Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Projekti in ostala smučišča » velika planina (zaklad narave)

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Naslednja
 velika planina (zaklad narave) « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
Husky1
PrispevekObjavljeno: Sob Okt 07, 2023 12:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Avg 2014 12:05
Prispevkov: 24


Če bi skenslali zgornjo postajo, bi zgubili doberšenj del smučišča, če pa vmesno postajo, bi pa zgubili butične obiskovalce iz kitajske, ker v petkah pač nebi lezli dol s hriba do zelenga roba
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Husky1
PrispevekObjavljeno: Ned Okt 22, 2023 7:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Avg 2014 12:05
Prispevkov: 24










Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blajo
PrispevekObjavljeno: Ned Okt 22, 2023 9:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 23:54
Prispevkov: 213


- lepa.

- a spodnja postaja je tam, kjer je bila prej?

- bo treba it kaj posmučat (upajmo na sneg)

- sklepam, da bo servisirala sankališče, pešce na Zeleni rob in tistih par smučarjev čez Ror.

- a Tiha je kaput - ni šans, da se tam kaj premakne?

- a kdo ve kako funkcionirajo te vmesne postaje? A se vsi zici upočasnijo in potem spet pospešijo? (samo na kabinkah sem to izkusil - je to isti princip?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JurijB
PrispevekObjavljeno: Ned Okt 22, 2023 10:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pili dile po vsaki furi
Pili dile po vsaki furi

Pridružen/-a: Sre Mar 2016 17:15
Prispevkov: 943


blajo je napisal/a:

- a kdo ve kako funkcionirajo te vmesne postaje? A se vsi zici upočasnijo in potem spet pospešijo? (samo na kabinkah sem to izkusil - je to isti princip?


Ja kako pa? Če bi bila vmesna tudi povratna, bi lahko ena linija laufala do vrha, ena pa obračala dol, ampak vedno se upočasni oz. odklopi.

Mogoče pa bo imel vsak sedež svoj gumb in te bo katapultiralo ven na vmesni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marvin
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2023 9:29 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sre Okt 2006 12:28
Prispevkov: 360


blajo je napisal/a:


- a kdo ve kako funkcionirajo te vmesne postaje? A se vsi zici upočasnijo in potem spet pospešijo? (samo na kabinkah sem to izkusil - je to isti princip?


Odklopne naprave (nomen est omen) se v vseh postajah odklopijo iz zajle in tečejo po nekakšnih kolesih, potem pa na izhodu se spet priklopi na zajlo. Če si pozoren boš opazil na odklopnih napravah en "ročaj" ob primežu (a je to pravilen izraz?), ki predvidevam da služi da primež spusti zajlo ob vstopu v postajo.
_________________
...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blajo
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2023 11:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 23:54
Prispevkov: 213


JurijB je napisal/a:
Ja kako pa?


ne vem - zato vprašam, ker ne razumem še kako so si zamislili s to ograjo okoli vmesne - a bo gor šla leva linija (prej je bila desna), pa se boš spustil dol k Zelenemu robu po poti med pešci, ali je povezava nižje in pod srednjo zaviješ levo na progo? Ker če je desna za gor pa mi ne gre v tikvo kako boš s smučmi se spravil mimo žičkota in šteng (če se že pešci lahko) ...
... ali je v naravi to drugače kot izgleda na sliki
... ali smučarji na srednji ne bodo šli ven



JurijB je napisal/a:

Mogoče pa bo imel vsak sedež svoj gumb in te bo katapultiralo ven na vmesni.


No, to pa bi šel sprobat - ali pa vsaj gledat ...






JurijB je napisal/a:

ena pa obračala dol

Ja, ni videti (laično iz fotografij srednje postaje - a ne prideta potem dodatni kolesi?), da bi obstajala povratna pot. (čeprav glede na vremenske razmere sploh ne bi bila slaba varianta, da bi lahko "izklopil" vrh Gradišča ...)



Po drugi strani pa, glede na vse skupaj, bo ta naprava večino potnikov prepeljala v kopni sezoni (ki je na VP lahko celo leto) in je bolj smiselna za pešce. (snežni športi so bolj postranska reč tu ...)
Mrazišče in tereni so v Tihi, kjer pa ni ostalih zadev ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 23, 2023 1:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3452
Kraj: Maribor

Tehnični detajli bi tudi mene zeelo zanimali - priznam da s prve nisem opazil, ampak zdaj ko je blajo opozoril, tudi meni ni povsem jasno kako bo vse skupaj funkcioniralo. Razen če bo res izstop na vmesni postaji možen samo za pešce?

Drugače pa simpatična naprava, diskretne barve postaj in luškane hiške za žičkote, čisto v stilu VP . Za hrib ki (skoraj) ni več smučišče, skoraj 'overkill', ampak če je bil denar na voljo - zakaj pa ne?

Mi pa gre ves čas na smeh, ko pomislim, kakšne pametne komentarje bi poslušal po MB če bi si kaj podobnega omislili na Pohorju - namreč, vmesno postajo 200 (?) m pred zgornjo. Ker poceni tak hec pri odklopni napravi zagotovo ni. Pri fiksni je drugače, en malo nižji steber z negativno kolesno baterijo + en kup zemlje = vmesni vstop ali izstop ali oboje.

lenko je napisal/a:
Zares mi je fascinantno, da je lahko ena vmesna postaja tako uporabna slabih 200 m pred zgornjo postajo.
Je potrebno komu na Pohorju reči, da ko, če, bodo gradili novo Sleme, da naredijo eno novo vmesno postajo na Bejbiki pri Mirču .
A veš da smo pred dobrimi 20 leti na Pohorju skoraj dobili nekaj podobnega? Preden so vlečnico Stolp zamenjali z rabljeno dvosedežnico, so vsaj eno leto sanjali o odklopni štirisedežnici, ki bi imela vstop tam kjer ga ima sedaj dvosedežnica, na sedanji zgornji postaji bi bila vmesna postaja z možnostjo izstopa za tiste ki smučajo na Stolpu, potem pa bi trasa zavila rahlo v levo in peljala skoraj po ravnem do vrha Videca. Prednosti so očitne - mnogo lažji dostop na Videc pri slabših snežnih razmerah (odpade zasneževanje prečnice, zgornjega dela viseče desne proge in prehoda pod vlečnico), od zgornje postaje je možno nadaljevati direktno proti Partizanki, ipd. Seveda je vse skupaj imelo smisel samo kot del širšega 'paketa' ki je predvideval tudi štirisedežnico na Videcu, akumulacijo in konkretno (namesto, kot je trenutno, simbolično) zasneževanje na Stolpu in Videcu, itd. Slabost pa seveda cena, rabljena dvosedežnica je bila bistveno cenejša . Zadeva je očitno bila dokaj konkretna, saj je bila trasa kot jo opisujem, celo zakoličena. Mogoče kje v arhivu še najdem fotke, ampak več o tem se lahko, če koga zanima, pogovarjamo na pohorskem topicu.
_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dominicelzi
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2023 8:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sposoja si smuči od bloškega smučarja
Sposoja si smuči od bloškega smučarja

Pridružen/-a: Sre Feb 2010 9:32
Prispevkov: 78


Bi bilo glede na namen žičnice (več potnikov kot smučarjev) bolje imeti kabine kot sedeže? V stilu Zadnji Vogel. So kaj razmišljali o tem?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blajo
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2023 10:01 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 23:54
Prispevkov: 213


hja ...

cena, veter, razgledi ...?

po pravici povedano je reč relativno kratka in vzpon ni ravno najbolj zahteven v teh hribih - tako, da če bo cena zasoljena, bodo "planinci" od nihalke šli po stezi lepo peš do Zelenega roba na joto in pir ...

... po drugi strani je pa res, da taka hitra, udobna, sodobna napravica doda nekaj. Cela familija se zapelje naenkrat (prej so bile ibunge, sem nekajkrat spremljal gor tečajnike in so žičkotom dol z zicev padali). Ne boš se več cjazil 25 minut, ker prejšnji počasni način je bil ubibože, pa še to je bilo za nekatere preveč. (in taki obiskovalci so pač tam)
Tako, da naprava je za VP velika izboljšava in si udeleženi zaslužijo pohvalo. Naj dolgo, dobro in varno deluje.


Druga zgodba pa je zimska sezona in smučarija ...
... že od pamtiveka, zagotovo pa od 2000 (a se je takrat štartala tale iz Rogle?), ko se je namestila prejšnja naprava, se govori, da vrh Gradišča zaradi vremena ni najbolj posrečena lokacija. Bile so ideje, da bi se reč premaknila levo bolj dol v zaveterje hriba (če se gleda v smeri sedežnice gor).

VP ni lastniško poštimana, lastniki v nobeni kombinaciji zaenkrat niso urejen sistem z vizijo in dobrim zaledjem (kot recimo Promotur na zahodni meji).

VP kot narava ni poštimana - ne ve se kaj je / bo park, kaj je zaščiteno, kaj ni, kaj se bo ohranilo kaj ne ...
... in tako prideš v situacijo, kjer bohnedaj, da kaj narediš na infrastrukturi, je pa OK, če se imbecili s quadi in motornimi sanmi gonijo vsepovsod, pustijo za seboj drek in smeti, pečejo čevape in gonijo balkan musko na ves glas pred kočami ...

Resnici na ljubo je ta proga še najmanj OK od obstoječih. Ko potegne, je na vrhu res prepišno - ne vem kako se obnaša taka sedežnica v primerjavi s kabinko (kdaj morajo ustaviti).
Če bo naravni sneg, pa če ga ne bo v Roru (strminca pod srednjo postajo) spihalo - bo pač streglo eno progo, ki se jo da ponucat - ampak to je to.

Popolnoma drugačna zgodba bi bila, če bi enako zrcalno napravo lahko dobili v Tiho dolino (ali celo predelali sistem., da bi bil dostop prek Črnivca in po drugi strani gor). Dol je mrazišče, zavetje, travnat poligon, proga gre mimo/skozi pastirsko naselje, 8 je idealna za familije in učenje ...
... ampak glede na vreme in politiko in izkušnje - ne verjamem, da bo kdaj kaj iz tega.
Pozimi bo ob primernem vremenu za sankače in sprehajalce, do nadaljnjega pa bo to "smučišče", ki vrže več denarja poleti ... pač še ena zgodba malih smučišč, ki so/bodo žrtev družbenih in okoljskih sprememb. (kaj se že dogaja na Kaninu, Kaliču, Ulovki ...)

Par strani nazaj imate post nekoga, ki opisuje kakšne so bile zime v 80-ih, ko je bila to čisto spodobna lokacija za posmučat, pa usekat turno ...

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2023 11:47 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2837
Kraj: Ljubljana

Jaz mislim, da bo kar desni izhod (nasprotni smeri ure), saj je hiša za žičkote vedno na strani izhoda (na vmesni in zgornji postaji). Tista ograja po moje ne bo ostala v takšni obliki, saj bi bila pozimi ob kakšnega pol metra snega primerna samo za spotikanje.

Sedeži se na vmensih postajah vedno odklopijo. V Zillertalu je ena sedežnica (mislim, da so jo letos zamenjali), ki ima celo več vmesnih postaj. Ne vem pa za primer, da bi se pri kakšni napravi eni sedeži odklapljali, drugi pa ne. Recimo kabinka Pedaga na Kronplatzu ima ločeno vrsto in ene kabine se na vmesi postaji vrnejo, druge gredo na vrh, pa se kljub temu na vmesni postaji ustavijo.

Me pa v zvezi z Veliko planino muči eno vprašanje v primerjavi s Kaninom. Velika Planina ima še manj smučišč (praktično jih sploh nima), nima stacionarnih gostov, za razliko od Kanina tudi nima snega, pa se nihče ne spotika ob investicijo v drago napravo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Špik
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2023 1:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Snemalec
Snemalec

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 12:14
Prispevkov: 1020


Tignes ima eno tako napravo, kjer sta dve ločeni vrsti in se polovica sedežev vrača nazaj na vmesni postaji (spodnji delj proge je bolj za začetnike)



Drugače pa bo Velika planina vsaj sposobna kriti obratovalne stroške oz mogoče še kaj več... Avgusta 2019 so recimo imeli 25 tisoč prevozov z nihalko. Kanin pa v rekorden poletju 20 tisoč.
Pa tudi občina se je vseeno malo bolje lotila zadeve... ker so vedeli da bo šla dvosedežnica kmalu v staro železo so zadnje 3 leta namenili 250 tisoč € letno v sklad za izgradnjo nove naprave in že skoraj nabrali za razliko med vrednostjoi projekta in sofinanciranim delom.

V Bovcu pa se niti na razpis niso znali prijaviti... no mogče celo bolje, da se niso, saj sigurno ne bi dogončali projekta v roku.
_________________
Sezona 2017/18 - 30x : 3x Sölden, Killington, 3x Lake Louise, Sunshine Village, 2x St. Moritz, Španov vrh, 4x Garmisch Partenkirchen, 3x Cortina d'Ampezzo, 2x Crans Montana, 2x Kvitfjell, 2x Åre, 2x KrG, 3x Vogel, Kanin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matotej
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2023 5:09 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča s sulicami
Smuča s sulicami

Pridružen/-a: Pon Maj 2012 19:42
Prispevkov: 6


Pri stari je bil izhod na levi strani.

Mislim, da je plan na Veliki planini, da je del ob sedežnici namenjen bolj množičnem turizmu. Naprej proti vzhodu od Gradišča je pa zaščiten del. Torej Pastirsko naselje s Kapelico Marije Snežne.

Zato pomoje lahko kar pozabimo na kakšno širitev smučišča v Tiho dolino, kljub boljši legi.

Sem pa zadnja leta kar pogosto smučarski gost na Veliki planini. Otroci uživajo. Proga iz vrha je tudi dovolj dolga za mene. In strmina iz Gradišča, ki gleda proti JZ, omogoča nekaj lepih karving zavojev.

Cena je bila pa 50€ za celo družino za cel dan. Če bo z novo sedežnico manj kot 70€, bo to zame bomba.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blajo
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2023 5:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Jun 2006 23:54
Prispevkov: 213


marko je napisal/a:

Me pa v zvezi z Veliko planino muči eno vprašanje v primerjavi s Kaninom. Velika Planina ima še manj smučišč (praktično jih sploh nima), nima stacionarnih gostov, za razliko od Kanina tudi nima snega, pa se nihče ne spotika ob investicijo v drago napravo.


Obrni pogled na poletnega kot izhodišče - na VP je zima sekundarnega pomena, razen seveda koč za žurke v praznikih.
Ampak koč je kar nekaj, kar nekaj lastnikov je v Občini Kamnik. Interesi okrog VP so veliki, konstantni in zelo zapleteni …

VP je kljub vsemu blizu LJ, poglej cene prevozov, gostilna paše pod isti sistem …
… kar nekaj imaš povratnikov in stalnih gostov, ker je to kljub vsemu lep plac sredi Slovenije …
… pa koče so NA planini, brez dostopa je to adijo.


… še vedno je dovolj možnosti, da konkretno zaj##ejo, ampak, če bo vsaj malo pretehtala zdrava pamet, zna biti kar OK.

Gor sem bil žnj-krat, sam, s klapo, z družino, in zdaj gruntam, nikoli nisem imel slabe izkušnje z ljudmi - pa vsi nekaj krišpamo čez kamniške in tuhinjske grče. Sistem je bil pogosto v klincu, ampak vsaj ekipa je bila fer, pa se je nekako preživelo.
Tudi, ko zdaj z lokalci kakšna pade na to temo, je nekako zanimirano, spremlja se, šli bodo pogledat, se peljat gor in enga ruknit na Rob, pa pol do cerkvice …
… to je teren za potnike od 0 do 90+.



Kanin praviš?
Ne poznam dovolj dobro trenutnih razmer v Kamniku, ampak tole kar se gredo v Bovcu meji na kriminal.
Poglej na drugo stran istega hriba in se vprašaj kako neki je to mogoče …?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Ned Okt 29, 2023 9:06 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2837
Kraj: Ljubljana

Hvala Blajo in Špik. Tudi sam sem mislil nekaj takega, da bi Kanin ob sposobnem vodstvu podjetja in občine lahko životaril naprej, s težiščem na letni sezoni podobno kot Velika planina. S to razliko, da ima Kanin poleg slabosti tudi nekaj prednosti. Po moje številni hoteli in penzioni v dolini odtehtajo tistih nekaj postelj v kočah in na Šimnovcu. Sploh, ker se je kar nekaj koč sprivatiziralo in niso več tako zasedene.

Sicer se je meni zdela VP zares uboga kot smučišče. Snega je bilo bolj malo tudi, ko so bile zime še zime, z žičkoti pa sem imel jaz bolj slabe izkušnje. Upam, da tistih, ki so se na vstopu na sedežnico sončili, medtem, ko so se mame z otroki in njihovo kramo mučile, ni več. Eden mi je, ko sem ga na to opozoril, rekel, da je sedežnica za izkušene smučarje, ki ne potrebujejo pomoči.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Ned Okt 29, 2023 11:18 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1892


marko je napisal/a:

Me pa v zvezi z Veliko planino muči eno vprašanje v primerjavi s Kaninom. Velika Planina ima še manj smučišč (praktično jih sploh nima), nima stacionarnih gostov, za razliko od Kanina tudi nima snega, pa se nihče ne spotika ob investicijo v drago napravo.


Morda je kaj na tem:
1.) Od Zlatibora do Tornika je kabinka, ki je po nekaj letih povrnila investicijo, čeprav je Tornik mini smučišče. Na prvi pogled nemogoče, ampak odgovor je v trapasti ekspanziji Zlatibora, ki je v nekaj letih eksplodiral na nekaj stotisoč prenočišč in ob btakem bazenu ljudi ni problem nakopat skupaj toliko izletnikov, da se izide.
2.) Velika Planina ima za sabo celo LJ regijo in po moje bo glavni problem usklajevanje med številom izletnikov in okoljevarstveniki, ki znajo postat tečni, če bo šlo preveč dobro. Na vrhu je lep pohodniški teren...
3.) Bovec ima težave z prometno infrastrukturo in dvomim, da je Kanin primeren za število izletnikov,ki bi poleti prinašali dobiček napravi. Gor jih že dobiš, ampak kaj bodo počeli in kako to početje zavarovatm, da ne bodo vsi regijski reševalni helikopterji stacionirani na bovškem letališču?
Tu je problem investicija v infrastrukturo, ki je tu nesorazmerno visoka. Trapasto dolga dostavna kabinika, protiplazna zaščita, na vrhu je le en relativno majhen gostinski objekt...

Pozimi noben od teh centrov "nima za burek", ampak prva dva imata poletni potencijal.

4.) Imaš pa dober primer v Bohinju na Voglu. Nikakvo smučišče z kamenodobnimi napravami na smučišču dobro posluje, ker je kabinka poleti polna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Naslednja Stran 24 od 25

Kazalo po Smucisca.net forumu » Projekti in ostala smučišča » velika planina (zaklad narave)
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB