Tombe bodo naredili še dve progi skupno 4km. Drugih 30km prog planirajo v naslednji fazi na visokem hribu, ki se nahaja levo od hriba Chalin Valog. Še letos poleti ali najkasneje 2016 bodo postavili še eno kabinko, ta bo verjetno veliko večje kapacitete kot obstoječa. Bansko bi bilo super smučišče če ne bi bilo neverjetnega čakanja in gužve na spodnji postaji kabinke, če prideš tja po 8:30 uri. Alternativa za na smučišče je z avtom(parkirišče 10€/dan), ali kombiji, v večini boljših hotelih so brezplačni. Najboljši hoteli v mestu so Kempinski, Aparthotel Lucky Bansko in Premier Luxury Mountain Resort. Večina hotelov je 4 zvezdic, ti so tudi najbolj ugodni. Vsi hoteli imajo brezplačne bazene, savno in internet. Polpenzion se ne splača, hrana in pijača je zelo dobra in poceni v mestu in v starem mestu. Bansko je pravo mesto z železniško postajo(45cm ozko tirnica), policijo, bolnišnico in pajki.

Hoteli: booking.com, hotels.com
Cene smučarskih kart: banskoski.com
Forum: talkbansko.com
Apps iOS+Android: banskoblog.com


[/img]


Nazadnje urejal/a Skistradamus Tor Mar 10, 2015 4:37 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dolenc
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2015 1:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Tor Okt 2006 15:29
Prispevkov: 762
Kraj: Stari vrh

Super prispevki o bolgarskih smučiščih, čeprav priznam, da je kar malo grenak občutek brati, kako nas prehitevajo po desni, kar se infrastrukture tiče. Par vprašanj:

Kako da tako dobro poznaš vsa ta smučišča? Si bil zgolj turistično, ali je še kaj drugega posredi. Kaj je gonilo takšnih vlaganj? Je dejansko tako velik obisk, da že zdaj pokrivajo investicije, ali so zunanja vlaganja tako velika? Kako je s snežnimi razmerami? Kaj pa gneča, omenil si čakanje na spodnji gondoli, kako je pa z ostalimi napravami in stanjem na progah?
_________________
www.tdstarivrh.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Skistradamus
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2015 5:14 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Mar 2015 23:57
Prispevkov: 40


Čista slučajnost. Jaz živim v Londonu in 2004 smo šli preko agencije smučat v Borovets ker je bilo pač poceni. V Borovtsu so vsi domačini govorili o tem Banskem, da kako je vse novo in da kolk je tam snega itn. Naslednje leto smo šli spet preko agencije videti to Bansko. Kabinka je bila čist nova, ena 3-sedežnica in 3 nove 4-sedežnica in nekaj vlečnic. Proge so bile narejene na 70% kar je zdaj, ni bilo veliko folka. Vsem nam je bil hrib zelo všeč, ker je res zelo lep.Mesto je bilo eno veliko gradbišče. Jaz nisem neki biznesmen sam moj kolega je zavohal da se bo dalo dosti dobro investirat. On je kupil 7 apartmajev na zeleno jaz 2. Takrat sta mi oba 26m² apartmaja stala 36000€. Ni jih še bilo, sam sliko sem videl, kako naj bi izgledala. Po enem letu sem moral doplačat še 9000€ ker je denarja zmanjkalo da bi bila dokončana. Pol je šlo še veliko denarja za dokončna dela in razna popravila in pohištvo itn. Takih kot sem jaz in moj kolega je na tisoče, poleg tega so velike ribe, ki so gradili hotele, golf igrišča itn. Začelo se je verjetno nekje konec 90ih let. En Bolgarski bankir(Tseko Minev, lastnik Sibanke) in smučar je naredil konzorcij z Doppelmeyerjem ter drugimi investitorji, ki se imenuje Ulen ta konzorcij je izdelal masterplan, dobil koncesijo za izgradbo smučišča in prvotno investiral 250 miljonov € v infrastukturo (akumulacijska jezera, pumpe cevi, elektrika, proge, žičnice itn). Ulen je lastnik smučišča, ene izmed smučarskih šol in dveh kafičev na smučišču. Vse investicije so privatne, država nima nič. Investitorji so razni in niso povezani. 2004 je Bansko imelo kapaciteto 6000 ležišč danes jih ima čez 30000, 80 hotelov je še nedokončanih. Vsi investitorji, majhni in veliki imajo interes da se smučišče veča. To je veliki pritisk na politike. V mesto Bankso je investirano okoli 2 milijard evrov v 11 letih. To smučišče se bo še večalo. Na desno in na levo in na vzgor. Načrt je za 330 km prog.

Smučišče je po mojem že izplačano. Ali blizu do točke break even. Hoteli in moja investicija pa še ne. Rabimo več prog in več smučarjev.

Trenutno ni nobene gužve na samem smučišču, ker preprosto folk ne zmore priti gor. Nažalost.

Glede Slovenskih smučišč jaz ne vem kje bi lahko zgradili podobno smučišče. Takšnih hribov ni. Če bi bili, bi jih investitorji sami našli.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dolenc
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2015 11:50 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Tor Okt 2006 15:29
Prispevkov: 762
Kraj: Stari vrh

Uf, kakšne cifre Zanimivo. Pa tudi dokaz, da se tudi brez države da kaj naredit. Čeprav je res tukaj precej specifičen primer. Bi bilo zanimivo za pogledat enkrat v prihodnje, če ne bodo z nadaljnim razvojem tudi cene močno zrasle...
_________________
www.tdstarivrh.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2015 1:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Hvala za vse res zanimive prispevke o bolgarskih smučiščih - priznam da razen o Banskem do sedaj nisem kaj dosti vedel. Ves čas odkar gledam njihov plan prog (in tega je že kar nekaj let) me je zanimalo kaj je s skrivnostno sedežnico Tsarna Mogila na desni strani. Je kak poseben razlog da ta del, kot pišeš, ni nikoli obratoval (razen za junijski dostop na ledenik)? Prav tako bi me zelo zanimalo, če morda veš kaj več o načrtih za širitev smučišča, o katerih pišeš - predvsem kaj in kdaj .
Citiram:
Glede Slovenskih smučišč jaz ne vem kje bi lahko zgradili podobno smučišče. Takšnih hribov ni. Če bi bili, bi jih investitorji sami našli.

O tem ne dvomim. Kot tudi ne dvomim o tem, da bi jih pri nas uspeli zelo hitro pregnat .
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Skistradamus
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2015 5:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Mar 2015 23:57
Prispevkov: 40


Problem je z drugo kabinsko žičnico, ki ni del koncesije. Obstoječa kabinka ima kapaciteto samo 2000 oseb/uro. Problem so v glavnem zeleni, samo vem iz dostovernih virov da je odločitev za gradnjo že sprejeta na najvišjem nivoju(vlada) in je le vprašanje časa da bo to uradno objavljeno. In ker že poznam Bolgare mislim da bodo to objavili eno uro preden bodo začeli stebre postavljati. Je pa tudi problem z plazovi - žleb levo od 2-sedežnice, samo to se da porihtat hitro. Ena proga že obstaja 3km dolga z skoraj kilometrom višinske razlike. Mora se počistiti in v zgornjem delu ene skale razbombiti, ter postaviti novo žičnico, ker je obstoječa za odpad. Naložli bom mapo gorovja, da ti bo postalo jasno kakšni so problemi. To so pač zeleni, narodni park številčni rezervati in UNESCO.

Narodni park Pirin


PDF High Quality : http://goo.gl/JzpHrc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oja
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2015 10:56 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Apr 2014 12:48
Prispevkov: 57


To kar praviš, da pri nas ni terenov enostavno ni res, seveda so mogoče ne ravno za 300 km prog, toda za 4 do 5 centrov z 100 do 200 km prog pa sigrno so tereni, drugo vprašanje je ali smo jih pripravljeni nameniti za smučišča. Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Skistradamus
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2015 6:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Mar 2015 23:57
Prispevkov: 40


Prosim povej kje se nahajajo ti tereni konkretno z imeni ali na zemljevidu. Iskreno me zanima, če res obstajajo. "Ni res" meni nič ne pove.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Skistradamus
PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2015 7:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Mar 2015 23:57
Prispevkov: 40


Plan širitve smučišča Bansko(v Sredini). Desno širitev smučišča Bezbog(Dobrinishte), levo širitev smučišča Kulinoto. Povezave: Bansko in Kulinoto - železnica, vrh Bezboga in vrh Banskega - Gondola. Skupno 333km prog.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Frenk
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 08, 2015 10:25 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 21:52
Prispevkov: 558
Kraj: Šoštanj

Hvala za vse te informacije!
LP Frenk
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oja
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 08, 2015 7:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Apr 2014 12:48
Prispevkov: 57


Skistradamus je napisal/a:
Prosim povej kje se nahajajo ti tereni konkretno z imeni ali na zemljevidu. Iskreno me zanima, če res obstajajo. "Ni res" meni nič ne pove.


Krvavec-Velika Planina-Dleskovškova planota z razširitvijo, Vogel z razširitvijo, Kanin z razširitvijo, Snežnik, ..., če bi poznal Slovenijo nebi postavljal takšna vprašanja, še enkrat tereni so to je dejstvo ali smo jih pripravljeni nameniti za smučišča je pa drugo vprašanje. Drugače pa vsa čast Bolgarom, da se bodo lotili takšnega projekta. Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ki9
PrispevekObjavljeno: Ned Mar 08, 2015 11:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Dec 2012 22:52
Prispevkov: 447


Kam bi ti Vogel širil, da bi prišel do 200km? Mal realnosti...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JakaB
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 09, 2015 12:06 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sob Feb 2012 18:16
Prispevkov: 362


Dobro, kakih 100 kilometrov je za ''Vogel z razširitvijo'' v kontekstu takega pogovora, kjer so dovoljene res že precej ekstremne sanjarije, po mojem mnenju ravno še v mejah zmožnega, pač s širitvijo vse tja do Koble in Soriške.

Je pa precej bolj realna neka razširitev do 50 kilometrov, z vključitvijo Rodice in parimi progami proti Planini Suha na eni strani ter delno širitvijo pod pobočji Vogla na drugi strani.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Skistradamus
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 09, 2015 2:15 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Mar 2015 23:57
Prispevkov: 40


@oja

oja je napisal/a:
Krvavec-Velika Planina-Dleskovškova planota z razširitvijo, Vogel z razširitvijo, Kanin z razširitvijo, Snežnik...


Kanin in Krvavec ni možno razširiti niti z enim kilometrom proge. V katero smer? V vesolje? Velika planina je smučiše za začetnike brez niti ene pametne proge. Tam se sploh smučat ne da, ti bi jo pa še širil, čeprav dvomim da obstajajo kakršne koli možnosti. Na Dleskovškovi planoti imaš enih 10km turnega smučanja v najboljšem primeru pa še toliko ne. Kamniške alpe topografsko niso primerne za smučišča. Na Voglu kot sigurno veš obstaja projekt, ki pa ni niti blizu kilometraže, ki si omenil. Na Snežniku bi se dalo narediti manjše smučišče in nič več. Če bi bil smučar bi to sigurno vedel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TJ
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 09, 2015 9:10 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Čet Jan 2013 21:52
Prispevkov: 17
Kraj: Kolišče

Krvavec: Vrh Korena, dolina Korošice (alternativni dostop z avtomobilom),..
Kanin - Krnica (to je praktično že sedaj smučišče), Iz Kredarice v Krmo, ....


Je pa jasno, da se to zdi (tudi meni) kot znanstvena fantastika. Najverjetneje je praktično nemogoče pridobiti dokumentacijo za takšno širitev, če zanemarimo finančno vprašljivost.

Se pa prav gotovo ne moremo primerjati z Bolgarijo, glede njihovih naravnih danosti in predvsem glede realnih možnosti saj je očitno, da so njihove okoljske norme nižje kot pri nas.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja Stran 1 od 3

Kazalo po Smucisca.net forumu » Ostale države » Bansko, Bolgarija
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB