Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Ostale države » Španija/Andorra

Objavi novo temo  Odgovori na to temo
 Španija/Andorra « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 20, 2005 12:58 pm    Naslov sporočila: Španija/Andorra Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Ali ima kdo izkušnje s smučarijo v Španiji (Pireneji, Sierra Nevada) ali Andori? Pred mnogimi leti je Andoro v zimskih katalogih ponujal celo Kompas, zdaj pa že dolgo ne več. Kolikor lahko spremljam preko interneta, bi tam lahko bila smučišča po mojem okusu: veliko je sedežnic (Španci so - podobno kot Italijani - komot in se jim očitno ne da ubijat po vlečnicah ), vreme v glavnem lepo, proge večinoma srednjetežke avtoceste, dosti zasneževanja. Smučišča v Španiji so v glavnem manjša do srednje velika, medtem ko se Gran Valira v Andori s svojimi 193 km prog lahko primerja z večjimi francoskimi smučišči. Link: http://www.grandvalira.com/gv/home.aspx?lang=4

Aja, kaj mi je še všeč v omenjenih državah: na veliko gradijo nove proge in žičnice, pa tudi povsem nove smučarske centre. Da ne bom vedno dajal za zgled samo Avstrije ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baltic
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 20, 2005 1:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 13:00
Prispevkov: 641
Kraj: Kranj

A to je cela država pozidana z smučišči?Ker andora je kokr jest vem velka nekak kot Lichstein,Luxsenburg,malo večja od Monaka?

Pr ns pa se penjo,če nardijo eno žičnco kaj šele da bi eno visokogorsko skupino al pogorje žrtvoval...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
zelenec
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 20, 2005 3:24 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 14:17
Prispevkov: 192


Citiram:
Aja, kaj mi je še všeč v omenjenih državah: na veliko gradijo nove proge in žičnice, pa tudi povsem nove smučarske centre


Ha, ha men pa jasno ne...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dalojee kooš
PrispevekObjavljeno: Čet Okt 20, 2005 7:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Čet Sep 2005 13:09
Prispevkov: 457


Men pa odvisn kuko oz. kok bodo (je) pozidal, če ni pre hudo je to edin prov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2006 3:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Da se še jaz malo pohvalim (če pogledate mojo signaturo, do konca januarja sploh nisem smučal v tujini - to se mi že dolgo ni zgodilo): pravkar sva nazaj iz sončne Španije, skombinirala sva tri dneve ogledov znamenitosti Andaluzije (Alhambra, Gibraltar itd.) in tri dni smuke v Sierra Nevadi. Na hitro: fantazija od smučarije! Krasno vreme, praktično brez oblačka, dovolj snega (nekaj naravnega in nekaj iz 'ta rumenih' topov), dobra preparacija, pretežno sodobne žičnice, malo ljudi (res pa je da sva smučala čez teden, ob vikendih je menda precejšnja gneča). Na negativni strani: kar hude cene, na nezasneženih progah ponekod precej kamenja, precej povprečno stanje izposojenih smuči - ne vem kdaj so robniki nazadnje videli brusilni stroj? No, da ne bo pomote, tri četrtine prog so imele krasen sneg kjer 'kant' nisi potreboval, le na najbolj zvoženih sem jih popoldan občasno pogrešal.

Snežne in vremenske razmere malo spominjajo na Dolomite: lepo vreme, zelo suh sneg (naravni in umetni), izgled smučišča pa najbolj na Francijo. Po moji subjektivni oceni je ponudba prog primerljiva z Val Thorensom (ne s 3 dolinami !!!) ali Ischglom. Da Avstrijci za Ischgl navajajo 200 km prog, Španci pa za Sierro 84 km, je zgolj posledica večje nadarjenosti Avstrijcev za 'farbanje' gostov .

Par fotk za pokušino:




Ne morem pa kaj da ne bi malo pokritiziral svojih preobčutljivih rojakov:

- Ko je temperatura primerna, se zasnežuje dan in noč (ja, tudi med smuko, na odprtih progah in ponekod tudi z obeh strani):


- Topovi na progah so v glavnem fiksni (žirafe in Technoalpini na stebrih), nekaj pa je tudi mobilnih. In mobilni, ki stojijo na progi, so zavarovani bistveno manj kot na Pohorju - nikjer nobene mreže, le nekaj črno rumenih palic in ena blazina, ki pa ne prekrije celega topa. Pa nisem videl da bo se kdo zabil v top in potem tožaril upravljalca ...

- kljub visoki ceni smučarske karte (34 evrov čez teden, 37 za vikend in v času počitnic) parkirnino posebej zaračunajo, in sicer 2.5 evra na odprtem parkirišču na nekoliko nerodni legi, v garažni hiši v centru pa kar 11 evrov! Pa se nihče ne razburja pretirano, ko pa so Pohorci na Arehu računali 300 SIT za parkiranje so nekateri skoraj pretepli redarja, pisali užaljene članke v Večer itd. (mimogrede, povprečni dohodki v Španiji niso bistveno večji od slovenskih, v Andaluziji, ki je druga najmanj razvita provinca, pa verjetno sploh niso večji od naših).

Več fotk pa, ko bo več časa!
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2006 4:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

Slikice iz Sierra Nevade so na Alpinforumu: http://www.alpinforum.com/forum/viewtopic.php?t=15095

Če koga kaj konkretno zanima, lahko tukaj debatiramo. Slikic pa se mi res ne da limat v duplikatu, prosim za razumevanje .
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lenko
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2006 4:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pohorc
Pohorc

Pridružen/-a: Ned Okt 2005 13:34
Prispevkov: 3118


A mogoče veš koliko je bila temp.???zanima me da vem pri kateri stopinji so delali topi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baltic
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2006 5:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pon Sep 2005 13:00
Prispevkov: 641
Kraj: Kranj

Lepo.
A tist kraj na 2 slikci je Pradolanno,je pa za 2100 metrov zlo kopno vse.A je dost blizu morja?Pa na Alpinforumu sm prebral,da majo velik fiksnih žičnic,če sem prav razumem so fiksne tut kabinske žičnice? (nisem lih najboljši v nemščini )
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
morel
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2006 9:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spammer
Spammer

Pridružen/-a: Pon Apr 2005 17:34
Prispevkov: 609
Kraj: Ljubljana - valda

to more bit ene 50-100 km od morja pa računite da je to skor pr giblartarju-zlo bliz je afrika pa puščava. e sploh čudi, da so tm smučišča..no ja sj če so na Etni, pol so tut tle
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
polde
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 15, 2006 9:22 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Ned Nov 2005 9:25
Prispevkov: 352
Kraj: Dunaj

Na Sierra Nevadi sem sicer bil samo poleti, tudi na vrhu Mulahacena (cca 3300 m visoko).
Z vrha se dobro vidi Afrika, (Ceuta, Tanger v Maroku), Gibraltar in seveda vsa Andaluzijska obala. Zračne linije do morja gotovo ni več kot 20 km, po cesti pa je z obale cca 70kilometrov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 15, 2006 9:56 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3437
Kraj: Maribor

@ledenko1: dobro vprašanje, v ponedeljek zjutraj je bilo -9 stopinj, potem pa se je počasi grelo. Topovi pa so delali vse tja do blizu 0 stopinj. Zrak v Sierri je namreč izredno suh (uradni podatek: 23% !!!), zato je nastreljani sneg tudi pri visokih temperaturah še zelo kvaliteten, nikjer nobenega 'pireja' ali luž vode pod topovi, kot sem žal vajen s Pohorja.

@baltic: ja, tisto blokovsko naselje je Pradollano, leži na sončnem pobočju med 2100 in 2400 metri. Tista stran smučišča (leva, če gledaš gor) je precej sončna, zato je pač manj snega, medtem ko je desna stran precej bolj snežena. Vse skupaj je okoli 50 km zračne črte od morja.

Glede žičnic sem napisal, da ima smučišče 6 sodobnih odklopnih sedežnic (dve šest- in štiri štirisedežnice), s katerimi pa se da, če si spreten, prevoziti praktično vse proge. Fiksne sedežnice so namreč hudo počasne (okoli 1.5 m/s), kar je posledica 'spretnosti' povprečnega španskega smučarja . Gondole seveda niso fiksne, imajo eno kar staro štirisedežno iz 70-ih in eno s kabinami za 12 iz srede 90-ih let. Tista za 12 je brez sedežev (kot npr. nekatere na Kronplatzu), štirisedežna pa ima precej zoprn dostop - od konca proge je treba najprej pešačiti vsaj 100 metrov, tudi po stopnicah, v zgornji postaji je potem spet treba uporabti stopnice, skratka . neudobno! Sicer pa v lepem vremeni vedno raje uporabim dobro odklopno sedežnico kot katerokoli gondolo .

@polde: sem ti kar malo 'fovš', midva kljub lepemu vremenu v višinah nisva videla niti španske obale, kaj šele Afrike. V dolini je ves čas ležala plast meglice in nizkih oblakov.
_________________
Sezona 2023/2024: 39 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, 2 x Osojščica, Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Matic
PrispevekObjavljeno: Pet Jan 23, 2015 7:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Admin
Admin

Pridružen/-a: Pet Mar 2005 22:15
Prispevkov: 551


Da malo oživim temo... prejšnji vikend sem smučal na Sierra Nevadi, ker se zadnje čase potikam po Andaluciji. Verjetno trenutne razmere nikogar ne zanimajo posebno, pa vseeno - par fotk (forum je bil izgovor za sicer zelo drago karto ter najem opreme - 45+31 EUR za en dan, sliši se kriminal, čeprav enkrat je bilo vredno) ..




Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Stran 1 od 1

Kazalo po Smucisca.net forumu » Ostale države » Španija/Andorra
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB