Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Avstrija » tragedija v Badu

Objavi novo temo  Odgovori na to temo
 tragedija v Badu « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2005 9:39 am    Naslov sporočila: tragedija v Badu Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2837
Kraj: Ljubljana

Tole pišem, da bi bili drugi še bolj previdni. V Badu se je v soboto ubil slovenski smučar. Zaletel se je v nastreljan kup snega in vrglo ga je v zrak in na glavo in zlomil si je tilnik. Žal mu ni bilo več pomoči.

Jaz sem bil tam v nedeljo, ko še nisem vedel za tragedijo. Že tedaj so se mi zdeli kupi nevarni, saj če si zapeljal v meglico pod žirafo, si dejansko kup samo tipal, pa je bil sončen dan, kaj šele dan prej, ko je bilo tudi nekaj oblakov. Najbolj me pa jezi ta odnos, saj so kljub tragediji v nedeljo na enak način zasneževali in ni bilo nobenih opozoril.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
polde
PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2005 9:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sezuva pancarje na sedežnici
Sezuva pancarje na sedežnici

Pridružen/-a: Ned Nov 2005 9:25
Prispevkov: 355
Kraj: Dunaj

Ja, avstrijci imajo do nesreč na njihovih smučiščih ali v okolici vedno tak pišmevuharski odnos, pa naj gre za Kaprun 2000, plaz v Galturju 1999 ali pa za nesrečo na Mokrinah 1992. Nikoli se ne potrudijo, da bi poiskali krivce. Kot izgleda se v njihovem zimskem turizmu obrača preveč denarja in želijo take stvari vedno nekako spraviti pod preprogo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gaj
PrispevekObjavljeno: Sre Dec 14, 2005 12:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fura slalom med smrekami
Fura slalom med smrekami

Pridružen/-a: Pet Nov 2005 11:45
Prispevkov: 589
Kraj: Ljubljana - Center

tocno to je to, ker imajo toliko prometa da jim po domace dol visi, se posebaj pa imam obcutek, da so se bolj do nas, sepravi ne-avstricev, sicer dosegli nebomo nic, le bolj smo lahko previdni..
_________________
2008/2009=
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
miki
PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2005 11:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3452
Kraj: Maribor

Meni se pa ne zdi da je v Avstriji nadpovprečno dosti nesreč, sploh če upoštevamo število njihovih smučišč, dolžino prog, število prepeljanih smučarjev ipd. Ker nam je blizu in so v nesrečah neredko udeleženi tudi Slovenci, pač nesreče v Avstriji pri nas bolj odmevajo. A res mislite da se v Švici ali Franciji celo leto nič ne zgodi? Seveda se, samo v naše medije nič ne pride.

K konkretni tragični nesreči:
Citiram:
Že tedaj so se mi zdeli kupi nevarni (...) so kljub tragediji v nedeljo na enak način zasneževali in ni bilo nobenih opozoril.
Na kak način pa lahko zasnežuješ iz žirafe, ki stoji sredi proge?! Nikoli še nisem videl druge rešitve kot kup sredi proge. Saj recimo v Kranjski Gori tudi ni nič drugače. Meni je prav lušno zapeljati čez tak kup, če seveda ni previsok in se čez njega vidi. Tudi prejšnjo nedeljo na Kopah sem na Paherniku z užitkom zavijal čez kupe sveže nastreljanega snega, ki prav tako niso bili posebej označeni, ograjeni itd. Saj pa nismo slepi! Sorry, če bi me pri tem vrglo čez enega od njih in bi se razbil, bi to bila povsem moja krivda.

Prav grozljiv se mi zdi ameriški trend, da je za vsako nesrečo na smučišču treba nujno poiskati krivca in ga po možnosti mastno tožiti. Pri tem seveda razlikujem med nesrečo na žičnici, če bom padel na tla ker se bo pretrgala zajla na žičnici bom tudi jaz tožil upravljalca (če bom seveda še živ), in nesrečo na progi. Tu pa je glavnina odgovornosti na smučarju, ne moremo zahtevati od upravljalca da ogradi/zaščiti/označi vsak ovinek, vsak kup snega, vsako ledeno ploščo, skaratka vse kar bi potencialno lahko bilo nevarno.

Spomnim se dilem nekaj let nazaj na Pohorju, mladoletnik je pridivjal čez nepregledno prelomnico in se pod njo zabil v top, ki je stal na progi. Čeprav je top bil za silo zavarovan, je smučar prebil mrežo in se kar konkretno polomil. Takoj je pol Maribora udrihalo čez Branik, ubogi smučar pa 'kao' ni bil nič kriv. Potem pa so nekateri bolj trezno razmišljujoči le postavili obratno vprašanje: kaj pa če bi namesto topa pod prelomnico stal ali celo ležal otrok? Divjak, ki se ni mogel izogniti topu, ker je prehitro pripeljal čez nepregledno prelomnico, se tudi otroku ne bi mogel izogniti. Glede na silo, s katero se je zabil v top, bi otroka najverjetneje hudo poškodoval ali celo ubil. Potem pa bi pol Maribora udrihalo čez mladoletne divjake na smučiščih ...

Torej: smučajmo po pameti, pa se takšne tragedije ne bodo dogajale. In ne pričakujmo, da bodo namesto nas drugi skrbeli za našo varnost!
_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2005 5:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2837
Kraj: Ljubljana

Miki, malo pomisli, preden kaj napišeš, že iz spoštovanja do umrlega. Tale, ki se je ponesrečil, ni bil nek divjak, niti kak neizkušen smučar, pač pa dober smučar v zrelih letih. Meni sicer v nedeljo ni predstavljalo kakšnih večjih problemov, res je bilo celo zabavno, ampak smučajo tudi otroci, starejši, divjaki... Ali naj se kar pobijajo. Postaviti dve žirafi na ožino, tako da moraš zapeljati v snežni oblak in nič ne vidiš, potem te pa preseneti snežni bunker je neumno in lahkomiselno. V času, ko je snega dovolj in temperature cel teden -10 ni nobene potrebe, da se zasnežuje v času, ko je smučišče odprto. Sploh pa naj raje zasnežijo še drugopolovico smučišča, ki še ni odprta, ne pa da bodo tisto zasneževali takrat, ko bo odprta. Pri nas ali v Dolomitih so smučišča bistveno bolje zavarovana. To velja za topove, ovire, križišča, ceste itd.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miki
PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2005 5:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moderator
Moderator

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 13:25
Prispevkov: 3452
Kraj: Maribor

Citiram:
Miki, malo pomisli, preden kaj napišeš
Sem, in to zelo dobro.

Citiram:
že iz spoštovanja do umrlega
Na tem mestu izražam spoštovanje do umrlega in sožalje svojcem - kar pa mi ne bo preprečilo da ne bi imel o zadevi svojega mnenja.

Citiram:
Pri nas ali v Dolomitih so smučišča bistveno bolje zavarovana.
Se povsem strinjam, sploh v Dolomitih so pravi 'fetišisti', kar se tiče mrež, blazin, ograj itd. Gre skupaj z italijanskim karakterjem. V Italiji sem doživel tudi daleč največ zapiranja žičnic zaradi vetra (v Franciji bi pri enaki moči vetra vozili brez pomisleka) ali prog zaradi minimalne nevarnosti plazov. V tem trenutku si upam napovedati - če bo kdaj katera od alpskih držav uvedla obvezno nošenje čelade tudi za odrasle, bo to Italija. Avstrijci in Francozi so bistveno bolj kul, kar se tiče zaščite na progah.

O zasneževanju med obratovalnim časom žičnic lahko nakladamo ure in ure, pa ne bomo prišli do rešitve. Vsekakor pa se strinjam, da ni treba zasneževati ravno tiste polovice proge ki je odprta, če lahko topove obrneš na drugo stran.

Sicer pa, marko, ti si pisal:

Citiram:
Tole pišem, da bi bili drugi še bolj previdni.


Jaz pa:
Citiram:
smučajmo po pameti


Nekako bi rekel da v končni fazi oba želiva isto .
_________________
Sezona 2023/2024: 40 smučarskih dni = 24 x Pohorje, 3 x Rogla, Osojščica, 2 x Krvavec, 1 x Trije Kralji, Klippitz, Salzstiegl, Gitschberg, Plose, Seiser Alm, Tri Cime, Kope.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mark
PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2005 6:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sposoja si smuči od bloškega smučarja
Sposoja si smuči od bloškega smučarja

Pridružen/-a: Sob Okt 2005 11:28
Prispevkov: 68


A bi preživel če bi nosil zaščitno čelado
_________________
Teško je danas biti glup, prevelika konkurencija
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Atomic
PrispevekObjavljeno: Čet Dec 15, 2005 8:55 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Obvlada dile
Obvlada dile

Pridružen/-a: Sre Sep 2005 17:58
Prispevkov: 649


Najbol žalosten pa je da je umrl tisti ki ga jaz poznam R. I. P.
_________________
Live your life

21xsmuču v letošnji sezoni vse Avstrija
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2005 9:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2837
Kraj: Ljubljana

mark je napisal/a:
A bi preživel če bi nosil zaščitno čelado

Mislim da ne-tilnik.


Nazadnje urejal/a marko Pet Dec 16, 2005 11:13 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
PrispevekObjavljeno: Pet Dec 16, 2005 11:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča za mali srpan
Smuča za mali srpan

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 15:00
Prispevkov: 2837
Kraj: Ljubljana

[quote="miki"]
Citiram:

Citiram:
Tole pišem, da bi bili drugi še bolj previdni.


Jaz pa:
Citiram:
smučajmo po pameti


Nekako bi rekel da v končni fazi oba želiva isto .


Miki, nočem polemizirati s tabo, še posebej ker po sedanjih postih vem, da ti sodiš med tiste, ki smučajo po pameti in ker bi potem izpadlo, da jaz zagovarjam pretirane omejitve, ti pa anarhijo. Odgovor sem napisal zato, da ne bi ostali mislili, da se je pač ubil nekdo, ki ne zna paziti in se to nam ne bi moglo zgoditi. Čeprav si tako predstavljamo, je najbrž po tej nesreči še bolj očitno, da se kaj takega lahko zgodi vsakemu.

Glede varnosti pa samo še tole. Smučanje je nevarno in zato je treba nevarnosti zmanjševati (podobno kot na cesti). Jaz sem bil prejšnji teden v Badu in lahko rečem, da bi lahko za varnost naredili bistveno več. Ne gre za tako zasneževanje, kot na Krvavcu, kjer jamramo, da nas moti sneg, ker nam oblaki zakrivajo sonce. Na progi pod 4-sedežnico, ki je namenjena bolj povprečnim smučarjem je bilo na najožjih mestih, pa tudi na nepreglednih mestih, vključenih več topov hkrati na majhnem prostoru, tako da se vožnji skozi prho nisi mogel izogniti. Vidljivost je bila v tem trenutku enaka nič in če nisi pričakoval nevarnosti...Kupi so bili sicer na sončno nedeljo prav zabavni. V bistvu sem dobil idejo, da bi lahko del smučišča namenili takim kupom. Kupi so bili zelo na gosto, ponekod na par metrov, tako da je vse skupaj kar malo spominjalo na vožnjo po grbinah (Podkoren pred leti). Za nas zabavno, ampak kaj pa začetniki? Bilo je še nekaj nevarnosti. Bad ima npr. progo, za merjenje hitrosti. Proga je taka, da sem si jaz uspel izmeriti 78 km na uro, kar je že kar spodobna hitrost, domnevam pa, da bi kdo v želji po še večji hitrosti vzel zalet še pred samim začetkom proge. Problematičen je iztek hitrostne proge, ki ni ločen od ostalega smučišča, iztek je tudi dokaj strm in v nedeljo je bil grbinast, tako da sem se še jaz težko ustavil. Za nameček je le nekaj metrov niže steber žirafe. Jaz sem si brez težav prdstavljal smučarja, ki pridrvi z veliko hitrostjo mimo merilca hitrosti, na grbinah izgubi nadzor nad smučmi in se zaleti v top ali drugega smučarja. Naslednja nevarnost so bili topovi na progi (Kaiserberg). Bilo je kar nekaj nekih novih Leitnerjevih topov, katere sem videl prvič. Topovi so čisto majhni, v bistvu samo 10cm velika šoba, ki bruha vodo in zrak. Postavljeni so pol metra od tal na kovinskih saneh. Nekaj takih topov je bilo sredi smučišča povsem nezavarovanih in ko niso obratovali so bili še večja nevarnost. Na isti 4-sedi nas je presenetila tudi splužena in posipana cesta, ki je prečkala smučišče. Brez kakršnegakoli opozorila. Zaradi podobnega vzroka ravno tako v Avstriji je bil moj prijatelj pred leti ob 2 dni smučanja (imela sva srečo), ki jih je zamenjal z ležanjem po pretresu možganov in kosti.

V glavnem: smučarji oborožite se s previdnostjo, v Avstriji in na smučiščih, katerih ne poznate, še bolj kot doma.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gk
PrispevekObjavljeno: Sob Dec 17, 2005 11:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Ned Avg 2005 21:00
Prispevkov: 158
Kraj: Prlek!

http://novice.siol.net/default.aspx?site_id=1&page_id=31&article_id=131051217202313101&cid=102&pgn=1

Še ena žalostna novica
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ledenko
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 15, 2006 11:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


Zdravo!


Glavno razliko v odgovornosti na avstrijskih in naših smučišči bom poizkusil prikazat z naslednjo anekdoto:

Pred leti smo imeli testiranje snežnih topov v znanem Lechu. V prostem času sva z bratom veselo smučala in pri tem opazila naslednje "čudne" stvari:

- neposredno na smučišču je raslo precej smrek, od katerih niti ena ni bila na noben način zaščitena.
- neposredno na smučišču je stal nezaščiten jeklen steber z snežnim topom.
- neposredno na progi sta stali dve lepi stari pastirski koči, ki sta bili seveda nezaščiteni.
- gledano z vrha je na dnu leve strani smučišča konkreten prepad, ki je zaščiten tako, da je vsakih 50 m opozorilna tabla v treh evropskih jezikih.

Ko sem o tem povprašal g. Manharta, ki je več ali manj lastnik Lecha in eminenca na področju tehnike s smučišč, mi je začuden odgovoril, da oni lahko pripravijo smučišče uporabno in z vsem možnim udobjem, za varnost mora pa poskrbet smučar sam. "Saj ga ne spustim jaz po hribu. Naj bom njegova gardedama?" mi je z nasmehom odgovoril.

Ob obisku naših smučišč je bil ta isti možak izjemno presenečen nad zaščitenostjo naših metuzalemskih naprav. Nikakor mu ni šlo v račun zakaj oblačimo drevje v grde rdeče blazine.


Da ima tak odnos do smučarije celotna Avstrija se kaže v številnih nesrečah in v razpletu številnih sodb, kjer smučarji praviloma izgubijo, pa so krivi ali ne.




lp
Sašo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Stran 1 od 1

Kazalo po Smucisca.net forumu » Avstrija » tragedija v Badu
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB