Nalaganje fotografij na forum
Pomoč pogostih vprašanj  Pomoč pogostih vprašanj   Išči  Išči   Seznam članov  Seznam članov   Skupine uporabnikov  Skupine uporabnikov
 
Registriraj se  ::  Prijava Prijava za pregled zasebnih sporočil   
 
Kazalo po Smucisca.net forumu » Gače » Bela - aktualne informacije 2011/2012

Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 Bela - aktualne informacije 2011/2012 « Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo » 
Avtor Sporočilo
deep impact
PrispevekObjavljeno: Sob Feb 11, 2012 4:51 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Jan 2011 0:36
Prispevkov: 24


Odprta je samo proga B pa še ta je bila danes v takem stanju da je škoda preveč besed. Na vrhu je bilo kot vedno (kadar je snega 20cm al pa 1m) veliko kamenja.
Poleg tega je ponoči zapadlo dobrih 5cm novega snega in so se hitro kupi naredili nariti po progi.
Ljudi je bilo kar nekaj za moje pojme za prvi dan, parkirišče nekje na pol povno, ampak na nobeni vlečnici nisem rabil čakati. Vlečnice delujejo vse (razen zahodna stran) in seveda sedežnica.
Je pa sneg zares močno padal ob 12h-13h, tako da ga bo najbrž še nekaj zapadlo.

Bi pa res lahko odprli tudi levo progo, nekaj so začenjali danes z ratraki ampak naj bi bilo kaj iz tega šele naslednji vikend.

Kar se mene tiče bi bila podlaga na vrhu lahko vsaj malo boljše urejena, saj sem res razočaran s tistim kamenjem vsako leto!
In pa še to, na tisti vlečnici, ki gre od spodaj skoz na vrh je na vrhu zadnih 100m res katastrofalno, vozil sem se dobesedno po travi in še kakšnih kamnih vmes.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ashuf
PrispevekObjavljeno: Sob Feb 11, 2012 6:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Jan 2009 21:48
Prispevkov: 30


Se strinjam s predhodnikom glede proge. Gor sem bil že takoj na začetku, prvi 2 spusti so bli ok, vse ostalo (bil sem do pol 1) pa že razrito, predvsem gornji del.
Ob pol 10 se je pod vrhom že pokazalo kamenje, tako da so tisti del zaščitili s tablo.
Med vlečenjem gor sem opazoval ratrak na levi strani proge, ni pa mi bilo jasno kaj je sploh delal?

Zanima pa me, kaj je z Vrhom, to je tista proga na drugi strani hriba? Pred cca 10imi leti je obratovala, potem pa me do predlani na Gače sploh ni bilo... škoda da tisit del ne obratuje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trapec
PrispevekObjavljeno: Sob Feb 11, 2012 6:48 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sre Jan 2009 13:33
Prispevkov: 28
Kraj: illy pub

Se pravi vse po starem...še včeraj sem bral, kako bo že v ponedeljek verjetno odprta tudi proga pod sedežnico, danes pa je g. Sever odprtje te proge prestavil za en teden, na drug vikend. Od 20.2. dalje so potem že otroške počitnice, ko se na Gačah zaradi gužve ne da kolikor toliko normalno smučati, potem pa bo verjetno že počasi čas za neizbežno odjugo. Skratka, kakor kaže bom izpustil še eno sezono na Gačah...tudi prav.

Zanima pa me komentar ledenkota glede zasneževanja. Govoril je o 12000 m3 vode za zasnežitev 2 km 35m široke proge...Če poslušamo pogovor z glavnim upravljalcem smučišča http://www.radiokrka.com/poglej_clanek.asp?ID_clanka=162707 izvemo, da je vode že zmanjkalo pa sploh še niso zasnežili 2km prog. Akumulacija na Gačah naj bi imela kapaciteto 29000m3 in je bila po besedah g.Severja izpred parih tednov polna. Kako z 29000m3 vode niso mogli zasnežiti tudi proge pod sedežnico? Vseeno dvomim, da so zasneževali bistveno več kot 35m v širino...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ledenko
PrispevekObjavljeno: Sob Feb 11, 2012 9:24 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mojster zasneževanja
Mojster zasneževanja

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 22:49
Prispevkov: 1891


@Trapec;

Iz enega kubika vode dobiš realno 2,2-2,4 kubike snega, vendar je zaradi raznih izgub bolje računat, da dobiš 2 kubika snega in si na varni strani. Nadaljevanje gre na hitro takole:

- površina proge:
2.000 m x 35 m = 70.000 m2

- potrebna količina snega/vode za 30 cm debelo snežno odejo:
70.000 x 0,30 = 21.000 m2 snega, ali 10.500 m3 vode




Zakaj so porabili več vode ne vem, vedeti morajo sami.
Če špekuliram lahko navedem najpogostejše razloge:
- neizravnan teren, kar pobere toliko snega, da so vsa normalna smučišča izravnana kot tenis igrišče.
- ratrakisti zaradi neznanja in nepoznavanja terena puščajo ponekod veliko snega, drugje pa ga tako poberejo, da ga zmešajo z zemljo. Sumim, da je na vrhu nekaj takega in ko to združiš z obračanjem teptalca imaš kamenje v snegu.
- v želji po hitrem končanju zasneževanja delajo daleč premoker sneg in na tak način zmanjšajo dejansko količino izdelanega snega, ter občutno povečajo porabo vode in z tem tudi energije. To je pogost razlog in je povezan z hudim, ter pogostim zmrzovanjem propelerjev na topovih.
Na manj propustnih terenih bi bili ob takem ravnanju kaznovani z izjemno ledeno ploščo, preko katere se tudi teptalec ne prebije. Odvečna voda namreč konkretno curlja iz kupa. V primeru Gač to ni problem, saj je teren kraški in če tam slučajno nastane pod kupom snega samo majhna ledena lužica, je morala padat brozga.
- nekaj nekje spušča.
- pogosto navajajo, da je veter med zasneževanjem odpihnil ves sneg, ampak to je izgovor za butalce. (Velja na izpostavljenih smučiščih kot sta recimo Krvavec ali Kanin, a nikakor za Gače.)Tudi kadar se pri propelercih hudo kadi čez celo progo in nakazuje, da ves sneg odnese v gozd, v resnici kup nastaja skoraj točno tam kjer bi nastajal v mirnem vremenu. Tudi močnejši veter ne odpihne 15% snega, le zmogljivost topov je takrat manjša. Za natančnejšo razlago čemu je tako bi potreboval precej časa in menim, da tale forum ni pravo mesto za kaj takega. Namesto, da bi priprli pretok in delali dober sneg, navadno odprejo še večji pretok in posledično je naslednji dan na progi kup ledu.
Primer dobre prakse je Cerkno, ki navkljub burji vedno pripravi dovolj dobrega snega.

Čudno se mi zdi, da imajo tolikšne probleme ob 12 propelercih in 2 žirafah. To je za teh 7 ha več kot dovolj in ob recimo -5 oC bi morali brez problema zasnežiti v 100 urah ali tako čez palec v tednu ali dveh.



Primerjava:

V Črni na Koroškem so letošnjo zimo porabili 18.000 m3 vode in skupno zasnežili nekje med 60.000 in 80.000 m2 prog, Točno je težko ocenit, ker sta dve vzporedni progi, od katerih je ena hudo razgibana.
Naravnega snega je pri nas le kakih 20 cm in še to je čisti puh, ampak na progi ga je povsod dovolj, da tisti sveder za postavljanje količkov nikjer ne pride do zemlje. Povprečna debelina snega je realno med 50 in 100 cm, saj se sploh niso trudili z izravnavo, le kupe so pobrali, da ne predstavljajo nevarnosti smučarjem.
Že davno so ugotovili kakšen sneg se splača delat in so vztrajali nekje pri specifični teži okrog 420 kg/m3, torej razmerje voda sneg ca 2,3-2,4.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trapec
PrispevekObjavljeno: Sob Feb 11, 2012 11:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sre Jan 2009 13:33
Prispevkov: 28
Kraj: illy pub

ledenko, hvala za izčrpen odgovor in pojasnilo "osnov" izdelovanja snega. Zelo zanimivo!

Skratka, bojim se, da je ta, čeprav v osnovi enostavna matematika, vseeno preveč za ljudi, očitno laike, ki so bili pred parimi leti postavljeni na travnik v Kočevskem rogu, kjer naj bi oni upravljali smučišče. Uspeli so pri:
- sedežnici...ki pa žal doseže le kakih 1 m/s
- akumulacijskem jezeru...ki pa je žal nekaj časa puščalo, kasneje pa so tudi ugotovili, da bi bilo lahko še enkrat večje
- ohranjanju naravne dediščine gaških travnikov...kar pomeni, da so proge še vedno neravne (sploh na malo bolj strmih delih) kot v dobrih, starih časih. Še vedno ima več kot polovica leve, položne proga znameniti prečni naklon, zaradi česar je ob desni strani proge vedno kamnito, ob levi pa kupi narinjenega snega. Zahodni del smučišča (kratki vlečnici) pa bo menda kmalu uvrščen v območje Natura 2000.

No, jaz bi vse te "čare" Gač vseeno požrl...če bi le vedno v najkrajšem možnem času (za obstoječ človeški kader, tehnologijo in kapacitete) zasnežili desno progo. Jbg, čustveni faktor. Gače 4 life
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joze88
PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2012 4:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Nov 2009 18:51
Prispevkov: 19


Bil kdo gor? Kakšno je stanje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
profesor13
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2012 8:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Čet Jan 2010 19:19
Prispevkov: 17


Še ena reportaža iz Bele na Radiu Krka. Zgleda, da bojo v kratkem še spodnji del proge A odprli.
http://www.radiokrka.com/poglej_clanek.asp?ID_clanka=162838
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SUSTI
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2012 10:22 pm    Naslov sporočila: BELA Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Tor Okt 2011 22:49
Prispevkov: 53


Danes sem bil po veliko letih spet gor. Idealen dan za smuko. Odprta na žalost le B - položnejša proga, zato je bilo včasih kar precej drena na njej ker je bilo veliko tečajnikov ali športnih dni. Na srečo so se vozili z vlečnicami in na sedežnici ni bilo drena. Popoldne je na vrhu nastalo nekaj kupov in ledenih plošč, ampak se je še dalo, kar pohvala pripravljalcem prog. Progo A so zasneževali v spodnjem položnejšem delu, po moji skromni oceni bi bilo bolje, da bi streljali na gornjo strmino, ker se tam prej proga razkoplje kot spodaj na položnem. Malo po eni uri crknilo elektrika na sedežnici, vzporedni vlečnici in za topove, tako da so morali ljudi zvozit gor na agregat, to je kar trajalo - sreča da je bilo vreme super. Kasneje so jo spet pognali ampak me niso prepričali, ker sem ravno videl koko se je en žičko pripeljal s sanmi na spodnjo postajo druge vlečnice, ki je še delovala po varovalke - očitno preobremenitev. Skupno lep smučarski dan, če bodo usposobili vsaj del A proge , bo še bolje, če pa vso pa vsa čast...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joze88
PrispevekObjavljeno: Tor Feb 14, 2012 11:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Pon Nov 2009 18:51
Prispevkov: 19


Sem bil danes tud gor in bil kr zadovoljen. Ja dan so majčken pokvarli kupi, ledene plošče in nepričakovana gužva. Sem pa nekaj slišal, da naj bi že jutri odprili spodnji del A proge.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
strajnarR
PrispevekObjavljeno: Sre Feb 15, 2012 3:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sre Mar 2011 0:37
Prispevkov: 41


Tudi jaz bil danes gor, takoj zjutraj za 3urce.

Proga B je kar lepo urejena, okoli 10h se je prokazal sonček in je bilo perfektno le na vrhu je pihalo.

Odprta je otroška proga ter proga B in spodnji del proge A, deluje tudi trisedežnica.

Še nekaj fotk:












_________________
Sezona 2012/13: 7x = 4x Cerkno, 2x Stari vrh, 1x Bela
Sezona 2011/12: 2x = 1x Krvavec, 1x Bela
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Valjhun
PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2012 11:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Išče plažo na smučišču
Išče plažo na smučišču

Pridružen/-a: Pet Nov 2005 14:47
Prispevkov: 164


Je kej gužve? Do kdaj "zdržijo" proge?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tojo
PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 8:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Smuča brez pancarjev
Smuča brez pancarjev

Pridružen/-a: Sob Feb 2012 19:45
Prispevkov: 14
Kraj: Črnomelj

Danes bil gor.
Obratovala samo proga B.
Na progi je blo precej kamenja, pa kaj hitro so nastali pukli.Proga je bla res počasna, predsejšne gužve pa ni blo.
Drugač pa je blo kar toplo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo  Odgovori na to temo Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 Stran 3 od 3

Kazalo po Smucisca.net forumu » Gače » Bela - aktualne informacije 2011/2012
Pojdi na:  



Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
 
 


© 2006-2014 - smucisca.net
Powered by phpBB