Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Novice » Kartelni dogovor glede cen na naših smučiščih

Objavi novo temo  Odgovori na to temo
 Kartelni dogovor glede cen na naših smučiščih « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
dejvi
PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2010 1:11 pm    Naslov sporočila: Kartelni dogovor glede cen na naših smučiščih Odgovori s citatom

Snemalec smučišč
Snemalec smučišč

Pridružen/-a: Sre Nov 2005 7:45
Prispevkov: 571


http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/zicnicarji-ze-vec-let-dogovorjeni-smucarske-karte-zato-drazje/229965

Očitno so nas pošteno nategovali...
_________________
Video arhiv
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BoziceK
PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2010 8:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 12:39
Prispevkov: 627


NIČ nas niso prav je da imajo večja smučišča enotne cene saj se lažje odločaš.. če zbiraš med npr. dam primer Cerkno in Krvavec.. če ima Krvavec 26? karto Cerkno pa 28? bojo pomojem mišljenju raje izbrali krvavec ali kako ?? to je po mojem mnenju prav da imajo enake cene. nasploh pa smo v demokratični državi kjer lahko vsak izraža svoje mnenje =)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Damjan-doc
PrispevekObjavljeno: Sre Maj 12, 2010 10:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sre Nov 2005 23:31
Prispevkov: 370


Te logike pa ne razumem, lažje se odločiš, če so vse cene enotne
Z finančne plati se lažje odločiš oz izbereš najcenejšo varianto...sicer se sam odločam po priljubljenosti oz. smučam tam kjer najbolj uživam.
Sploh pa je zadeva kaznjivo dejanje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
juremihamojca
PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2010 11:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Dec 2008 14:19
Prispevkov: 128


BoziceK je napisal/a:
NIČ nas niso prav je da imajo večja smučišča enotne cene saj se lažje odločaš.. če zbiraš med npr. dam primer Cerkno in Krvavec.. če ima Krvavec 26? karto Cerkno pa 28? bojo pomojem mišljenju raje izbrali krvavec ali kako ?? to je po mojem mnenju prav da imajo enake cene. nasploh pa smo v demokratični državi kjer lahko vsak izraža svoje mnenje =)


Halo?

Ti kot potrošnik imaš vso pravico iti pač tja kjer je ceneje oz. kjer ti ob višji ceni morda nudijo tudi večje udobje ali kaj drugega.

Če pač neko smučišče ne more ponudit dobrega razmerja cena/ponudba bo propadlo. Jebiga, smo v kapitalističnem svetu kjer je potrošnik car in vsaj v tem primeru je to odlična stvar.

Pravijo, da so cene napihnjene za nekje 25%... torej lahko naslednje leto doživimo padec cen? Zagotovo pa ne smejo iti še višje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2010 3:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Kul, namesto investicij v smučišča bodo zdaj naša obubožana smučišča plačevala globe nevemkakim uradom in denar bo seveda poniknil neznanokam ... matr ta država je samo še za razjokat! In ravno na smučišča so se spravili? Zakaj se kdo recimo raje ne vpraša zakaj imajo pri nas vse črpalke, neodvisno od lastnika, popolnoma identično ceno bencina? Da o dogovarjanju gradbenikov pri avtocestnem programu (pa verjetno še kje) sploh ne govorimo.

Malo sem pogledal kako je pri naših severnih sosedih (o Avstrijcih si lahko kdo misli kar hoče, vsekakor niso idealni, ampak v smučariji so pa carji): menda ne bo kdo rekel da je naključje, da stane dnevna karta v vseh največjih smučiščih Tirolske (Ischgl, Solden, Arlberg in St. Jakob) praktično enako, med 42 in 43.5 evra? Tisti plus/minus pol evra je pomoje ravno zato, da stvar ni tako očitna . Ali pa da na vseh smučiščih Vzhodne Tirolske, od razmeroma velikega Kals - Matreia do Hochsteina v Lienzu stane karta natančno 36 Evrov, je verjetno tudi zgolj naključje? Malo morgen ... Ampak pri njih država še vedno izdatno financira investicije v smučarijo, pri nas pa se jim meče še dodatna polena pod noge. Bravo! Menda ni kdo tako naiven da upa da bo zaradi tega prihodnjo sezono smučal ceneje, bo pa kazen (če bo izrečena) zagotovo zavrla kako prepotrebno investicijo.

Nategoval pa po moje ni nihče nikogar - nobeden ni prisiljen kupiti smučarske karte, če se mu zdi predraga. Saj smučarija ni kruh, ki mora biti vsem dostopen ... žal!
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
juremihamojca
PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2010 4:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Dec 2008 14:19
Prispevkov: 128


Citiram:
Zakaj se kdo recimo raje ne vpraša zakaj imajo pri nas vse črpalke, neodvisno od lastnika, popolnoma identično ceno bencina? Da o dogovarjanju gradbenikov pri avtocestnem programu (pa verjetno še kje) sploh ne govorimo.


Zato ker država sama določa višino cene goriv in bencinski servisi nimajo šans, ne morejo sami določat. To pač ni enako ker, če bi se tudi BS kartelno dogovarjal bi bila cena zagotovo višja kot je sedaj.

Če bi imeli BS proste roke tako kot drugod po večini sveta pa bi imeli verjetno res nižje cene goriv kot sedaj. Seveda, če se ne bi kartelno dogovarjali, tako kot Smučišča

Seveda, mogoče se tudi Avstrijska smučišča kartelno dogovarjajo za višino cene smučarskih kart. Piši Borutu Pahorju naj uštima pa bo... aja saj res, oni so Avstrija, mi smo pa Slovenija. Get it? Avstrija - Slovenija (NI ISTO!)

Sicer pa nihče ne pravi, da so približno enake cene storitev vedno plod kartelnega dogovarjanja. Seveda mora vsak ponuditi kar najnižjo možno ceno zato, da je še lahko konkurenčen. V primeru kjer povsod karta stane 36? je to verjetno zato ker je to absolutno najnižja cena karte za ta smučišča in jim le ta omogoča konkurenčnost sicer bi izgubljali smučarje.

Seveda smučarija ni kruh, da bi morala biti vsem dostopna vendar pa verjetno tudi najbogatejši med nami ne bi radi plačevali preveč za to kar dobijo.


Ergo: Tudi, če se smučišča ne bi sama dogovarjala bi bila cena verjetno vseeno povsod zelo podobna vendar pa nižja, ugotavljajo da kar 25% nižja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejvi
PrispevekObjavljeno: Sob Maj 15, 2010 8:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Snemalec smučišč
Snemalec smučišč

Pridružen/-a: Sre Nov 2005 7:45
Prispevkov: 571


Se strinjam, marsikje bi država lahko ugotavljala kartelne cene...Pač tudi na smučiščih, zakaj bi bile izjema....

Samo naj mi nekdo pove, ker mi ne gre iz glave, da je na nekih Kopah ista cena karte, kot pa je na Mariborskem Pohorju...isti lastniki gor ali dol! Za recimo 2500 m neke primerne proge, ostalo je ravnina v primerjavi z, ne vem, 10 x večjo dolžino na Pohorju? En utemeljen razlog? Ja če to ni nateg, potem pa ne vem...
_________________
Video arhiv
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Sre Maj 26, 2010 10:24 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

dejvi je napisal/a:
:

No, ti bom pa jaz povedal Dejvi. Ali si mogoče pomislil, da je pa nekomu ravno ravnina ljubša, ker se na strmem ne upa, ne zna ali pa ne more. Sicer je pa res, da bi se tudi meni glede na velikost, opremljenost itd zdelo logično, da je cena na Kopah za kakšen Evro nižja od Mariborske.

Glede kršenja zakona pa se z Mikijem ne morem povsem strinjati. Zakon ima svoj smisel in ga je treba spoštovati, kršitelje in predvsem njihove odgovorne pa kaznovati, tudi če so reveži (kot žičničarji). Upam samo, da bo kazen za prvo kršitev zmerna. Miki, tvoj argument se mi zdi približno tako, kot da bi rekel, da brezposelni lahko po avtocestah vozijo 200 brez plačila kazni, ker so reveži.

Obstajajo pa možnosti za legalen kartelni dogovor, morda bi ga urad za varstvo konkurence celo dovolil, če bi ga argumentirali z enotno slovensko smučarsko vozovnico (aja, saj ne obstaja )!!!! Drugače pa res ne vidim pravega razloga, zakaj bi takšno dogovarjanje dovolili. Če kdo misli, da je kartelno dogovarjanje primerno, naj predlaga spremembo zakona. Mislim, da je dogovor celo nepotreben. Ko bi glavna igralaca (Pohorje in Zreče) objavila cene, bi se temu itak prilagodili ostali, tako da velikih razlik v cenah v nobenem primeru ne bi mogli pričakovati. Pri kreiranju cen imajo pa žičničarji zelo majhen manevrski prostor. Cena kart je zelo cenovno elastična (kar v ekonomiji pomeni, da če so cene previsoke, smučarji pač ne smučajo), blizu pa so tudi avstrijska smučišča.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klump
PrispevekObjavljeno: Pon Maj 31, 2010 3:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sre Jan 2010 15:02
Prispevkov: 31
Kraj: LJ

ni point v tem, da so cene enake - to je lahko znak za dogovarjanje, lahko je pa enostavno učinek trga, zato samo po sebi ni kaznivo, ampak je treba najt še kakšne druge dokaze, da lahko UVK ukrepa.
_________________
2010/1: Krvavec 2x, Kanin 2x, Kranjska Gora, Kobla, Mokrine, Kronplatz, Zauchensee-Flachauwinkl
2010/2: Kranjska Gora
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Tor Jun 01, 2010 6:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Sicer sem prisegel, da se na to temo ne bom več oglasil (škoda živcev ...), ampak bom prekršil obljubo ki sem jo dal samemu sebi :

@juremihamojca:
Citiram:
Seveda, mogoče se tudi Avstrijska smučišča kartelno dogovarjajo za višino cene smučarskih kart. Piši Borutu Pahorju naj uštima pa bo... aja saj res, oni so Avstrija, mi smo pa Slovenija. Get it? Avstrija - Slovenija (NI ISTO!)
Ne, ne 'get it', sem pač bolj počasne pameti. Da ni isto? Kolikor vem imata obe državi kapitalistični družbeni sistem, tržno gospodarstvo in obe sta članici EU, pa tudi sneg je na obeh straneh meje bel . Razen da so oni svetlobna leta pred nami, pa ne samo na področju smučarije. Ampak gre za nekaj drugega: če mi na katerm od avstrijskih smučišč ne paše razmerje/cena, pač ne grem tja in pika. Niti na kraj pameti mi ne pride da bi pisal Faymannu naj to uštima. In prav tako mi ne pride na misel da bi pisal Pahorju naj uredi cene na slovenskih smučiščih ... nehajmo se že obnašat kot razvajeni otroci ki letimo k materi državi če nam kaj ne paše .

@dejvi + marko: ne vem od kod vama informacija o enaki ceni dnevne vozovnice na Mariborskem Pohorju in Kopah, kolikor mi je znano je stala karta v glavni sezoni 2009/10 na pohorju 28 evrov, na Kopah pa 26. Ni ravno neka razlika, je pa ravno tisto kar piše marko:
Citiram:
da bi se tudi meni glede na velikost, opremljenost itd zdelo logično, da je cena na Kopah za kakšen Evro nižja od Mariborske


@marko:
Citiram:
Miki, tvoj argument se mi zdi približno tako, kot da bi rekel, da brezposelni lahko po avtocestah vozijo 200 brez plačila kazni, ker so reveži.
No ja, je res in ni . V Skandinaviji (ki nam jo tako strašno radi prodajajo za zgled) je res skoraj tako, tam se kazni izrekajo v deležu mesečnega dohodka in brezposeln (ali študent) bo za isto kršitev plačal nekajkrat manj kot dobro plačan menedžer. Podobno pri nas za večino prekrškov - ne mislim na cestne - obstaja kar širok razpon zagroženh kazni od ... do ... in če bo prišlo do kazni, tudi jaz upam da bo tista s spodnjega roba. Sicer pa v prvi vrsti niti ne gre za to: če voziš 200 po avtocesti in so te pri tem slikali, nimaš kaj, si se pač za***al. Žičničarjem pa morajo kršitev najprej dokazati. Jih je kdo snemal ko so stikali glave in kovali zaroto proti ubogim slovenskim smučarjem? Obstajajo priče, morda kak pisni dokument? Dvomim ...

Citiram:
Mislim, da je dogovor celo nepotreben. Ko bi glavna igralaca (Pohorje in Zreče) objavila cene, bi se temu itak prilagodili ostali, tako da velikih razlik v cenah v nobenem primeru ne bi mogli pričakovati. Pri kreiranju cen imajo pa žičničarji zelo majhen manevrski prostor. Cena kart je zelo cenovno elastična (kar v ekonomiji pomeni, da če so cene previsoke, smučarji pač ne smučajo), blizu pa so tudi avstrijska smučišča.
Da zaključim spravljivo: s tem delom pa se povsem strinjam !
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Stran 1 od 1

Kazalo po Smucisca.net forumu » Novice » Kartelni dogovor glede cen na naših smučiščih
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB