Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Splošno o smučanju » Najbolj nevarno smučišče

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 Najbolj nevarno smučišče « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
BoziceK
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2012 9:42 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 12:39
Prispevkov: 627


10m od proge jim pa res ni treba zaščitit vsekega drevesa.
V tistem odseku proge, kjer se je zgodila nesreča pa res nevem kje je ta fant dobil drevo.. razen če je zelo postrani "prinorel" nevem.. če te tam razkanta letiš lahko sam po progi dol...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
aldor
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2012 11:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Apr 2010 18:28
Prispevkov: 56


Največja nevarnost so pomoje velike razlike v hitrosti med smučarji na posameznih progah/velike razlike v znanju smučanja. Mislim, da bi se dalo veliko tega potenciala za nevarnost zmanjšat, če bi se poslalo smučarje na tiste proge, ki so primerne za njihovo znanje in izkušnje. Namreč tako, da bi smučarski centri forsirali imidž posameznih prog; recimo ta je izključno za učenje smučanja; ta je za tiste, ki že imajo nekaj sezon za sabo; ta je ponekod zelo strma in pogosto ledena, primerna samo za smučarje z dolgoletnimi izkušnjami ipd. Tako da bi morda malo prestrašili začetnike, da se ne bi niti poskušali podajat na kako Jurgovo (kjer recimo opažam velik procent tistih, ki mu niso kos in so samo stoječe ali počasi premikajoče se ovire). Enako bi tudi lahko blagi opisi spodili karverje s položnih prog, kjer zaradi njih nastajajo nenormalne razlike v hitrostih. Take enostavne, a slikovite opise bi lahko dali zraven karte v obliki brošurice ali kar samo leafleta. Tudi kaka dodatna opozorilna/grozilna tabla na smučišču ne bi bila odveč. Očitno modro/rdeče/črno ni dovolj, mogoče bi opis bolj pomagal.

Da to glede imidža ni samo prazna beseda, sam vidim na primeru Loma v Cerknem in Jurgova na Rogli. Obe smučišči imata podobno bolj družinsko klientelo, obe progi približno enako zahtevni, ampak pri prvi sem opazil, da je deležna kar nekakega strahospoštovanja, druga pa je "mus": nekaj kjer pač moraš smučat, če greš na Roglo. Posledično vidim na Lomu opazno manjši procent tistih, ki nanj ne sodijo, oziroma imam večji občutek varnosti kljub visoki povprečni hitrosti udeležencev.

Seveda se bodo vedno našli neustrašni hokejisti in pa okoli počasnih smučarjev namesto kolov vozeči veleslalomisti. Tukaj pa bi morali vskočiti nadzorniki in biti mnogo bolj aktivni, kot je že nekdo pred mano omenil.

Tista nesrečna Brdo 7 pa se meni zdi tipičen primer, kamor prehitri/predobri smučarji ne sodijo. Namreč tipični smučar na tisti progi ima z njeno strmino toliko opravka, da ga v njenem izteku dovolj neumen dober smučar prehiti z nenormalno večjo hitrostjo. Kar zmrazi me, ko vidim, kako na tesno gre včasih tam doli. (vem, da tisti fant ni umrl na tak način, to nima zveze z njim)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Damjan-doc
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2012 11:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sre Nov 2005 23:31
Prispevkov: 370


aldor je napisal/a:
Tako da bi morda malo prestrašili začetnike, da se ne bi niti poskušali podajat na kako Jurgovo Take enostavne, a slikovite opise bi lahko dali zraven karte v obliki brošurice ali kar samo leafleta. Tudi kaka dodatna opozorilna/grozilna tabla na smučišču ne bi bila odveč. Očitno modro/rdeče/črno ni dovolj, mogoče bi opis bolj pomagal.



Morda malce hecno in ironično, ampak brošurce, ne vem koliko bi pomagale...tole bi še najbolj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aldor
PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2012 11:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Apr 2010 18:28
Prispevkov: 56


No, mogoče sem res malo preveč naivno zastavil zadevo, ampak naprimer: zadnjič na Starem vrhu sem prebiral vsa tista silna opozorila o neverjetno strmi vlečnici Raufenk, in sem se še sam malo obotavljal, čeprav sem res že stari borec, kar se tiče smučanja.
Če bi bil kak zelenec, bi se najbrž obrnil, in si prihranil kako kotaljenje po trasi vlečnice navzdol.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borci
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 12:01 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Pon Jan 2007 11:37
Prispevkov: 132


BoziceK je napisal/a:
10m od proge jim pa res ni treba zaščitit vsekega drevesa.
V tistem odseku proge, kjer se je zgodila nesreča pa res nevem kje je ta fant dobil drevo.. razen če je zelo postrani "prinorel" nevem.. če te tam razkanta letiš lahko sam po progi dol...


V tujini zaščitijo z mrežami ,pri nas pa to itak ni potrebno,važno da jamrajo kako slabo sezono imajo.
Pa če pomisliš ,da na smučeh ni problem doseči brzino 80km/h ti je vse jasno kaj se lahko zgodi.

Svetovni pokal pa naj bo slalom ali VSL zaščitijo z dvema mrežama vzdolž cele proge,Za turiste ,pa ni potrebno nobene zaščite.???

Sicer bi bilo v pri nas verjetno varneje ,če smučišč ne bi ratrakiral naj pustijo vse razrito z grbinami ,bi se ljudje vsaj počasneje vozili.....,pa tudi med grbinami bi se verjetno prej ustavil,kot na umetnem snegu ,ki že popušča in spremeni strukturo v nekaj zelo drsečega.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
H2o
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 12:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Pon Dec 2006 22:18
Prispevkov: 398


@aldor, menim, da si dal kar dobre predloge. Tudi meni so se porajale ideje, da bi imeli za proge nekakšne 'kvalifikacije', da bi videl, ali sploh lahko smučaš tam. Tako vidiš na strmi progi, kjer se avtomatsko dosegajo večje hitrosti, mamo s 4-letnikom in ne veš, kdo je bolj preplašen.

Poleg tega marsikdo avtomatično krivi smučarje, ki vozijo hitreje (ob dobri tehniki, kondiciji) - češ, kakšni norci, kje je pa varnost.. Pogosto ravno taki menjajo svojo 'špuro' smučanja brez da bi pogledali, ali je morda kdo za njimi in bi ga s tem ovirali, bog ne daj, povzročili nesrečo. Seveda je po njihovo v taki situaciji itak kriv tisti, ki je bil odzadaj in je seveda 'neumno divjal' ..
_________________
22/23: 2x
21/22: 49x
20/21: 11x
19/20: 36x (čista jeeeba)
18/19: 59x
17/18: 50x
16/17: 49x
15/16: 56x
14/15: 51x
13/14: 28x (žled)
12/13: 55x
11/12: 56x
10/11: 50x
09/10: 82x
08/09: 45x
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hrošč
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 11:22 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sob Okt 2007 9:43
Prispevkov: 494


borci je napisal/a:
BoziceK je napisal/a:
10m od proge jim pa res ni treba zaščitit vsekega drevesa.
V tistem odseku proge, kjer se je zgodila nesreča pa res nevem kje je ta fant dobil drevo.. razen če je zelo postrani "prinorel" nevem.. če te tam razkanta letiš lahko sam po progi dol...


V tujini zaščitijo z mrežami ,pri nas pa to itak ni potrebno,važno da jamrajo kako slabo sezono imajo.
Pa če pomisliš ,da na smučeh ni problem doseči brzino 80km/h ti je vse jasno kaj se lahko zgodi.

Svetovni pokal pa naj bo slalom ali VSL zaščitijo z dvema mrežama vzdolž cele proge,Za turiste ,pa ni potrebno nobene zaščite.???

Sicer bi bilo v pri nas verjetno varneje ,če smučišč ne bi ratrakiral naj pustijo vse razrito z grbinami ,bi se ljudje vsaj počasneje vozili.....,pa tudi med grbinami bi se verjetno prej ustavil,kot na umetnem snegu ,ki že popušča in spremeni strukturo v nekaj zelo drsečega.

No, to da v tujini bolje zascitijo ali drevesa ali prepade, pac ni res. Seveda se to razlikuje od smucisca do smucisca, ampak za posplosevati ni. Sem videl veliko nevarnih odsekov, situacij, nezascitenih in to na velikih mondenih smuciscih. V Ameriki npr. ponekod se zapiral nimajo na sedeznicah..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pj
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 11:34 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 9:43
Prispevkov: 737
Kraj: Malo tu, malo tam

Da o rednih voznjah s sankami in ratraki po sredi smucisca niti ne govorim.

Glede taksnih in drugacnih opozoril, pa sem preprican, da bi naredila zgolj vec skode kot koristi. Sicer osebno tega ne razumem, ampak na zalost se je potrebno sprijazniti, da hudo velik procent ljudi zeli na vsak nacin presmucati najbolj strmo progo, progo po kateri poteka svetovni pokal itd., pa tudi ce je posledica 5 zlomov in polet s helikopterjem do bolnisnice. Vazno je, da se lahko doma hvalijo, da so po riti pridricali dol po recimo Streifu.
In table z mrtvaskimi glavami, opozorila o izredno nevarnih razmerah itd. bi to zeljo po idiotskem dokazovanju zgolj podzgala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kokekec
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 3:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sre Dec 2010 8:48
Prispevkov: 37


Ni nevarnih smučišč, so nevarni smučarji. In kdo so to? Tisti, ki se ne morejo prilagoditi razmeram. Tukaj je polno komentarjev o varnosti, ki izkazujejo nestrpnost, ali so smučišča premalo zaščitena ali so drugi smučarji prepočasni, premalo predvidljivi, dobri smučarji pa (smo, kajne) itak nenevarni. Vse je narobe samo naše želje so pa edine prave. Pa nismo Slovenci kakšna ekskluzivna posebnost topogledno, se pa definitivno pozna različna stopnja kulture v različnih predelih alp. Zato že več let podnevi (z redkimi izjemami) na smučam v Sloveniji in bližnji okolici.

Med vsemi nevarnimi smučarskimi izkušnjami pa moram definitivno izpostavit nočno na Starem Vrhu. Letos sem bil tolikokrat, da lahko rečem da se scena res razlikuje od dneva do dneva, samo takrat ko je najbolje je za moje pojme še vedno na meji znosnega. Spet, zelo malo ima to veze s smučiščem, zelo veliko pa s smučarji.

Sedaj pa še malo podrobneje o nekaterih vaših idejah. Najbolj me je zbodla tista o zaščitenosti prog za tekmovanja in zaščitenosti naših prog. Ne glede na znanje, bi moral imeti vsak rekreativec, ko se postavi na vrh kake WC proge in bi začel razmišljat o tem da bi do konca naredil 50 zavojev po robniku zelo velik rešpekt do tekmovalcev in vsem bi moralo biti jasno, da smučišča za rekreativce niso niti približno namenjena temu, da bi oponašali tekmovalce. Poleg tega so izven tekem to popolnoma normalna smučišča, brez posebnih zaščit. Če je za robom smučišča gozd se zdi meni normalno, da smučarji temu dejstvu prilagodimo smučanje in s tem stopnjo tveganja. Seveda je prav, da se zaščitijo kake bolj skrite nevarnosti, ampak v splošnem je zaščite v krajih z višjo kulturo na smučišču manj kot pri nas. Eno najbolj antipatičnih smučišč so mi Višarje in kako je tam? Kolikor se spomnim je vse okol polno mrež in blazin, med vsemi drsalci pa polno ljudi, ki (verjetno tudi zaradi mrež) iščejo svojo končno hitrost. Zaščita, tako osebna kot smučiščna je samo potuha za nekulturo.

Potem še tale mit o umetnem snegu, ne samo da je tudi umeten sneg lahko zelo različen od umetnega, tako kot redko dvakrat pade enak naraven sneg, ampak po tem ko se ga nekajkrat predela nima več veze od kje je sneg prišel ampak samo kakšna je pozicija smučišča kakšne so temperature in vlaga ter seveda kako in kdaj ga meljejo in stiskajo. In na takem, večrat predelanem snegu večinoma smučamo. Na tem področju se mi zdi da je znanje in tehnologija v zadnjem času močno napredovala, tako da je s tega stališča smuka varnejša kot nekoč. Kolikokrat še vidite prozorne ledene plošče, ob vsaj približno zimskih razmerah, ki so bile stalnica moje mladosti. Ali pa res ogromne kupe težkega snega?

In na koncu še o obnašanju smučarjev, kjer bom verjetno naletel na največ kritike. Izhajam iz tega, da smo vsi udeleženci enakovredni, ne glede na znanje, starost, razpoloženje, želje. In dejstvo je, da se različno obnašamo in da se moramo vsi podredit nekim pravilom. To, da se mora prilagoditi močnejši šibkejšemu se mi zdi povsem naravno pravilo, tisti z več znanja mora gledati na počasnejše kot na tiste, ki znanje šele osvajajo, ne pa kot na oviro. Kam pa pridemo s segregacijo? In zlasti še pri učiteljih z vrstami. Kako ste se pa vi naučili smučat? Ali ni želja vsakega izmed nas, da bo na smučiščih čim večji delež smučarjev, ki znajo smučat. Ko vidiš vrsto enostavno prekineš kar si počel, upočasniš, probaš prebrat njihovo gibanje, se jim ogneš kolikor se da, če se ne da drugače varno to storit upočasniš na njihovo hitrost in počakaš da bo varno. Konec debate. Še zlasti pri odnosu do vrst otrok in družin z otroci, se vidi ogromna razlika v kulturi tu ali pa 300km stran. Če otroka zanima nek zahtevnejši teren in ga je sposoben presmučat ne vem kdo ima pravico mu reči da ne sme tam vozit, ker je prepočasen. Ste se vi vsi naučili na terenih, kjer lahko spustiš od vrha do konca? Seveda rabijo otroci tudi kakšen izziv, da se kaj naučijo. In v kulturnih krajiih so take vrste in družine deležne kvečjemu občudovanja. Tukaj si pa ovira že, če se ustaviš lepo na robu smučišča, vedno se najde kdo, ki je ravno tam planiral svoj zavoj in te prekolne, ko pelje par cm od tvojih dil. Ta miselnost, da je smučišče osebni poligon vsakega posameznika, da morajo vsi smučati tako kot si on predstavlja vodi v nevarne situacije, še tako dober in izkušen smučar ne more predvidet celotnega dogajanja na smučišču in ne more smučat tako, kot bi lahko na praznem smučišču zato se mora PRILAGODITI in njegova naloga je da poišče terene, kjer bo lahko varno počel tisto, kar si želi počet, ne pa zahtevati, da vsi ostali prilagodijo, da bo on počel to tam, kjer mu paše. To, da nekdo misli da lahko zato, ker ima dobro kontrolo nad smučmi planira 2m razdaljo pri 40km/h razlike v smučanju ni dober smučar, ker ne upošteva faktorja nepredvidljivosti. Večja kot je gostota nižja mora biti hitrost.Zelo všeč mi je vedno primerjava s cestami. Imamo avtoceste in imamo cone 30km/h. Imamo prometne konice in prazne ceste. Vsemu temu se moramo prilagodit. In imamo 10 FIS pravil. In ljudi, ki neupoštevajo pravil varnega prehitevanja je pri nas mnogomnogo več kot tistih, ki neupoštevajo pravil varnega prečkanja ali zaustavljanja. Drugače kot z upoštevanjem pravil, informiranjem, izobraževanjem in tudi kaznovanjem kršiteljev ne gre. Niakor se pa ne morem strinjat da se z opozorili ne da nič narediti. Verjamem da je zoprno ljudi odvračat od nečesa za kar si jim zaračunal, samo nekdo mora prevzet odgovornost za izobraževanje smučarjev. Tudi v interesu žičničarjev mora biti, da so na smučišču odgovorni smučarji, tako da se mi zdi, da je mnogo premalo izobraževalnih tabl (ne le prepovedi) ob smučišču, na napravah, avdio sistemi so popolnoma neizkoriščeni v ta namen. V šoli tudi nihče ne govori o kulturi na smučiščih, mediji itak pobirajo samo senzacionalne novice, če majo pa fotri in mame zgrešeno smučarsko kulturo pa itak bolje da otrok ne učijo smučat.

Da ne bom predolg odpret je treba glave in se probat postavit tudi v kožo drugega kdaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Frenk
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 7:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 21:52
Prispevkov: 558
Kraj: Šoštanj

Še so pametni ljudje (in smučarj)
LP Frenk
_________________
2019/2020
3 Saalbach, 14 Rogla
2020/2021
12 Rogla
2021/2022
13 Rogla
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Charlie Uno
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 8:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Sob Nov 2008 18:09
Prispevkov: 327


kokekec, absolutno se strinjam z vsem napisanim.
Zlasti s tistim, da morajo močnejši ter tisti z več znanja paziti na šibkejše ali manj vešče. In ostalo je kultura, bonton, kakor povsod drugje v življenju med ljudmi, ne pa navadni darvinistični boj za obstanek.
Prepričan sem, da bi se tudi ti z mojim razmišljanjem. Ko sem omenil učiteljske vrste, sem mislil na ustavljanja ne povsem pri robu, razpotegnjenost vrste skoraj po celotni širini, smučanje v vlakcih od roba do roba v dvojnem ali celo večkratnem cikcaku, tako, da resnično ni možno povsem varno odsmučati mimo njih naprej. Že od vsega začetka je potrebno poučevanje tudi o varnosti ter opozarjanja na prežeče nevarnosti. Z zgledom, ne samo s pridigo. Nič ne velja otročajem predavati o prečkanju ceste na prehodih, če se sami tega ne držimo. Imajo še zelo zmogljive možgane ter zanjo dobro opazovati. Od vsega začetka se morajo naučiti vse o varnem obnašanju na smučeh; če sami ne bodo pazili nase, drugi to zelo težko nadoknadijo. Povsod v življenju je tako.
Kar pa se tiče (pre)težkih prog - strinjam se, da samo vedno večje zahteve prispevajo k napredku. Ampak potrebna je tudi ustrezna podlaga v znanju in izkušnjah. Majhne stopnice vodijo k napredku, prevelike lahko v nesrečo, vsekakor pa ne k užitkom. Ne gre, da bi kupil majhno jadrničko, še GPS navigacijo, hitro na osnoven tečaj jadranja, nato pa juriš čez Atlantik. Počasi, z veliko dela bom morda nekoč lahko tudi to dosegel.
Verjetno je bistvo smučarije v tem, da uživamo ter jo imamo zato radi. Mora pa biti vedno prisotno tudi zavedanje o nevarnostih ter razmišljanjem o tem, kje se lahko nam, ali pa komu drugemu, kaj zgodi.
Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nikolaj
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 9:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Čet Feb 2007 17:09
Prispevkov: 133


Jaz se držim predvsem dveh pravil.

1. Na smučanje grem čim prej, ponavadi so tam do 9.30 ali pa 10.00 proge toliko prazne, da imam, če mogoče kakšno minutko počakam, praktično celo smučišče zase.

2. ko se začne polniti, pazim na počasnejše, saj smatram, da so slabši smučarji od mene, torej šibkejši. Prav tako pa imam ves čas ene oči še na hrbtu, saj so tudi hitrejši od mene, ki jih ne želim ovirati oz. če so kamikaze (hitrost brez kontrole) me lahko pošteno poškodujejo če me zadenejo. Ustavljam se pa izključno na robovih in to na preglednih delih, seveda se prej prepričam, da lahko to storim ne da bi postal ovira za mano vozeče.

Precej mi je dalo misliti, ko sem enkrat smučal z vklopljenim GPS-om, in so bile hitrosti 80 km/h +, pa je bilo smučanje popolnoma kontrolirano.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Triglavski
PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 9:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Čet Feb 2012 18:00
Prispevkov: 56


Ta prispevek je res 1a.VSI se moramo zamisliti nad tem kar je kokekec napisal.Res se vidi,da si o temi razmislil in se vanjo poglobil.Vsekakor to "pravilo" mocnejsi-sibkejsi velja kot povsod drugod.
_________________
Srecno
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2 Stran 2 od 2

Kazalo po Smucisca.net forumu » Splošno o smučanju » Najbolj nevarno smučišče
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB