Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Smučarska oprema » brušenje smuči

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
 brušenje smuči « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Pet Mar 31, 2023 8:20 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Valjcek... po pravici povem da je to overkill. Stvar ni prav hudo poceni (tam med 200 in 300eur, plus se par posodic po par 10eur vsaka), traja en lep cas da se segreje, pa kar je najhujse, notri vrzes za en mesec maze, ki se ti potem vsakih pregreva in s tem seveda izgublja tiste glavne lastnosti. Za drugo mazo rabis drugo posodico, ker jih ne bos nikoli normalno spucal. Tako da tudi v svetovnem pokalu se valjcki uporabljajo za transport wax, ko imas po treningu za namazati 10+ parov smuci z neko "univerzalno" vedno isto mazo. Za race/trening mazanje pa se se vedno uporablja izkljucno likalnik. Za par dva ali tri, pa imas podelane vse smuci, preden se valjcek sploh segreje, koliko casa se potem hladi, da je primeren za transport, je pa svoja zgodba. Tako da vsaj jaz, ne bi za doma nikoli premisljeval o tem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
everts72
PrispevekObjavljeno: Pon Apr 03, 2023 8:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sob Dec 2006 20:53
Prispevkov: 335
Kraj: na robniku

Ker gre za hobi uporabo z mažami ne eksperimentiram preveč, ampak delujem predvsem po principu "glavno, da ni baza suha". Normalno pa, da gre v WC za vsak km/h in stotinke, vendar menim da to za 99% ljudi na progi ni pomembno. Sem imel nekajkrat namazan bord s profi mažami in od WC šoferja, pa je bil po parih urah carvanja enako bel (suh) ob robniku.
Pošljem ob priliki sliko naše mašine
_________________
-Artiče Extreme Carving Team: www.facebook.com/CarvingTeam

www.worldofwindsurf.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Tor Apr 04, 2023 7:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

To se absolutno strinjam, sploh za alpsko. Realno za rekreacijo ni neke strasne razlike med osnovnimi stvarmi in HF, fluoro overlayi itd. Vazno je, da je namazano. Za alpsko se mi vecinoma ne da zajebavati, pa mask sem imel tudi poln k* ko sem delal, tako da sem za alpsko in turno vecinoma na dobrez starem Swix CH7. Za laufarske se pa precej bolj pozna kaj in kako imas namazano, tako da za tisto pa se kar veselo drgnem HF in vse sorte overlayev, za vsak tek posebej in takratnim pogojem primerno. Pa zares ni razlike v tem, da bi kaj dlje zdrzalo, ce ze, bi rekel da zdrzi kvecjemu manj, je pa hitrejse.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Smucar9
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2023 8:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Nov 2018 14:17
Prispevkov: 526


Svetujta torej, nek optimalen (najcenejši, še sprejemljiv za kvaliteto) vosek, kje se ga kupi, kako najhitreje ter najlažje namaže (kar v hotelski sobi, oz. kleti), za rekreativnega alpskega smučarja na urejenih terenih, ter na koliko dni naj mazanje sam ponovi. Ponavljam - čista improvizacija na poti, v kleti, brez vseh naprav - kaj in kako namažem ?
(ter na koliko dni smučanja potem vseeno priporočata strokovno mazanje v delavnici, ter na koliko dni smučanja potem popolno obdelavo/še robnike)
Thx !
_________________
2023/24: Turracher,Nassfeld,Kope,MB/Areh,Katschberg,Kals-Matrei,Tuxertal-Zillertal,Sillian
2022/23: Krvavc,Gerlitzen,BKK,Kope
2021/22: Moelltal,Krvavc,Kope,MB/Areh,Višarje,Zoncolan,BKK,Turracher,Gerlitzen,(Speier/Groß/Ain)eck,Piancavallo,SanPellegrino
2018/19: Gerlitzen,Nassfeld,Rogla,Turracher,BKK,SanPellegrino,Obereggen,Canazei,Arabba,Civetta
2017/18: Flachau,Eben,Filzmoos,Schladming,Katschberg,Krvavc,Rogla
2016/17: Gerlitzen,Kronplatz,Alta Badia,Arabba,Marmolada,Krvavc,Rogla,Kr.Gora
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2023 9:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Kar se mene tice, se smuci mazejo in pripravljajo vsak dan oz. po vsakem smucanju ali drugace povedano za vsako smucanje. Recimo da sem precej na poti in po vseh mogocih hotelih, sobah in apartmajih, ampak do sedaj se cisto nikjer nisem imel tezav, da se ne bi mogel dogovoriti za eno mizo/pult v kleti ali garazi, kjer sem lahko pripravil smuci in to normalno z likalnikom, pilami itd. Tako da kar se predloga za maze tice, lahko predlagam samo za tak nacin in za alpsko je recimo Swix CH7 oz. po novem HS7 vec kot dovolj univerzalna in tudi cenovno najbolj ugodna stvar. Tiste tekoce oz. sprejaste stvari so cool za marketing, delajo pa ne. Swix ima oz. je imel recimo CH8 in CH7 v spreju. Super... pospricas, pocakas, mogoce se skrtacis in je to to. No po eni sami voznji ni ne duha ne sluha o kaksni mazi. Tako da jaz ostajam pri "normalnih" mazah in likalnikih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Smucar9
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2023 11:03 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Nov 2018 14:17
Prispevkov: 526


okey, pol pa nej bo po tvoje

Kater najcenejši (a še optimalno soliden) likalnik priporočaš (verjetno mora delat na 220V žnori ?), mažo pa vidim da HS7 : ter kje oboje kupit ?
Pa kaj še poleg ?
(videi na youtubu pa upam, da me dovolj dobro naučijo, ali pač ne, in imaš ti kake res dobre youtube za priporočat za nas začetnike ?)
_________________
2023/24: Turracher,Nassfeld,Kope,MB/Areh,Katschberg,Kals-Matrei,Tuxertal-Zillertal,Sillian
2022/23: Krvavc,Gerlitzen,BKK,Kope
2021/22: Moelltal,Krvavc,Kope,MB/Areh,Višarje,Zoncolan,BKK,Turracher,Gerlitzen,(Speier/Groß/Ain)eck,Piancavallo,SanPellegrino
2018/19: Gerlitzen,Nassfeld,Rogla,Turracher,BKK,SanPellegrino,Obereggen,Canazei,Arabba,Civetta
2017/18: Flachau,Eben,Filzmoos,Schladming,Katschberg,Krvavc,Rogla
2016/17: Gerlitzen,Kronplatz,Alta Badia,Arabba,Marmolada,Krvavc,Rogla,Kr.Gora
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Sre Apr 05, 2023 1:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Za likalnik lahko uporabis kar kaksen star domac likalnik. Ni najboljsa opcija, je pa vec kot dovolj dobro za rekreacijo in predvsem dalec najcenejse. Jaz imam sicer Swixov T71 in ja je razlika (precej bolj natancen kar se temperature tice, precej bolj enakomerno temperaturo po celi ploskvi ima itd.) ampak je pa tudi "majhna" razlika v ceni glede na to, da mislim da pride okoli 300 ali celo 400eur. Drugace pa Swix pri nas prodaja JR Sport na Crnivcu pri Brezjah. Pa precej konkurencne cene imajo
Glede YT "navodil" pa po pravici povedano nimam nic, niti jih ne morem komentirati, ker jih nikoli nisem gledal. Pac 20 let kot tekmovalec, ko sem vecinoma moral sam sebi pripravljati smuci, potem pa se kar nekaj let kot serviser v svetovnem pokalu ti nekako odpravi potrebo po ucenju teh stvari preko Youtuba
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
everts72
PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2023 1:32 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sob Dec 2006 20:53
Prispevkov: 335
Kraj: na robniku

Jaz sem amaterski serviser in brusim samo sebi, prijateljem itd tako da se ne bi rad niti približno primerjal s pj-jem, ker ima (očitno) ogromno izkušenj iz najvišje ravni tekmovanja.
Ampak za nas amaterje je po mojem mnenju praktično vsak namenski vosek ok. Sam jim imam več (holmenkol, rocket wax- slo izdelek, briko), ampak bolj za igranje in testiranje, kot za kaj resnega. Imam tudi tekoči vosek ampak ga še nisem uporabil, tako da hvala pj, da si me spomnil tudi na to.
Likalnik ni nič posebnega, nabaviš enega cenejših in vseeno dela ok.
Sicer ga pa sedaj praktično ne uporabljam več, razen ko je kakšna smuča izredno suha jo vseeno namažem z likalnikom in ne z IR, ker brez toplega valjčka ne morem nanest/vtreti dovolj voska, ter po koncu sezone, da smučo čim bolj konzerviram za naslednjo sezono.

Svojo robo načeloma servisiram kot pj, za vsak dan smučanja/bordanja. Izjema so kakšna več dnevna smučanja, ko včasih kak dan mazanje izpustim, brušenja pa skoraj nikoli.

Filmi: https://www.youtube.com/watch?v=1iXUnM2_29M&list=PLQO3PsVuh19d6i6fduiHmYZNgUlfGQKpo imaš na kanalu par filmčkov bivšega AT WC serviserja bordov, ki je malo razlagal kako in kaj.

Pa tale mi je še super: https://www.youtube.com/watch?v=3HVZRrlcATk&t=4s
So še trije drugi filmi na swixovem kanalu, ampak za amatersko raven so kar (pre)hudi


Vidim pa, da ima tesma sport 19.4 seminar za pripravo smuči.
_________________
-Artiče Extreme Carving Team: www.facebook.com/CarvingTeam

www.worldofwindsurf.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2023 11:11 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

pj je napisal/a:
Kar se mene tice, se smuci mazejo in pripravljajo vsak dan oz. po vsakem smucanju ali drugace povedano za vsako smucanje. Recimo da sem precej na poti in po vseh mogocih hotelih, sobah in apartmajih, ampak do sedaj se cisto nikjer nisem imel tezav, da se ne bi mogel dogovoriti za eno mizo/pult v kleti ali garazi, kjer sem lahko pripravil smuci in to normalno z likalnikom, pilami itd. Tako da kar se predloga za maze tice, lahko predlagam samo za tak nacin in za alpsko je recimo Swix CH7 oz. po novem HS7 vec kot dovolj univerzalna in tudi cenovno najbolj ugodna stvar. Tiste tekoce oz. sprejaste stvari so cool za marketing, delajo pa ne. Swix ima oz. je imel recimo CH8 in CH7 v spreju. Super... pospricas, pocakas, mogoce se skrtacis in je to to. No po eni sami voznji ni ne duha ne sluha o kaksni mazi. Tako da jaz ostajam pri "normalnih" mazah in likalnikih.

Najprej hvala za vse tvoje strokovne odgovore. Ali mi lahko pojasniš še to, zakaj bi rekreativec potreboval dnevno vzdrževanje smuči. Jasno, da je pri tebi to nek ritual še iz aktivnih časov, ampak če ni ravno tisti svež južen sneg, ki se lepi na dilo, mi vsakodnevno mazanje nič ne prinese. OK drsna podloga je mogoče res bolje zaščitena, kot če to prepuščam serviserjem, ampak koliko bo to zares vplivalo na kvaliteto smučke čez par let, ko kupim novo. Tudi brušenju robnikov se sam ali v izvedbi nepreverjenih servisov na tedenskem smučanju v tujini raje izognem. Če ni kakšen prav agresiven sneg ali makadam, slabše obnašanje robnikov opazim šele ob koncu tedna, včasih pa še to ne. Sploh ko grem na prvo smuko v decembru, imam celo občutek, da se smučka obnaša vsak dan bolje, ker imam vsak dan več moči in boljšo tehniko.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Pet Apr 07, 2023 7:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Zakaj dnevno mazanje? Za rekreacijo vecinoma iz drugega razloga, kot si vecina misli. Smuci se mazejo iz dveh razlogov. En je seveda to da so hitrejse. Realno pri alpskem smucanju, kjer gravitacija precej dobro opravlja svoje delo in je ponavadi potrebno se malo zabremzati, da ne gre prehitro, ta razlog ni pretirano pomemben (pri teku je stvar precej drugacna, mazanje pa tudi neprimerno bolj komplicirano).
Drug, bolj pomemben razlog pa je zascita smuci. Ceprav nekateri pravijo da ptex ne vpija maze in nima por (priznam nmam dostopa do raznih elektronskih mikroskopov da bi to prever), jaz, pa vecina firm in serviserjev tudi, se vedno mislim da nekaj maze vseeno gre v "pore" ptexa. Ce pogledam po kmecko, kako bi drugace razlozil, da po X mazanjih z recimo Swix BP88, ki je precej rdec, ima transparenten ptex rdec odtenek, ki ne gre proc tudi po brusenju? Po moje to pomeni, da gre maza potem vseen precej globlje v ptex kot zgolj mikron ali dva (brusenje pobere precej vec kot zgolj to). In to je potem razlog zakaj vsakodnevno mazati. Maza zdrzi, odvisno od nekaj pogojev, recimo 30, mogoce 40km max. Po tem, je smuca prazna, v vecini primerov celo prej. To pomeni, da vsa umazanija na in v snegu pride v ptex. In ko to delas par dni, tednov ali mesecev skupaj, je ptex tak, da lahko mazes kolikor hoces pa se stvar niti prime ne. Takrat je edina resitev brusenje, pa se to ni receno da bo pomagalo. Z rednim mazanjem do tega ne pride in ptex ostaja "cist".
Glede brusenja pa je precej odvisno po kaksnem in kako smucas. Vceraj sem (verjetno) zakljucil svojo sezono, pa ni bilo pretirano ledeno (ceprav je zares ostalo trdo in ledeno do konca... no zame je bilo do konca do 13:45 ), pa sem vmes ze premisljeval, da moram kolegu reci se za ene GS dile, da jih bom vmes lahko zamenjal , ker so bili robniki ze vsi okrogli... po malo vec kot 90km. Zato je zame samoumevno da jih na koncu dneva nabrusim. Je pa po drugi strani tudi res, da ce si navajen da je robnik nabrusen kot mora biti, potem hoces da je tak cel cas. Ce si navajen da je ok tudi ce je malo slabse, potem je potrebe po tem manj. Realno zares za normalno smucisce verjetno res ni potrebe po vsakodnevnem brusenju. Ampak je pa lepse peljati z dobro vzdrzevano smuco, kot s kaksno, ki prvih 100m na snegu se vlece rjasto crto za seboj
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pet Apr 07, 2023 12:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

V starih časih smo smuči nosili pred prvo smuko na servis, da so jih impregnirali in ta impregnacija naj bi zdržala potem nekaj časa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pet Apr 07, 2023 12:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

V starih časih smo smuči nosili pred prvo smuko na servis, da so jih impregnirali in ta impregnacija naj bi zdržala potem nekaj časa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Pet Apr 07, 2023 12:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

To na servisih pravijo se danes. Enkrat na leto je cisto dovolj. Pa ta poceni masine s smirglom namesto kamna so zakon. Moje mnenje je, da ce das dile na servis enkrat na leto, potem je vseeno ce prisparas tistih 20eur (ali koliko ze je servis) in jih ne das niti takrat.
Drugace pa lahko precej preprosto vidis sam. Ce je ptex normalno vzdrzevan, je ze na izgled cisto drugacen kot tisti, ki je vzdrzevanavsake 10, 20, 50... dni. In pri taksnem vzdrzevanem ptexu vidis po dnevu smucanja da je ze malo siv, sploh ce je sneg malenkost bolj agresiven. To ti takoj pove, da tisto "da zdrzi nekaj casa" ne drzi prav dosti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Smucar9
PrispevekObjavljeno: Ned Apr 30, 2023 12:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Nov 2018 14:17
Prispevkov: 526


everts72 je napisal/a:
Izjema so kakšna več dnevna smučanja, ko včasih kak dan mazanje izpustim, brušenja pa skoraj nikoli.

Filmi: https://www.youtube.com/watch?v=1iXUnM2_29M&list=PLQO3PsVuh19d6i6fduiHmYZNgUlfGQKpo imaš na kanalu par filmčkov bivšega AT WC serviserja bordov, ki je malo razlagal kako in kaj.

Pa tale mi je še super: https://www.youtube.com/watch?v=3HVZRrlcATk&t=4s
So še trije drugi filmi na swixovem kanalu, ampak za amatersko raven so kar (pre)hudi


majster povoska še stranico dile, za dodatne stotinke

Tale spodnji video pa mi je kr c00l za nas amaterje, da se ne matraš z vso to opremo
https://www.youtube.com/watch?v=v8hs1fzOUCQ
A če s tistim "sharpenerjem" na 4min celo zimo počneš (npr. na vsake 6 dni, od 40 smuč.dni na leto), nardiš več škode kot koristi, al je čist ok, za nas amaterje ? Kir diamant vstavit noter ? Ali raje keramiko ?

Voskanje in likanje in "scrapanje" voska dol, mi še tudi ne leže. A se da amatersko (morda 2x letno) sam narahlo pošpricat s tistim tekočim HS od Swix-profija iz tvojga videa (a njegov 3.del :1h14min), nič "scrapat" dol, in bo smuča ful boljša, kot če nič ? Al bom sam sraje nardil in v resnici dila ne bo lepo tekla ?

Pa seveda kje kupujete te stvari ?
_________________
2023/24: Turracher,Nassfeld,Kope,MB/Areh,Katschberg,Kals-Matrei,Tuxertal-Zillertal,Sillian
2022/23: Krvavc,Gerlitzen,BKK,Kope
2021/22: Moelltal,Krvavc,Kope,MB/Areh,Višarje,Zoncolan,BKK,Turracher,Gerlitzen,(Speier/Groß/Ain)eck,Piancavallo,SanPellegrino
2018/19: Gerlitzen,Nassfeld,Rogla,Turracher,BKK,SanPellegrino,Obereggen,Canazei,Arabba,Civetta
2017/18: Flachau,Eben,Filzmoos,Schladming,Katschberg,Krvavc,Rogla
2016/17: Gerlitzen,Kronplatz,Alta Badia,Arabba,Marmolada,Krvavc,Rogla,Kr.Gora
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
StarGazer
PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2023 3:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Ned Jan 2010 13:43
Prispevkov: 124


Živjo, prosil bi za kakšen predlog servisa v LJ. Da naredijo tako kot treba...
Hvala:)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja Stran 9 od 10

Kazalo po Smucisca.net forumu » Smučarska oprema » brušenje smuči
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB