Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Smučarska oprema » brušenje smuči

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
 brušenje smuči « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
janez
PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2009 5:33 pm    Naslov sporočila: brušenje smuči Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Čet Sep 2007 21:12
Prispevkov: 226
Kraj: brežice

kako in pod katerim kotom se brusijo smuči ?
sem rekreativni smučar z oceno smučanja na lestvici cca 7 od 1_10
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smitko
PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2009 6:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sob Mar 2006 10:11
Prispevkov: 235
Kraj: mb

od 5 naprej vejo kak se kaj nabrusi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andro_
PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2009 10:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Tor Feb 2006 20:39
Prispevkov: 537


Stranski kot brusim na 88 stopinj, spodnji kot (pri drsni ploskvi) pa okoli 1 stopinjo. Predlagam da si pogledaš filmčke na swixschool, pa ti bo vse jasno. lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Verona
PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2009 6:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Čet Mar 2006 23:18
Prispevkov: 199
Kraj: železniki

Smitko... LEEEPA!
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=CfjGaynWrxw
Sezona 08/ 09: 2 x Mölltal, 46 x Cerkno, 1 x Kranjska Gora, 2 x Krvavec
Sezona 09/ 10: 4 x Mölltal, 3? x Cerkno, 1 x KG
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2009 8:52 pm    Naslov sporočila: Re: brušenje smuči Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

janez je napisal/a:
kako in pod katerim kotom se brusijo smuči ?

Pod kaksnim kotom? Pod takim, kot ti pase. Te stvari niso ravno standardne, ampak precej odvisne od posameznika. Jaz jih recimo na 0.5 (ploskev) in 4 oz. 86 za stranski. Nekaterim taksne stvari pasejo, nekaterim ne. Tista "standardna" za rekreacijo naj bi bila pa tam okoli 1 za ploskev in 3 oz. 87 za stranski kot.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 4:55 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Meni tele stopinje niso čisto nič jasne. 86 oz. 87 stopinj najbrž pomeni, da je vertikala zamaknjena za 3-4 stopinje navznoter (v ostri kot), ampak od česa: od navpičnice, od pravokotnice na ploskev, od pravokotnice na spodnjo ploskev brušenega ali nebrušenega robnika...

Tista 1 stopinja mi je še manj jasna. Najbrž se brusi glede na površino flehe. V katero smer?

Me prav zanima, kako se poznajo te stopinje. Bi človek sploh občutil razliko, če bi brusil kar običajnih 90 st.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 8:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Najprej o stopinjah... Pri ploskvi je glede na povrsino mase in to proti vrhu smuce. Se pravi ce smuco polozis na sneg, je robnik "zavihan" navzgor za 1 stopinjo. Stranski kot pa je 3 stopinje od vertikale proti centru smuci. Ufff... tole je malce bolj komplicirano razloziti kot sem si mislil Vseeno pa upam, da je sedaj vsaj na priblizno jasno.
Drugace pa ce se pozna... sploh kot na ploskvi se zelo pozna. Tista 1 stopinja je ogromno... zares je ogromna razlika ze med recimo 0.25 in 0.5 in taksno razliko bo opazil tudi nekdo, ki ni ravno najboljsi smucar. Edina razlika bo, da ne bo vedel, zakaj mu smuci iznenada ne pasejo, ali pa mu sedejo bolj kot prejsne Pri stranskih kotih razlika ni tako opazna, se pa vseeno pozna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mdolzan
PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2009 11:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sposoja si smuči od bloškega smučarja
Sposoja si smuči od bloškega smučarja

Pridružen/-a: Ned Sep 2008 23:13
Prispevkov: 95


Živijo,
načeloma je za resne rekrativce najbolje pustiti spodnjo ploskev nedotaknjeno. Najbolj pomembno je, da je drsna masa izravnana, da ne prihaja do ostrih preskokov. Če ploskev ni izravnana se bolj pogosto ljudje zatekajo k "temu" 1 stopinjskem kotu drsne ploskve. V primeru tega kota ki gre pri prenosu iz ene kante na drugo. Pri večanju tega kota je prehod v zavoj bolj mehak. Vendar se stvar zakomplicira, ko ljudje hočejo voziti večje naklone. Tam pa te ta kot udari nazaj (nariši si kote pa ti bo jasno zakaj). Načeloma se sredinski del smučke pusti na 0. Repe ter nos smučke pa nekje na 0.5..(repi ter nos smučke mora obvezno "nežno prehajati iz ene strani na drugo, čene je lahko hitro kakšen "katapult)).je pa zelo odvisno tudi kakšen radij smučke,...
Pri stranskem kotu pa spet, Bolj ostri koti proti 85 st. so neprimerni za recimo slabše - neizkušene smučarje, ki ne delajo globljih nagibov na "kanto" ker recimo v takem primeru smučka sploh ne "zagrabi" in ima tak smučar občutek, da mu en "drek primejo". Včasih je razlog temu tudi neprimerna sila s katero smučar pritska na robnik( kanta mora najbolj "prijeti v območju pancarja, če tam ne režemo noben kot ne pomaga). Zelo važna je torej izbira primerno trde smučke. Poleg tega je večji kot tudi bolj občutljiv na bljižnja srečanja s kamni,...
Obratno pa ravno tako velja, da če kot ni dovolj oster, smučar pa večinoma z veliko silo ter velikim naklonom "tera" mu preprosto premajhen kot...recimo 90 stopinj ne "pusti" varno peljati po smučini, ker prehitro naleže na kanto. Komur ni jasno naj si malce nariše. Če bo kakšen interes bom probal skicirat ob priliki.

Tolk z moje strani

LP Martin
_________________
s kante na kanto...:-)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rupa
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2009 1:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Čet Mar 2008 19:14
Prispevkov: 59


Jst ponavadi brusm za vse kot 88 stopinj, razn če ma kdo kakšno posebno željo. Spodnji roba pa 0,5 po sredini oz. 1.0 na repih oz. krivinah, pa mislm da je še najbolš za rekreativce. Drugač pa vsako tele ma svoje vesele.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2009 3:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

Mdolzan tole si tako nabluzil s tistimi večji in manjši kot, da če ne bi pj že prej povedal, v katero smer se merijo ti koti, ne bi bilo nič jasno.

Pojma nimam, kako meni brusijo smučke, nikoli me ni še noben vprašal za kot (niti dverbnik, Strel, Igorsport...). Vem le, da imam vsakič, ko imam smuči novo nabrušene par dni problem s kontrolo smuči.

Tisti koti pa po moje vseeno ne morejo biti posebno pomembni. Za tistega na flehi bi mogoče še lahko rekel, da ima smisel, da je malo bolj umaknjen iz ravnine, da ti robnik ne prime sam med vožnjo po flehi. Ampak 0,5 stopinje! Ima to sploh kakšen vpliv glede na neravno podlago, različne naklone brega itd. Za stranski kot pa še težje vidim pomen. Če zbrusim stranskega za -3 in spodnjega za -1 se je kot zmanjšal iz 90 na 88. Tako majhna razlika v kot kline nima omembe vrednega vpliva na prijemanje. Večji vpliv bi lahko imel spremenjen naklon robnika, ampak ali je kdo pri tako dinamičnem športu sposoben nastavljati smuči absolutno in ne glede na efekt, ki ga nastavek ima. Če pojasnim: ko delam zavoj nastavim robnik in smučko obremenim. Po potrebi potem dodajam in odvzemam naklon in obremenitev (pri dobrih smučarjih seveda domala nezavedno s stalnimi minimalnimi popravki). Najbrž noben ne reče: zdajle bom naredil zavoj, smučko moram glede na razmere nagniti za 20 stopinj. O šit, nabrušena je bila na 89 namesto na 87 in sem se zato zaletel v drevo.

Ker vam verjamem, da je razlika občutna in ne gre le za idejo bi res bilo dobro enkrat preizkusiti enako smučko brušeno na različen kot. Če bo kje takšna prilika, sem takoj zraven.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mdolzan
PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2009 4:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sposoja si smuči od bloškega smučarja
Sposoja si smuči od bloškega smučarja

Pridružen/-a: Ned Sep 2008 23:13
Prispevkov: 95


Marko sam si si podal odgovor "vsakič, ko imam smuči novo nabrušene imam par dni problem s kontrolo smuči."
Nočem biti nesramen vendar očitno si nezahteven smučar, ki pa kljub vsemu občuti razliko! Boš moral malce bolj ofenzivno pristopiti k brušenju smuči. Če želiš resno smučati ter ob tem napredovati si ne moreš privoščiti, da se po vsakem servisu smuči loviš, ker so smučke "razštelane". Vedno velja, da morajo smuči tam kamor želiš ti ne kontra! in če se po vsakem servisu nekaj dni "loviš" boš počasi moral ugotoviti kakšne nastavitve ti ustrezajo. Poleg tega s tem dejansko veš tudi kaj ti je "majster" naredil. Če si dal točna navodila kaj hočeš in stvar ne dela tako oz. enkrat ja enkrat ne pač neseš nazaj in ZNORIŠ-menjaš serviserja!

S temi koti dejansko spreminjaš naklon robika.
Upoštevaj moj nasvet ter si skiciraj smučko ter oba kota pa ti bo postalo jasno.
je pa dejstvo, da stranski koti najbolj pridejo do izraza pri carvanju.
Seveda daleč od vseh kotov je najbolj pomembno, da je drsna ploskev izravnana ter, da so robniki ostri ter razigljeni.
Ostalo pa je kolega Rupa opisal....


LPM

p.S mogoče pa ti na servisu vsakič podtaknejo druge smučke....
_________________
s kante na kanto...:-)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rupa
PrispevekObjavljeno: Sre Okt 21, 2009 5:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Čet Mar 2008 19:14
Prispevkov: 59


Glih po servisu ne bi smel imeti probleme s kontrolo smuči. Enim, ki ne smučajo skozi celotnen zavoj po robniku, je bolje da se razbrusi krivine in repe smuči z gumico.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borgul
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 22, 2009 12:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Dec 2006 16:27
Prispevkov: 53


Po brušenju res ni nobenih problemov s kontrolo. Osebno si brusim sam, in po 2-3 smučanjih (beri 9-16 težkih prog) je potrebno robnike brusiti!!! Kot izbereš kot ti ustreza, oz. kot si navajen. Pri meni je to 87 stopinj in 1 na drsni ploskvi.
_________________
Sezona 05/06: 33
Sezona 06/07: 34
Sezona 07/08: 35
Sezona 08/09: 40
Sezona 09/10: 11
Sezona 10/11: 15
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rupa
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 22, 2009 5:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Čet Mar 2008 19:14
Prispevkov: 59


jst tud ponavadi po parih dneh smučanja nabrusm, amapak sam tok da dobi spet ostrino. 2, 3 potegneš pa je spet ku nož. Pa še tok dle časa ohranš robnike pr življenju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 22, 2009 11:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2833
Kraj: Ljubljana

mdolzan je napisal/a:
Marko sam si si podal odgovor "vsakič, ko imam smuči novo nabrušene imam par dni problem s kontrolo smuči."
Nočem biti nesramen vendar očitno si nezahteven smučar, ki pa kljub vsemu občuti razliko! Boš moral malce bolj ofenzivno pristopiti k brušenju smuči. Če želiš resno smučati ter ob tem napredovati si ne moreš privoščiti, da se po vsakem servisu smuči loviš, ker so smučke "razštelane". Vedno velja, da morajo smuči tam kamor želiš ti ne kontra! in če se po vsakem servisu nekaj dni "loviš" boš počasi moral ugotoviti kakšne nastavitve ti ustrezajo. Poleg tega s tem dejansko veš tudi kaj ti je "majster" naredil. Če si dal točna navodila kaj hočeš in stvar ne dela tako oz. enkrat ja enkrat ne pač neseš nazaj in ZNORIŠ-menjaš serviserja!

S temi koti dejansko spreminjaš naklon robika.
Upoštevaj moj nasvet ter si skiciraj smučko ter oba kota pa ti bo postalo jasno.
je pa dejstvo, da stranski koti najbolj pridejo do izraza pri carvanju.
Seveda daleč od vseh kotov je najbolj pomembno, da je drsna ploskev izravnana ter, da so robniki ostri ter razigljeni.
Ostalo pa je kolega Rupa opisal....


LPM

p.S mogoče pa ti na servisu vsakič podtaknejo druge smučke....

OK, če ti praviš, da čutiš razliko v naklonu 0,5 stopinje... Jaz jo po moje ne, nisem pa še nikoli primerjal enakih smuči, ki bi se razlikovale samo v pol stopinje naklona.

Se mi zdi, da je ravno obratno, kot si ti napisal. Torej, da sem zelo zahteven smučar, ki pa ne občuti razlike. Glede mojega napredovanja je pa tako, da sem v teh letih in na tem nivoju, da bom zadovoljen vsako leto, ko ne bom kaj bistveno nazadoval.

Po brušenju imam najbrž nekaj dni težave zato, ker pač nisem vajen sveže brušenih smuči in ne zato, ker bi bile slabo nabrušene. Smuči brusim zelo redko (1x na recimo 15 dni),ker mi tako ustreza, ker mi tudi v tem primeru čisto dovolj grabijo, če le nisem lenaril celo jesen. Ker jih brusim tako redko bom tudi težko kaj prida eksperimentiral. Mislim pa, da mi en Verbnik ali pa Igor nabrusita smuči veliko bolje, kot ste si jih vi mladci sposobni nabrusiti v domači garaži.

Glede tistih rizbic pa ne vem, kaj naj bi mi postalo jasno, če stvar narišem. Govor je mamreč o stotinki milimetra.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja Stran 1 od 10

Kazalo po Smucisca.net forumu » Smučarska oprema » brušenje smuči
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB